#
#
اخبار اقتصادی بورس

طلسم عرضه نفت خام در بورس انرژی شکسته می شود

طلسم عرضه نفت خام در بورس انرژی شکسته می شود
کد: 24711   تاریخ انتشار :۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۵

به گزارش TSEpress    مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس با اشاره به عملکرد این بازار در سال ۹۵۵ گفت: در سال گذشته اتفاق‌های خوبی برای بورس انرژی از جمله رشد ارزش معاملات، پذیرش کالاهای جدید و باز شدن دریچه‌های جدید برای تامین مالی صنایع نفتی و همچنین برق گشوده شد. در سال ۱۳۹۶ نیز در هر یک از این بخش ها بزودی اتفاق های بزرگی رخ خواهد داد که هم اکنون در حال تدارک جزییات آن هستیم.

سید علی حسینی با اشاره به توسعه بازار معاملات برق در بورس انرژی گفت: در حوزه توزیع برق خوشب‌ختانه موانع پیش رو برای معاملات مستقیم بین نیروگاها و مصرف کنندگان برق برداشته شده و امید می‌رود در خرداد ماه جاری شاهد عملیاتی شدن این بخش باشیم.

وی افزود: هر چند این اقدام  زمینه سازی زیادی لازم داشت اما با هماهنگی هایی که در وزارت نیرو بین دستگاه های ذی ربط از جمله شرکت های برق منطقه ای ؛ توانیر و مدیریت شبکه برق ایران و معاونت برق و انرژی وزات نیرو در اواخر پارسال و همچنین دو ماهه سال ۹۶ انجام شد در نهایت به رفع موانع در این زمینه منتهی شده که آغاز معاملات مستقیم میان نیروگاهها و مصرف کنندگان برق در کشور از مسیر بورس انرژی  طی خرداد ماه را در پی خواهد داشت.

حسینی با اشاره به تلاش‌های معاونت برق انرژی وزارت نیرو برای رفع موانع معاملات برق گفت: ارزش معاملات برق طی دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۶۰ درصدی را تجربه کرده و امید می‌رود این افزایش تا پایان امسال ادامه یابد.

به گفته این مقام مسئول در مورد مصرف کنندگان بالای ۵ مگاوات نیز بنا است متقاضیان جدید در این معاملات شرکت کنند و باید منتظر باشیم، تا به تدریج آمار دقیقی از حضور این متقاضیان به دست آوریم.

وی افزود: در مورد شرکت‌های نیروگاهی نیز با توجه به انتشار اوراق سلفی که برای گروه ماهتاب در اسفند ارسال انجام شد، طلسم حضور نیروگاهها در بحث تامین مالی شکسته شد و امیدواریم امسال نیر نیروگاه‌های برق بتوانند از بورس انرژی تامین مالی کنند.

مدیر عامل بورس انرژی از تلاش وزارت نفت برای عرضه تدریجی نفت خام در این بازار خبر داد و افزود: بر اساس پیگیری که از طرف وزارت نفت انجام شده، هم اکنون رایزنی با امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران برای پذیرش و عرضه نفت خام آغاز شده است.

بر اساس برنامه‌ریزی ها بنا است که بخشی از خریداران نفت خام ایران به تدریج به سمت خرید از طریق بورس انرژی ایران سوق داده شوند که متعاقب این پیگیری بورس انرژی آمادگی خود را برای ارایه زیر ساخت ها ارایه داده است.

download

عضویت کانال اخبار بورس اوراق بهادار تهران (Tse Press) در تلگرام

بورس   بورس انرژی   نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.