#
#
اخبار اقتصادی بورس

رودررویی ۴ مجهول معادله نفتی در داووس

رودررویی ۴ مجهول معادله نفتی در داووس
کد: 15414   تاریخ انتشار :۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۸

«بیایید زمان را به عقب برگردانیم و به روزهای برگزاری نشست داووس در ژانویه ۲۰۱۴ برگردیم زمانی که قیمت نفت برنت ۱۰۷ دلار در هر بشکه بود. یا در نشست ژانویه ۲۰۱۵ داووس قیمت نفت برنت ۵۰ دلار کاهش یافته بود و همگی به وحشت افتاده بودند. اما امروز که به نشست داووس ۲۰۱۶ رسیده ایم چه کسی فکرش را می کرد که قیمت نفت تا این حد کاهش یابد و با رسیدن به حدود ۲۷ تا ۲۸ دلار در هر بشکه منجر به افت شدید بازار سهام شود؟» اینها جملاتی است که جان دفتریوس ادیتور سی ان ان روز پنج شنبه ۲۱ ژانویه میزگردی با عنوان «معادلات جدید انرژی» را در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد با آن آغاز می کند. میزگردی که به واسطه تعدد افراد حاضر در آن و اهمیت هر یک، تعادل اقدام به انتشار آن برای خوانندگان کرده است. به طور قطع ترکیب رییس هیات مدیره شرکت آرامکو، رییس جمهور آذربایجان، وزیر نفت نیجریه، رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و پروفسوری از چین، جذاب و قابل توجه خواهد بود. این گزارش را در ادامه می خوانید.

 به گزارش TSEpress و به نقل ازاقتصاد ایرانی  دفتریوس پس از بیان سخنانی که در مقدمه گزارش آورده شد، گفت: «اکنون پرسش اصلی این است که قیمت نفت تا چه اندازه بیش از این کاهش پیدا خواهد کرد تا اینکه در بازار ثبات به وجود بیاید؟

اما در ورای این توفان قیمت ۴عامل کلیدی وجود دارد. عامل اول تغییر استراتژی تولید نفت عربستان سعودی است. نکته یی که در نشست اوپک در نوامبر ۲۰۱۴ به آن اشاره کردم. سیاست عربستان این است که بیش از این تولیدکننده انحصاری نفت نباشد بلکه در عوض به دنبال سهم بازار باشد و اجازه دهد که تنها بهترین تولیدکنندگان قادر به ادامه حیات باشند. عامل دوم انقلاب شیل در امریکا بود که ۵ میلیون بشکه در روز به تولید جهانی اضافه کرد. البته در حال حاضر تولید نفت شیل ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است و باید دید در سال ۲۰۱۶ تا چه اندازه تولید این نفت به علت افت شدید قیمت اصلاح خواهد شد.

عامل سوم تولید ۱۱ میلیونی نفت توسط روسیه بدون توجه به وضعیت قیمت است. اما پرسش بزرگی که در برابر بازارها قرار دارد نقش اقتصاد چین در بخش تقاضاست که به عنوان عامل یا مجهول چهارم باید بررسی شود. عده یی از این مساله چشم پوشی می کنند که چین در ماه دسامبر حدود ۷ میلیون بشکه نفت وارد می کرد اما پیش بینی می شود که در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ ما شاهد کاهش شدید در رشد تقاضای چین خواهیم بود. همچنین مساله بعدی گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و سرمایه گذاری عظیم در این بخش در چین و در سراسر جهان است که در حال تبدیل شدن به یک رقیب برای سوخت های فسیلی و نفت و گاز است.»

در این قسمت ادیتور شبکه خبری سی ان ان میهمانان این نشست را به این ترتیب معرفی کرد، خالد الفالح وزیر بهداشت عربستان و رییس هیات مدیره آرامکو، الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان، امانوئل ایبه کاچیکو و وزیر نفت نیجریه و رییس فعلی اوپک، لین بوکیانگ رییس دانشکده مطالعات سیاست های انرژی دانشگاه ژیامن و کریل دیمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و دنیل هاوارد یرگین نویسنده مشهور امریکایی و برنده جایزه پولیتزر در سال ۱۹۹۲ برای کتاب «پاداش: در جست وجوی نفت، پول و قدرت.»

مجری نشست نخستین پرسش را با الهام علی اف در میان گذاشته و از او پرسید: آیا شما از افت شدید قیمت نفت شگفت زده شده اید و در صورتی که قیمت نفت بیش از این کاهش یابد چگونه با این مساله برخورد خواهید کرد؟ آذربایجان تحت فشار

الهام علی اف این پرسش را این گونه پاسخ داد: «بسیار دشوار است که بتوانیم، تصور کنیم که قیمت نفت بیش از این کاهش یابد. اما ما از وضعیت فعلی قیمت های نفت شگفت زده نشدیم. البته ما برای چنین وضعیتی آماده نشده بودیم. در آذربایجان انتظار داشتیم که این وضعیت در ۲۰ سال آینده اتفاق بیفتد و لذا تا حدودی یک سورپرایز محسوب می شد و اقتصاد ما را در وضعیت شک و تردید فرو برد. چرا که ما بودجه امسال خود را بر مبنای نفت ۵۰ دلاری و در سال گذشته بر مبنای نفت ۸۰ دلاری آماده کرده بودیم. با این هزینه ها و سرمایه گذاری های آذربایجان باید کاهش یابد و از طرفی بسته حمایتی اجتماعی نیز سر جای خود نگه داشته شود. البته اقتصاد ما در حال حاضر توان جبران این هزینه ها را دارد اما در صورت ادامه این وضعیت آذربایجان برای تامین بودجه خود به مشکل برخواهد خورد.»

در این قسمت مجری دنیل یرگین را که خود در دیگر نشست داووس، مجری گری پنل را بر عهده دارد مورد پرسش قرار داد: «آیا قیمت های فعلی در اثر اضافه عرضه حدود یک و نیم میلیون تنی در بازار اصلاح شده اند؟» سقوط نفت همگام با اقتصاد چین

یرگین که با آرامش خاصی سخن می گفت، پاسخ داد: «در حال حاضر هم در بخش عرضه مازاد وجود دارد و هم اینکه در بخش تقاضا ابهامات زیادی خصوصا در مورد اقتصاد چین وجود دارد. بنابراین این دو عامل در کنار هم وضعیت غیرمتعارفی را به وجود آورده اند و قیمت نفت قدم به قدم با حرکت اقتصاد چین به پیش می رود.»

مجری از یرگین: «با توجه به میانگین قیمت نفت در سه هفته ابتدایی سال جدید، چه پیش بینی از قیمت نفت برای سال ۲۰۱۶ دارید؟» یرگین: «من در حال حاضر پیشنهادی برای میانگین قیمت نفت نمی دهم.»

مجری: «آیا فکر می کنید که قیمت نفت بیش از این پایین خواهد آمد؟»

دنیل یرگین: «نکته جالب توجه این است که اگر شما به قیمت نفت و قیمت های آتی نفت معامله شده در بورس های مختلف نگاه کنید، متوجه می شوید که در حال بازگشت به سطح قیمت های دسامبر سال ۲۰۰۳ و پیش از آغاز چرخه بزرگ در بازار کالاهای اساسی هستند و اگر به یاد آورید در آن زمان قیمت نفت اوپک بین ۲۲ دلار تا ۲۸ دلار بود. در حال حاضر ما در آن وضعیت قرار داریم.» عربستان مقاومت می کند

دفتریوس در این بخش سراغ کسی رفت که شاید اکنون خیلی ها علاقه به دانستن سیاست و نگاه های او و به ویژه مجموعه متبوعش دارند، مجری از خالد الفالح رییس هیات مدیره آرامکو که یکی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان محسوب می شود، پرسید: «همه می خواهند، بدانند استراتژی که عربستان در مورد افت قیمت نفت اتخاذ خواهد کرد، چیست؟»

خالد الفالح پاسخ داد: «هم آرامکو به عنوان یک شرکت و هم عربستان سعودی به عنوان یک ملت بیشترین ظرفیت انعطاف در برابر هر آنچه بازار ارائه کند را دارند. اگر قیمت ها کماکان بخواهند پایین بمانند ما قادر خواهیم بود تا مدت های بسیار طولانی با آن کنار بیاییم. البته ما امیدواریم چنین شرایطی پیش نیاید ولی برای آن آماده هستیم. عربستان پایین ترین هزینه تولید نفت را داراست و برنامه های سرمایه گذاری ما به خوبی رو به جلو می رود و حتی ظرفیت رشد بیشتر در بخش های نفت و گاز بدون نیاز به استقراض را داریم. آرامکو عربستان هیچ گونه بدهکاری در ترازنامه خود ندارد. اگر از من بپرسید قیمت ها خود رفتار عقلایی دارند. چرا که قیمت ها بر اساس هزینه نهایی تولید هر بشکه تعیین می شوند و هزینه نهایی تولید هر بشکه قطعا بیشتر از ۳۰ دلار در هر بشکه است. اما در کوتاه مدت و در شرایط وجود مازاد ظرفیت در بازار قیمت ها بر اساس هزینه های متغیر تعیین می شوند. اکثر تولیدکنندگان قادر به پرداخت هزینه های نقدی خود با قیمت های فعلی هستند. بنابراین در صورتی که قیمت ها در بازار نفت کماکان کاهش یابد، شاهد خروج تعدادی از تولیدکنندگان از بازار هستیم که قادر به فاینانس هزینه های عملیاتی خود در کوتاه مدت نخواهند بود. البته ما امیدواریم چنین وضعیتی پیش نیاید چرا که به نظر من بازار در بلندمدت به تمام تولیدکنندگان خود نیاز خواهد داشت. چرا که در آینده رشد اقتصادی وجود خواهد داشت و به میلیون ها بشکه نفت نیاز خواهد بود. بنابراین در کوتاه مدت تصویر تیره یی از بازار وجود خواهد داشت اما در بلندمدت ما به تولید فعلی و نیز گسترش ظرفیت های تولید نیاز خواهیم داشت تا بتوانیم پاسخگوی تقاضا برای نفت باشیم.»

مجری از الفالح: «به نظر شما با توجه به وضعیت فعلی قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ چقدر خواهد بود؟»

عبدالفالح: «من این ریسک را نمی کنم تا با دادن یک قیمت اعتبار خودم را به خطر بیندازم (باخنده). اما معتقدم بازار آماده جهش مجدد است و ما به نقطه یی رسیده ایم که به حد کافی پایین است و برای تغییر جهت در قیمت ها مناسب است. من نمی دانم که امسال در چه سطح قیمتی خواهیم بود اما مطمئنم که قیمت ها از سطح فعلی بالاتر خواهد بود».

دنیل یرگین در این بخش وارد بحث شده و گفت: «به نظر من باید سال را به دو نیمه تقسیم کنیم. در نیمه اول قیمت ها پایین تر خواهد آمد اما در نیمه دوم رشد قیمت ها آغاز خواهد شد.» تفاوت روس ها

دفتریوس پس از اینکه نماینده یکی از ابرقدرت های تولید نفت در دنیا را مورد پرسش قرارداد سراغ نماینده یی از دیگر قدرت بزرگ نفتی دنیا یعنی روسیه رفت و از رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم این شرکت پرسید: «همانطور که اشاره کردم روسیه تا جایی که امکان دارد مشغول تولید است و تولید نفت این کشور در ماه دسامبر به ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. روسیه به عنوان یک کشور، در حال جنگ برای سهم خود از بازار است. استراتژی شما برای تلاش حداکثری برای به دست آوردن هر آنچه از فضای فعلی قیمت ها امکان دارد چیست؟»

دیمیتریف پاسخ داد: «اولا این وضعیت تنها برای ما حاکم نیست بلکه سایر بازیگران بازار نیز به دنبال به دست آوردن حداکثر سهم از بازار هستند. زمانی که عده زیادی به دنبال به دست آوردن سهم بازار باشند افت قیمت ها اتفاق می افتد که ما در حال حاضر شاهد آن هستیم. اما خبر خوب این است که جهان هنوز به انرژی نیاز دارد و ۸۰ درصد انرژی نیاز به سوخت های فسیلی دارد. بنابراین ما معتقدیم که قیمت نفت قطعا برای مدتی پایین خواهد ماند اما در اثر رشد کشورها در آینده، به اندازه نیمی از انرژی ای که در ده سال گذشته مصرف می شد در جهان تقاضا به وجود خواهد آمد. در نتیجه ما معتقدیم که در آینده به ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه های سرمایه یی برای تکمیل پروژه ها نیاز خواهد بود. بنابراین لازم است که قیمت ها به ثبات برسند. سرمایه گذاران در حال حاضر نسبت به گذشته تمایل کمتری به سرمایه گذاری دارند. در مورد اینکه شما از دوستان در مورد پیش بینی راجع به قیمت می پرسید، قیمت نفت در سال آینده و نه امسال دقیقا ۵۷.۹۵ دلار خواهد بود. (خنده حضار!) البته این نتیجه بررسی های ۳۱ تحلیلگر بازار نفت است و پیش بینی من نیست.»

مجری در این قسمت سراغ پروفسور لین رییس موسسه سیاست گذاری انرژی در چین رفت و پرسید: «می خواهم نظر شما را در مورد تقاضای چین بدانم. به نظر می آید در حال حاضر کسی سناریو رشد چین که حدود ۶ درصد پیش بینی شده است را باور نمی کند. منشأ این تقاضا از واردات ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه یی نفت چین که در ماه دسامبر اتفاق افتاد کجاست؟»

لین با آرامش پاسخ داد: «من فکر می کنم که فشار تحمیل شده بر نفت اکنون بسیار قوی است؛ اما تقاضا در چین از روند جالبی پیروی می کند. دلیل این مساله یکی در وسعت چین و دیگری در پویا بودن آن است. به این معنا که اقتصاد، هم بسیار سریع بالا می رود و هم بسیار سریع پایین می آید. چنین خصلت هایی تاثیر قابل توجهی بر بازار انرژی در چین می گذارند. فاصله زیاد بین تولید ناخالص داخلی و مصرف انرژی در چین غیر ممکن است، صنایع سنگین در چین بیش از ۶۰ درصد انرژی را مصرف می کنند، در نهایت من فکر می کنم تقاضای چین افزایش خواهد یافت. چین اکنون در پروسه صنعتی شدن قرار دارد.»

مجری: در نهایت آیا به نظر شما پیش بینی رشد بالای ۶ درصد برای چین واقع گرایانه است؟

لین: بله به نظر من در سال آینده چین می تواند به رشد اقتصادی ۶.۴ درصدی برسد.

مجری دوباره سراغ دنیل یرگین رفت و این پرسش را با او مطرح کرد: «هفته گذشته موسسه وودمکنزی در گزارشی برآورد کرده است که حدود ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری و ۶۸ پروژه استخراج نفت از آب های عمیق در فاصله ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در حال کنسل شدن است.»

یرگین: عدد کلی که ما برآورد کردیم ۱۸۰۰ میلیارد دلار کاهش در سرمایه گذاری بود. مجری: برای چه دوره ای؟

یرگین: این رقم برای سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ و در مقایسه با مقداری که در سال ۲۰۱۴ برآورد شده بود محاسبه شده است و ۴۰ درصد کاهش را پیش بینی می کند.

مجری: قطعا این اصلاح در میزان سرمایه گذاری موجب واکنش بازار و بازگشت به وضعیت دو تا سه سال پیش می شود. یرگین: بله ما باید روند چرخه بازار را در نظر بگیریم. اینکه بازار مانند بومرنگ به وضعیت گذشته برگردد به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. نادیده گرفتن، تاخیر و در نهایت کنسل کردن، اتفاقاتی است که در بازار می افتد. همانطور که پیش از این گفتم اگر بنای ساختن و خلق کردن دارید به تجدید و به روز کردن فهرست دارایی ها نیاز خواهید داشت. عربستان مسوول ثبات نیست

دفتریوس برای دومین بار رییس هیات مدیره آرامکو و وزیر بهداشت عربستان را مورد پرسش قرار داد: «در استراتژی پیشنهادی که در نوامبر ۲۰۱۴ ازسوی وزیر نفت عربستان مطرح شد اعلام شد که عربستان سعودی قرار است حساب های خود را تسویه کند. این مساله که یک انتقال همراه با چالش و مشکل است موردپسند عربستان است؟»

الفالح نیز پرسش مجری را به شکلی بسیار کنایه وار پاسخ داد: «در ابتدای سوال خود اشاره کردید که عربستان استراتژی خود را تغییر داده است. من می خواهم یک استثنا برای این مساله ذکر کنم. عربستان سعودی هیچگاه اعلام نکرده است که نقش برقرارکننده تعادل در مقابل عدم تعادل ساختاری بلندمدت در بازار را ایفا می کند. مساله یی که در سال های گذشته رخ داده است این است که ما به نحوی نقش یک بانک ذخیره در بازار جهانی نفت را ایفا کردیم. ما در کوتاه مدت برای کمک به بازار وارد شدیم. اما آنچه در خلال سال های گذشته در حال اتفاق افتادن است یک واگرایی ساختاری بین عرضه و تقاضاست. این مساله با کاهش حدود یک میلیونی تقاضا آغاز شد و از آن سو ما شاهد تولیدکنندگانی هستیم که هر یک به دنبال تولید یک میلیون بشکه در سال هستند. اینکه عربستان بخواهد نقش ایجادکننده تعادل در بازار را ایفا کند پایدار نخواهد بود. اگر قرار بود عربستان این کار را بکند ما امروز دقیقا باید تولید خود را صفر می کردیم تا بازار به تعادل برسد. بنابراین باید برقراری تعادل در عرضه و تقاضا را به خود بازار واگذار کنیم. بنابراین اگر قرار باشد در کوتاه مدت تعادلی برقرار شود عربستان حاضر است این کار را بکند و از همکاری دیگر تولیدکنندگان نیز استقبال می کند اما این مساله را نخواهد پذیرفت که به تنهایی بخواهد تعادل بلندمدت بازار را به عهده بگیرد.»

مجری در این لحظه گفت: «شما به نکته بسیار خوبی اشاره کردید و آن بحث همکاری و مشارکت است. ما شاهد این بودیم که گفت وگوهای خوبی قبل از اجلاس اوپک در وین با روسیه و دیگر تولیدکنندگان بزرگ مانند مکزیک انجام شد. آیا به نظر شما زمان همکاری بین کشورهای اوپکی و غیراوپکی فرا نرسیده است؟»

الفالح پاسخ داد: «من امروز به بازار سهام نگاه می کنم. حتی در بازار آسیا که واردکننده خالص به حساب می آید همگی نگران افت قیمت نفت هستند. بنابراین موضوع تنها مربوط به تولیدکنندگان نیست که خواهان قیمت بالاتر هستند. مساله این است که همگی به دنبال یک ثبات در بازار قیمت ها هستند که فضا را برای سرمایه گذاری فراهم کند. بنابراین علاوه بر ما دیگر تولیدکنندگان نفت نیز باید مشارکت کنند و به میزان سهم خود در بازار در جهت ثبات قیمت ها ایفای نقش کنند.» مجری با خنده پرسید: چه کسی اول از همه به شما چشمک خواهد زد؟!

الفالح: من در ابتدا اشاره کردم که مساله چشمک زدن نیست. من فکر می کنم مساله اصلی این است که چه چیزی مورد توجه همگان قرار دارد.

دفتریوس روی پرسش خود را به سوی یکی از وزرای نفت عضو اوپک برد و به ایبه کاچیکوو وزیر نفت نیجریه گفت: «شما اخیرا در ابوظبی اعلام کردید که زمان نشست اضطراری بین کشورهای اوپک و غیراوپک فرا رسیده است. به نظر شما آیا زمان این فرا نرسیده که به جای برگزاری نشست، کشورهای اوپکی مقداری از نفت خود را از بازار خارج کنند تا به دیگر تولیدکنند ه ها سیگنال بفرستند؟»

کاچیکوو پاسخ داد: «به نظر من آنچه اهمیت دارد این است که امروز همه توافق دارند قیمت های فعلی مناسب نیستند و پایدار نخواهند ماند. اما کشورهای اوپک به تنهایی مسوولیت کاهش تولید نفت در بازار بدون همکاری و تفاهم با سایر تولیدکننده ها را نمی پذیرند. به نظر من آنچه مهم است این است که ما باید بر این مساله تاکید کنیم که قیمت های فعلی مناسب نیستند. بنابراین آنچه باید اتفاق بیفتد این است که هر دو بلوک تولیدکنندگان یعنی اوپک و کشورهای غیراوپکی تولیدکننده نفت باید با یکدیگر مذاکره کنند. من خودم شخصا اعلام کردم که کشورهای اوپک باید با یکدیگر مجددا دیدار کنند و احتمالا این مساله در ماه ژوئن اتفاق خواهد افتاد. ما قرار نیست که صرفا بنشینم و بازار را نظاره کنیم بلکه ما باید با کشورهایی مانند روسیه وارد مذاکره و همکاری شویم. این مساله به نفع هر دو طرف است.»

مجری: اگر در قیمت ۲۸ دلار وضعیت اضطراری برای شما پیش نیاید پس در چه قیمتی قرار است اتفاق بیفتد؟

ایبه کاچیکوو: من فکر نمی کنم که ما فقط باید در شرایط اضطراری با یکدیگر دیدار داشته باشیم. ما باید برای تاثیرگذاری بر چشم انداز بازار نفت با یکدیگر دیدار و گفت وگو داشته باشیم. همچنین غیر از نشست رسمی اوپک کشورهای عضو نیز باید با هم تعامل و گفت وگو داشته باشند. اوپک مرده یا زنده؟

مجری: اجازه بدهید یک سوال بپرسم. آیا اوپک مرده است؟ اگر شما نمی توانید یک نشست بین خود ترتیب دهید پس نقش این سازمان چیست؟

الفالح: البته به نظر من بهتر بود آقای النعیمی وزیر نفت عربستان به این سوال پاسخ می داد، اما آنچه من می توانم به شما بگویم این است که اوپک به عنوان یک نهاد همکاری فقط منحصر به اعضای خود نیست بلکه با اعضای غیراوپکی نیز باید تعامل داشته باشد تا به یک نهاد مفید تبدیل شود. من فکر می کنم اتفاقات اخیر در بازار ثابت کرد که نقش سنتی اوپک در تعادل بازار و دنبال کردن منافع کشورهای عضو خود و نیز دنبال کردن منافع جهانی بسیار مهم است. بنابراین باید همکاری بین اعضای سازمان اوپک و کشورهای غیراوپکی افزایش یابد تا این سازمان بتواند تاثیرگذاری خود را افزایش دهد. اما نهایتا من معتقد نیستم که اوپک مرده است. مجری از ایبه کاچیکوو: برای من جالب است که در نشست ماه دسامبر ۹ عضو از ۳۰ عضو اوپک تقریبا تصمیم به خروج از نشست گرفته بودند؛ چراکه فکر می کردند اوپک قرار است کماکان نفت به بازار سرازیر کند.

ایبه کاچیکوو: من با شما موافق نیستم. در آن نشست کسی نخواست خارج شود. اتفاقا آنها بسیار پرشور در مورد مسائل نظر می دادند و در پایان روز همه اعضا خواستار تصمیمی بودند که به نفع اوپک باشد. من فکر نمی کنم که اوپک مرده باشد.

یرگین نیز در این لحظه وارد بحث شده و گفت: ببینید اگر به تاریخ اوپک بنگریم شاهد رفتارهای خیانت بار از اعضای اوپک هستیم که برای مدتی عقب نشینی می کردند و دوباره باز می گشتند. اما این پافشاری کشورها بر قیمت نفت طبیعی است؛ چراکه ایران پس از تفاهم هسته یی زودتر از آنچه فکر کنیم به بازار بازخواهد گشت و قیمت ها باز هم کاهش خواهد یافت. بنابراین در دو تا سه ماه آینده باید به دو مورد توجه داشته باشیم؛ اول اینکه ایران چه مقدار نفت وارد بازار خواهد کرد و سوال دوم این است که چه اتفاقی برای تولید نفت امریکا خواهد افتاد که در حال حاضر ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. همیشه پای ایران در میان است

در بخش آخر این میزگرد پای ایران نیز وسط کشیده شد و دفتریوس به عنوان مجری این پرسش را طرح کرد: «شرکت ملی نفت ایران رسما اعلام کرده که آماده افزایش ۵۰۰ هزار بشکه تولید نفت خود در روز است و تا پایان دسامبر ۲۰۱۶ این عدد را به یک میلیون بشکه خواهد رساند. آیا به نظر شما ایران در این زمینه موفق خواهد بود؟»

دنیل یرگین نیز با پاسخی که ادعا می کرد اگر به جای ایرانی ها بود به جای افزایش تولید نفت از پول های بلوکه شده استفاده می کرد، ادعا کرد: «درحقیقت من تحلیل های مستقل برای ارزیابی صحبت های آنها ندارم. این رقمی که اعلام شده، رقم بالایی است و بستگی به وضعیت صنعتی آنها دارد. آنها باید تصمیم بگیرند که با افزایش تولید نفت خود سبب کاهش قیمت نفت شوند و به این ترتیب درآمد نفتی را از دست می دهند؛ در حالی که آنها می توانند از پول های بلوکه شده خود در بانک ها استفاده کنند که رقم بالاتری است.»

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70
#
#
#
#
آخرین اخبار
۴ محرک آغاز فصل صعود
۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۰۲
«فروش خودرو» آزاد شد؟
۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۵۲
اخبار بیشتر

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219