#
#
اخبار اقتصادی بورس

سیگنال مثبت برای بورس به دنبال آزادسازی مبادلات ارزی

سیگنال مثبت برای بورس به دنبال آزادسازی مبادلات ارزی
کد: 19193   تاریخ انتشار :۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹

سیاست اخیر بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی نقل و انتقال ارز توسط بانک‌ها و خرید و فروش آن را برای ایجاد رونق کسب و کار و افزایش صادرات موثر می باشد، این موضوع منجر به افزایش قیمت سهام شرکت‌های مرتبط در بورس اوراق بهادار می‌شود.

    به گزارش  TSEpress  فرید ضیاءالملکی کارشناس بانکی، درباره تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی نقل و انتقال ارز در شبکه بانکی و امکان خرید و فروش آن توسط بازرگانان در بانک‌ها اظهار داشت: دولت با این اقدام می‌پذیرد که قیمت ارز باید بر اساس عرضه و تقاضا و نقل و انتقال آزاد تعیین و تک نرخی شود.

وی افزود: این موضوع موجب می‌شود، تا صادرات کشور رونق پیدا کند و آن دسته از شرکت‌هایی که موظف بودند ارز خود را با نرخ مبادله‌ای بفروشند، این بار با قیمت آزاد و 3 هزار و 500 تومان تسعیر خواهند کرد.

ضیاءالملکی با بیان اینکه این اقدام در صورت اجرا اثر مثبت در بازار سهام و شرکت‌های حاضر که کالاهای صادراتی دارند،‌ می‌گذارد، تصریح کرد: این تصمیم مقدمه‌ای برای تک نرخی شدن ارز است و کم‌کم نرخ به سمت 3 هزار و 500 تومان سوق پیدا می‌کند.

این کارشناس بانکی درباره تأثیر این اقدام در حوزه واردات، گفت: این اقدام ممکن است در برخی کالاهای اساسی نیز تأثیر بگذارد و بر اساس آن شاهد افزایش قیمت آن باشیم، اما در مجموع برای اقتصاد کشور مثبت خواهد بود.

وی با بیان اینکه آزادسازی نقل و انتقال ارز و قدم برداشتن در مسیر تک‌نرخی کردن آن منجر به کاهش قاچاق ارز می‌شود، گفت: برخی از تفاوت 400 تومانی نرخ ارز سوء استفاده می‌کردند و تک‌نرخی شدن ارز این رانت و فساد را از بین می‌برد.

وی با اشاره به اینکه افزایش صادرات و ایجاد انگیزه برای کاهش واردات کالا درآمد ارزی کشور را افزایش می‌دهد، گفت: تراز ارزی کشور در این صورت روند مثبت را همچنان طی خواهد کرد، در حالی که هم‌اکنون مسئولان کشور معتقدند که تراز ارزی طی سال‌های گذشته مثبت بوده است.

ضیاءالملکی در پایان آزادی خرید و فروش ارز در بانکها را در مجموع برای اقتصاد کشور مثبت و برای اشتغال، صادرات و همچنین رونق کسب و کار مؤثر دانست.

.

منبع : فارس نیوز

.

   

ارز   بورس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.