#
#
اخبار اقتصادی بورس

رده بندی کشورهای جهان در حوزه آزادی شخصی

رده بندی کشورهای جهان در حوزه آزادی شخصی
کد: 16385   تاریخ انتشار :۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۹

آزادی، یکی از لوازم حیات و تکامل بشری و از مؤلفه­ های مهم ارزیابی توسعه­ی جوامع و کشورهاست. در دایرة المعارف فلسفه می­خوانیم: «ارتباط آزاد یک شخص با افراد دیگر، بخشی اصلی از رشد و تکامل اوست که باعث می شود انسان ها قادر باشند خود، زندگی خود را شکل داده و تصمیم های معناداری بگیرند.» رونالد اینگلهارت جامعه شناس و اندیشمند سیاسی می­گوید: انسان های آزاد از زندگیشان رضایت بیشتری دارند.

 به گزارش TSEpress  به نقل ازاقتصاد ایرانی مؤسسه لگاتوم که همه ساله به بررسی شاخص ­های رفاه انسانی در صد و چهل و دو کشور جهان می­پردازد از شاخص «آزادی شخصی» به عنوان یکی از مؤلفه ­های مهم یاد می­کند و مدعی است آزادی، بهبود و رشد اقتصادی جامعه را درپی خواهد داشت.

لگاتوم تلاش دارد در طی این گزارش به دو سؤال پاسخ دهد:

  1. چه نوع از آزادی بیشترین رابطه را با رفاه عمومی دارد؟
  2. آیا رابطه میان آزادی و رفاه ملی در کشورها با سطوح درآمدی مختلف، متفاوت است؟

در ادامه به تحقیقی اشاره شده است که نشان می­دهد رابطه مستقیمی میان آزادی و رضایت از زندگی وجود دارد.

مؤلفه­ ی آزادی شخصی به بررسی عملکرد و میزان پیشرفت کشورها در تضمین آزادی فردی ونیز تشویق به «تحمل اجتماعی» می­پردازد. در فرهنگ هریتیج تحمل اجتماعی، توانایی به رسمیت شناختن و احترام گذاشتن به اندیشه، اعمال یا رفتار دیگران تعریف شده است.

جهت بررسی عملیاتی ­تر این مؤلفه، ۵ شاخص حق انتخاب، بردباری و رواداری در قبال مهاجران، بردباری و رواداری در قبال اقلیت های قومی، میزان رضایت مخاطبان از آزادی انتخاب و آزادی­های مدنی طراحی گردیده و در جدول زیر می­توان بالاترین و پایین ­ترین کشورها در این ۵ شاخص را مشاهده نمود.

 بر این اساس میان ۱۴۲ کشور جهان، عربستان سعودی در شاخص آزادی شخصی و حق انتخاب، در رده آخر قرار دارد. طبق این گزارش، وضعیت مصر نیز در حوزه اقلیت های قومی بسیار نگران کننده­ می­باشد. میزان رضایت مردم یونان از آزادی انتخاب چنان پایین است که این کشور را نیز در آخرین رده قرار داده است.

اما کانادا و یمن در ابتدا و انتهای رده­بندی کشورها در حوزه آزادی شخصی در سال ۲۰۱۵ قرار دارند.

در حال حاضر کانادا آزادترین کشور جهان محسوب می­شود. این کشور بیشترین رواداری را برای مهاجران صورت داده است. ۹۲ درصد مردم این کشور احساس می­کنند کانادا مکان بسیار مناسبی برای مهاجران است. به علاوه از جهت تحمل و احترام به اقلیت­ های قومی با رضایت ۹۲ درصدی مردم، در رده پنجم کشورهای جهان قرار دارد؛ و بالاخره ۹۴ درصد مردم کانادا معتقدند که در انتخاب تمامی جوانب زندگی خود آزادند که از این جهت نیز رتبه پنجم جهان را در سال ۲۰۱۵ دارند.

۹ کشور مطلوب جهان در حوزه آزادی شخصی پس از کانادا، به ترتیب عبارت اند از: نیوزیلند، نروژ، لوکزامبورگ، ایسلند، ایرلند، سوئد، دانمارک، استرالیا و اروگوئه. لذا آمریکای شمالی، اروپای شمالی و غربی و نیز اقیانوسیه آزادترین مناطق جهان­اند.

سه قدرت اقتصادی اروپایی، بریتانیا، آلمان و فرانسه در این حوزه در رتبه­ های ۱۲، ۱۷ و ۲۱ قرار دارند. روسیه و چین از اعضای دائم شورای امنیت و از متحدین مهم ایران، در رتبه­ های نامطلوب ۱۱۱ و ۱۲۰ هستند و در مقابل، ایالات متحده آمریکا پانزدهم است.

در این گزارش ده کشور نخست آسیا عبارتند از: هنگ کنگ ۲۶، تایوان ۳۱، ژاپن ۳۲، سنگاپور ۳۸، سریلانکا ۴۳، فیلیپین ۵۳، نپال ۵۸، امارات ۶۵، کره ۶۶ ویتنام ۷۷، هند ۷۹. طبق این آمار، شرق و جنوب شرق آسیا وضعیت مناسب تری از غرب آسیا را دارا هستند.

و بالاخره همسایگان کشورمان از لحاظ آزادی شخصی در شرایط نامطلوبی قرار دارند: آذربایجان ۹۲، ترکیه ۱۰۰، ارمنستان ۱۱۹، عراق ۱۲۵، افغانستان ۱۳۳، پاکستان ۱۲۹.

ایران در این رتبه­ بندی رتبه ۱۳۱ را از آن خود نموده است.

آزادی شخصی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.