#
#
اخبار اقتصادی بورس

روایت چهار بازار در نیمه اول ۹۴/ پرش دلار، سقوط طلا، سکه و بورس

روایت چهار بازار در نیمه اول ۹۴/ پرش دلار، سقوط طلا، سکه و بورس
کد: 9080   تاریخ انتشار :۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۵

به گزارش TSEpress اقتصاد ایران سال ۱۳۹۳ را با نرخ ۳۲۷۴ تومانی دلار، ۹۶ هزار و ۴۰۵ تومانی طلا، ۹۴۰ هزار تومانی سکه و ۶۲ هزار و ۵۳۱ واحدی شاخص‌کل بورس به پایان رساند و وارد سال ۱۳۹۴ شد. در این مدت، این ۴ بازار با تغییر و تحولات بسیاری روبه‌رو بودند؛ تا جایی که سقوط قیمت طلا، سکه و بورس و رشد قیمت دلار را شاهد بودیم. نرخ دلار: دلار در نیمه اول سال ۱۳۹۴ روزهای پرنوسانی را تجربه کرد؛ یک روز با رقمی کمتر از ۳۲۰۰ تومان (سه‌شنبه، ۲۳ تیرماه) فروخته شد و روزی دیگر (در هفته‌های میانی شهریور) نرخ آن به حدود ۳۵۰۰ تومان رسید. در حال حاضر هر دلار آمریکا ۳۳۸۸ تومان در بازار قیمت دارد و این در حالی است که هر دلار آمریکا در روز آخر سال ۱۳۹۳ (۲۸ اسفندماه) روی نرخ ۳۲۷۴ تومان ایستاده بود. این تفاوت قیمت‌ها نشان می‌دهد که در مدت ۱۸۶ روز از سال ۱۳۹۴، دلار ۱۱۴ تومان و حدود ۳.۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

دلار
نرخ طلا: تغییرات قیمت طلا اگرچه در طول ۶ ماه گذشته، از افت ۳۲۷۵ تومانی (۳.۵ درصد) حکایت دارد، اما در همین مدت ۱۸۶ روز، طلا بالا و پایین‌های زیادی را تجربه کرد. وضعیت بازار در این مدت نشان می‌دهد در حالی که هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار تهران در روز پایانی اسفندماه سال گذشته ۹۶ هزار و ۴۰۵ تومان بود، اما روز اول معاملاتی سال ۱۳۹۴ (ششم فروردین‌ماه) را با رشد قیمت آغاز کرد و طلای ۱۸عیار روی قیمت ۹۷ هزار و ۶۷۳ تومان ایستاد. اما با این وجود، هم‌اکنون قیمت طلا در بازار افت کرده و هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت ۹۳ هزار و ۱۳۰ تومان فروخته می‌شود. البته در نیمه اول امسال، بالاترین نرخ طلا مربوط به ۲۳ فروردین‌ماه بود که هر گرم طلای ۱۸عیار به رقم ۱۰۰ هزار تومان هم رسید و پایین‌ترین قیمت آن نیز به ۱۸ تیرماه برمی‌گردد که هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت ۸۸ هزار و ۱۴۸ تومان فروخته می‌شد.
طلا
نرخ سکه: ارزیابی بازار در نیمه اول سال ۱۳۹۴ بیانگر آن است که سکه ۳۲ هزار تومان افت قیمت داشته است. به عبارتی، سکه در این مدت از کاهش حدود ۳.۵ درصدی برخوردار بوده است. روند بازار نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمت سکه در روز ۲۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۴ رخ داد؛ به‌طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۹۷۷ هزار تومان معامله شد. بیشتر کاهش قیمت نیز به روز ۲۹ تیرماه مربوط می‌شود که قیمت سکه به حدود ۸۵۶ هزار تومان کاهش یافت.
سکه
بورس: بازار سرمایه در مدت ۶ ماه گذشته تغییر و تحولات بسیاری را تجربه کرده است. در حالی که شاخص‌کل بورس در ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۳ روی رقم ۶۲ هزار و ۵۳۱ واحد ایستاده بود، اما هفدهم فروردین‌ماه ۱۳۹۴ تا حدود ۷۰ هزار و ۸۴۳ واحد افزایش یافت که بیشترین رشد در طول ۱۸۶ روز گذشته بود. از این روز به بعد دوباره شاخص کاهش پیدا کرده و ۱۹ خردادماه شاخص‌کل را با رقم ۶۲ هزار و ۳۱۷ واحد می‌دیدیم. این بالا و پایین شدن‌های شاخص از این پس نیز ادامه داشت و ۲۳ تیرماه شاخص‌کل بورس به حدود ۶۹ هزار و ۴۳۳ واحد افزایش یافت. اما با این وجود دوباره سقوط شاخص‌کل بورس آغاز شده و هم‌اکنون در کانال ۶۱ هزار واحد قرار دارد. آخرین رقمی که در روز پایانی شهریورماه سال ۱۳۹۴ در بازار سرمایه در رابطه با شاخص‌کل ثبت شد، ۶۱ هزار و ۵۷۶ واحد بود.
بورس

خبر آنلاین

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.