#
#
اخبار اقتصادی بورس

شاگرد اول‌های بورس در افشا و اطلاع‌رسانی مشخص شدند

شاگرد اول‌های بورس در افشا و اطلاع‌رسانی مشخص شدند
کد: 23740   تاریخ انتشار :۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۵

رتبه‌های برتر بورس از لحاظ به موقع بودن و قابلیت اتکاء اطلاعات ارسالی از میان ۳۰۱ شرکت مورد بررسی انتخاب شدند.

به گزارش TSEpress  به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار با درج اطلاعیه‌ای در سامانه کدال، معیار و امتیاز رتبه‌بندی کلیه شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و نیز اطلاع‌رسانی ناشران بر اساس وضعیت اطلاع‌رسانی آنها از نظر قابلیت اتکاء و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه و منتشر کرد.

بر اساس این گزارش؛ معیار به ‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت(پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ نمودن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات در این گزارش مورد محاسبه قرار گرفته است.

همچنین میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و نیز تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکاء در این محاسبات می‌باشد.

بر این اساس از میان ۳۰۱ شرکت مورد بررسی رتبه‌های اول تا سوم از لحاظ به موقع بودن و قابلیت اتکاء اطلاعات ارسالی به بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کوی، داروسازی زهراوی و نیرو ترانس اختصاص یافته است.

همچنین شرکتهای پتروشیمی مبین، خدمات انفورماتیک، تولید مواد اولیه داروپخش، ایران دارو، داروسازی امین، شهد و  تجارت الکترونیک پارسیان رتبه‌های چهارم تا دهم را به نام خود ثبت کردند.

از سویی دیگر شرکتهای کاشی نیلو، سیمان کارون، بانک پاسارگاد، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی، کاشی و سرامیک حافظ، بانک ملت، بانک پارسیان، پالایش نفت تبریز، پلی اکریل ایران، کنتورسازی ایران، بانک صادرات و آلومراد به ترتیب در انتهای جدول رتبه بندی قرار دارند.

همچنین از شرکتهای هلدینگ مجموعه‌هایی همچون سرمایه گذاری صنعت نفت، گروه داوریی سبحان، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه گذاری البرز و سرمایه گذاری آتیه دماوند رتبه های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که در میان شرکتهای سرمایه گذاری مورد بررسی، سرمایه گذاری بهمن، سرمایه گذاری توسعه ملی، سرمایه گذاری سپه، سرمایه گذاری توسعه صنعتی بهشهر و سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران رتبه نخست تا پنجم را از آن خود کردند.

گفتنی است، رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کسب‌شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب برای دوره دوازده‌ماهه منتهی به ۳۰ اسفند ۹۵ به همراه اطلاعات مقایسه‌ای دوره دوازده‌ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۵ اعلام شده است.

اقتصاد   اقتصاد ایران   بازار سرمایه   بورس   بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.