۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 18 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

ریزش۴۰۰۰میلیارد تومانی املاکی که 76درصد سپرده های ثامن الحجج بودند

ریزش۴۰۰۰میلیارد تومانی املاکی که 76درصد سپرده های ثامن الحجج بودند
کد: 14467   تاریخ انتشار :۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۹

مقام آگاه با بیان اینکه حجم سپرده‌های موسسه ثامن‌الحجج تا قبل از بروز بحران ۱۳ هزار میلیارد تومان بود، گفت: این موسسه تنها ۳ هزار میلیارد تومان از این منابع را تسهیلات پرداخت کرده و ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر را به ملک و بنگاه اقتصادی تبدیل کرده است.

  به گزارش TSEpress  و به نقل از فارس،  موسسه ثامن الحجج که تا چند ماه پیش در مرحله دریافت مجوز از بانک مرکزی بود، به‌‌یکباره به دلیل عدم امکان پاسخ به سپرده‌گذاران با بحران مواجه شد.اینکه چرا این موسسه نمی‌تواند سپرده‌های مشتریان خود را بازپرداخت کند، پاسخی است که یک مقام آگاه در این باره به فارس گفت.

این مقام آگاه در گفت‌وگو با ما، با اشاره به جذب 13 هزار میلیارد تومان سپرده توسط موسسه فاقد مجوز ثامن الحجج، اظهارداشت: این موسسه 3 هزار میلیارد تومان از سپرده‌ها را به تسهیلات پرداخت کرده و 10 هزار میلیارد تومان دیگر را در خرید املاک و بنگاه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده است.

وی افزود: در واقع این موسسه 76 درصد منابع خود را سرمایه‌گذاری مستقیم انجام داده است.

این مقام آگاه تصریح کرد: طبق آخرین حسابرسی انجام شده، هم‌اکنون ارزش سهام بنگاه‌های اقتصادی و املاک این موسسه به حدود 6 هزار میلیارد تومان کاهش یافته و عملا 4 هزار میلیارد تومان از منابع بانک که سپرده‌های مردم است، از بین رفته است.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر همین املاک و سهام شرکت‌های زیرمجموعه موسسه ثامن ‌الحجج در شرایط فعلی قابلیت نقد‌شوندگی ندارد و همین مساله موجب عدم امکان بازپرداخت سپرده‌های مشتریان شده است.

به گزارش فارس، بانک مرکزی از 16 آذر ماه بازرسان خود را در موسسه ثامن الحجج مستقر کرده و از همچنین کارگروهی ویژه برای نظارت بر عملکرد موسسه تعیین شده است.

یکی از مشکلاتی که بانک مرکزی از سال‌ها پیش با آن مواجه بوده فعالیت موسسات بدون مجوز و سپرده‌گیری‌های گسترده آنها با نرخ سودهای بالا و غیرواقعی بوده است.این در حالی است که نهاد نظارتی معمولا بعد از گذشت چند سال و گسترده شدن حوزه فعالیت این موسسات، بحث ساماندهی آنها را در دستورکار قرار داده است.

موسساتی مانند میزان، اعتماد ایرانیان، البرز ایرانیان از موسساتی بودند که در فرایند ساماندهی و دریافت مجوز قرار گرفتند اما قبل از اخذ مجوز با بحران‌های مالی مواجه شده و در نهایت به مرحله انحلال رسیدند.

بلاتکلیفی سپرده‌گذاران این موسسات و بروز مشکلات مالی و گاه امنیتی و تحت تاثیر قرار گرفتن بازار پول از این تلاطمات، نتیجه بزرگ شدن موسسات غیرمجاز است.

هم‌اکنون باپرداخت تعهدات موسسه میزان که چندی پیش دچار ورشکستگی شد نیز بر عهده بانک صادرات قرار گرفته است، در حالی که امکان نقدشوندگی اموال موسسه میزان به حدی نبود که بانک صادرات بتواند با تملک آنها تعهدات میزان را به طور کامل بپردازد.

این قبیل مشکلات برای بانک قوامین هم به وجود آمد. قوامین قبل از تبدیل شدن به بانک و در زمانی که در قالب موسسه اعتباری فعالیت می‌کرد، تعهدات چهار موسسه ورشکسته آل طاها اصفهان، محمد رسول الله اصفهان، گنبد سبز نجف آباد و مؤسسه مالی و اعتباری اعتماد ایرانیان که موفق به اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی نشدند را پذیرفت و همین مساله مشکلات متعددی را برای ساختار مالی این بانک به وجود آورد که هنوز هم اثرات آن باقی است.

هر چند که وضعیت موسسه ثامن الحجج به هیچ وجه مناسب نیست، باید امیدوار بود اقدامات بانک مرکزی برای حل معضلات این موسسه و تسریع در بازپرداخت سپرده‌های مردم مثمر ثمر واقع شود.

   

بازار سرمایه   بورس   بورس تهران   موسسه اعتباری   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219