#
#
اخبار اقتصادی بورس

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری : آغاز رونق بازارها از سال 95

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری : آغاز رونق بازارها از سال 95
کد: 8719   تاریخ انتشار :۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۲۵

رکود اقتصادی که کشور را فراگرفته همه بازارها از جمله بازار ملک و مسکن، سکه، طلا، ارز و همچنین بازار سرمایه را درگیر خود کرده است.

به گزارش TSEpress  به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بهروز خدارحمی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری در خصوص روند این روزهای بازار سرمایه با اشاره به اینکه بعد از توافق هسته‌ای بیشتر بازارها در وضعیت انتظاری بسر می‌برند، بیان کرد: برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی به زمان نیاز دارد، بنابراین آثار رفع تحریم ها نیز پس از عملیاتی شدن توافق برجام در بازار سرمایه خود را نشان می دهد.

وی معتقد است رفع تحریم ها نیازمند زمان است ، اما آثار رفع تحریم ها به مرور زمان  و با رفع کامل آنها در همه بازارها پدیدار می‌شود. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که بلافاصله پس از اعلام توافق هسته‌ای بازارهای کشور روند صعودی به خود بگیرند.

خدارحمی در خصوص اینکه با وجود چشم انداز مثبت اقتصادی و خبرهای خوش چرا بازار سهام همچنان در روند نزولی است، بیان کرد: بازار سرمایه این روزها با عرضه هایی مواجه می شود که ریشه در کمبود نقدینگی در اقتصاد دارد به این ترتیب که گروهی از سرمایه گذاران حقوقی این بازار به دلیل نیاز به نقدینگی به ناچار اقدام به فروش سهام می کنند و از آنجایی که بازار از رونق پایداری برخوردار نیست گاها مجبورند سهم های خود را زیر قیمت عرضه کنند و همین موضوع باعث خواهد شد که بازار سرمایه منفی شود.

وی با اشاره به آنکه این وضعیت در همه بازارهای کشور حکمفرماست، بیان کرد: برای نمونه در بازار مسکن، تقریبا در ۹۰درصد بنگاه‌های املاک، معامله چندانی انجام نمی‌شود و در رکود هستند اما در این میان افرادی وجود دارند که به خاطر نیاز به نقدینگی، مجبورند تا املاک خود را زیر قیمت بازار معامله کنند.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ادامه داد: در شرایط امروز اقتصاد  اگر متغیری با عنوان شاخص قیمت شبیه آنچه در بورس وجود دارد، برای نمونه در بازار املاک و مستغلات نیز وجود داشت، این موضوع باعث می‌شد تا شاخص آنها هم منفی شود. اما چون شاخصی به عنوان دماسنج، شبیه آنچه در بورس است در دیگر بازارها وجود ندارد، نمی‌توان رکود آن بازارها را به طور محسوس درک کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه باید در مسیر اقتصاد کشور حرکت کند، بیان کرد: در صورتی که اقتصاد کشور رکودی باشد، نمی‌توان انتظار داشت که بورس در میان مدت و بلندمدت برخلاف مسیر اقتصاد حرکت کند، به عبارت دیگر اگر اقتصاد رکودی است و پررونق نیست و در نتیجه آن کل اقتصاد رشد چندانی ندارد، نمی‌توان رشدی را برای بازار در نظر گرفت.

خدارحمی در ادامه بیان کرد: بورس تافته جدابافته نیست و اگر در شرایط رکود اقتصادی، مسیر بورس در بلندمدت صعودی باشد، به طور حتم می‌توان به آن بازار اتهام حبابی بودن قیمت‌ها را زد.

وی بورس را آیینه تمام نمای اقتصاد کشور دانست و گفت: از آنجایی که بورس‌ها کمی زودتر از دیگر بازارها می‌توانند آینده را به تصویر بکشند، بنابراین زودتر از دیگر ارکان اقتصادی رشد یا نزول پیدا می‌کنند که البته این زمان با توجه به عمق و کارایی بازار در هر کشوری متفاوت است.

خدارحمی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود که آثار عملی توافق بر اقتصاد در ۶ماهه نخست سال آینده پدیدار شود، بیان کرد: باتوجه به ویژگی پیشرو بودن بازار سرمایه، بنابراین انتظار معقولی است که از اواخر امسال یا از ماه‌های نخست سال آینده بازار سرمایه حرکت رو به جلوی خود را آغاز کند.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.