#
#
اخبار اقتصادی بورس

عربستان؛ مصالحه با شیل و توطئه علیه اوپک

عربستان؛ مصالحه با شیل و توطئه علیه اوپک
کد: 6277   تاریخ انتشار :۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴

گزارش تهیه شده شامل اظهارات کامل ژنرال بازنشسته امریکا دیوید پترائوس است که با حضور در برنامه تلویزیونی وال استریت اظهارات جالب توجهی را راجع به قصد عربستان مطرح می کند.

به گزارش TSEpress به نقل از   اقتصاد ایرانی:  ۲۷ نوامبر نخستین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام که بعد از آغاز افت شدید قیمت این کالای با ارزش در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد؛ چشم بسیاری را به نگاه های علی النعیمی وزیر نفت مهم ترین رقیب استراتژیک ایران در خاورمیانه دوخته بود. نوع کنش عربستان به واسطه دراختیار داشتن بیشترین ذخایر و تولید نفت در اوپک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود. اما النعیمی به نمایندگی از کشورش که آن روزها هنوز ملک عبدالله را در مقام پادشاهی خود می دید؛ ادعا کرد که برای کنار زدن تولید کنندگان نفت از منابع غیر متعارف (که عمدتا در امریکا قرار دارند) تولید نفت خام خود را کاهش نخواهد داد. به این ترتیب جلسه ۱۶۶ سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، نتیجه جالب توجهی برای کشورهایی مانند ونزوئلا و تا حدودی ایران که به دنبال راهی برای افزایش قیمت های نفت خام و نجات بودجه کشورهای خود بودند در پی نداشت. اوپک در ۶ ژوئن ۲۰۱۵ نیز نشستی با همین سرنوشت برگزار کرد و عربستان در تمام این مدت ادعا می کند که هدفش کنار زدن تولید کنندگان شیل است. حالا اما ژنرال بازنشسته امریکا دیوید پترائوس با حضور در برنامه تلویزیونی وال استریت اظهارات جالب توجهی را راجع به قصد عربستان مطرح می کند. این ژنرال امریکایی که به دلیل رسوایی اخلاقی هم اکنون پستی در دولت امریکا ندارد، دارای ارتباطات زیادی با شاهزادگان سعودی است. به واسطه نفوذ اطلاعاتی این مقام سابق امنیتی در دولت عربستان، تعادل بدون تایید محتوای این اظهارات، صرفا به واسطه اهمیت آن ها در بازار نفت و گاز اقدام به انتشار آن کرده است.

به گزارش تعادل، این عضو سابق ارتش امریکا ادعا می کند که عربستان به دنبال کنار زدن تولید کنندگان شیل نیست و تنها هدفش «حفظ سهم خود» در بازار است. او در این باره به وضوح می گوید: «من این را می دانم! من ارتباطات زیادی با عربستان دارم و با اطمینان به شما می گویم آنها فقط قصد دارند سهم خود را در بازار نفت حفظ کنند. آنها نمی خواهند بقیه را از بازار خارج کنند؛ چنین اتفاقی نخواهد افتاد. آنها به خوبی می دانند که وضعیت تولید شیل چگونه است و چه میزان فناوری پیشرفت کرده و می تواند به میزان کارایی تولید شیل کمک کند.» پترائوس در میان صحبت هایش پیش بینی می کند ایران ۹ تا ۱۵ ماه بعد از برداشته شدن تحریم ها یک میلیون بشکه نفت خام به تولید نفت جهانی اضافه خواهد کرد که قطعا بر سرنوشت قیمت طلای سیاه تاثیر خواهد گذاشت. گزارشی که تهیه شده شامل اظهارات کامل این ژنرال ۴ ستاره ارتش امریکاست که از کودکی او آغاز شده و سپس به بازار جهانی نفت خاتمه پیدا می کند. متن کامل برنامه تلویزیونی وال استریت و یک با حضور دیوید هال پترائوس که به صورت اختصاصی توسط تعادل تهیه و تنظیم شده است را در ادامه می خوانید.

دیوید هاول پترائوس ژنرال بازنشسته ارتش امریکا بوده که پدرش نیز در ارتش مشغول به کار بوده است. او می گوید از کودکی به مطالعه کردن علاقه داشته است. تعریف می کند که به مدت دو سال روزنامه های صبحگاهی را توزیع می کرده و همزمان مشغول به تحصیل بوده است. پترائوس در سال ۱۹۷۴ از دانشکده ارتش ایالات متحده امریکا در ناحیه وست پوینت فارغ التحصیل شد. وی مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در روابط بین الملل از دانشگاه پرینستون گرفت. وی با اشاره به اینکه همیشه با افرادی در ارتباط بوده که در ارتش، موفق بوده اند، می گوید: «شما همیشه دوست دارید به کسی تبدیل شوید که او را تحسین می کنید. من هم این افراد را تحسین می کردم.»

افرادی که شما را می شناسند می گویند شما به شدت اهل رقابت هستید. آیا همینطور است؟ بله من اهل رقابت هستم اما با منطق و به شیوه یی عقلانی. به نظرم ابتدا از ورزش شروع شد اما واقعیت این است که رقابت فقط مختص ورزش نیست بلکه به کل زندگی مربوط است. شما باید این را قبول کنید و تلاش کنید در قالب یک تیم به موفقیت و پیروزی دست پیدا کنید. باید سعی کنید گروه شما اول باشد.

ژنرال شما گفتید همیشه افرادی را تحسین می کرده اید؛ چه چیزی در این افراد وجود داشته که مسیر زندگی شما را مشخص کرده است؟ واقعیت این است که اکثر آنها رهبران خیلی خوبی بودند. من هم دنباله رو آنها بودم و دوست داشتم مثل آنها رهبر خوبی باشم. آنها به من الهام می بخشیدند و به من انرژی می دادند. آنها بهترین را از درون شما بیرون می کشند! آنها در جایی که کار می کنند، بهترین هستند و بهترین را از گروه بیرون می کشند. آنها در گروهی که در آن فعال هستند، روحیه مشارکتی را ایجاد می کنند. در ضمن نوعی روحیه رقابتی دارند که به آنها کمک می کند به این مسیر ادامه دهند.

نظم و دیسیپلین در کارتان را چطور تعریف می کنید؟ تعهد یکی از مواردی است که در ارتش باید وجود داشته باشد. باید درنظر داشته باشید که ارتش یکی از صنعت های مهم جهان است که رقابت پذیری درآن حرف اول را می زند. شما نمی توانید کارها را تا نیمه مسیر پیش ببرید و به موفقیت دست پیدا کنید. نمی توانید یک روز معمولی داشته باشید و در این کار به اوج مهارت برسید. باید با سازمان های مختلف در ارتباط باشید و ایده های خوب از آنها بگیرید و نحوه به کارگیری و اجرای آنها را بررسی کنید. صنعت جنگ افزاری لحظه به لحظه درحال تغییر است و دایما چیزهای جدیدی ابداع می شود. شما نیز باید تلاش کنید و پا به پای آن پیش بروید.

تحصیلات تا چه میزان در موفقیت در این عرصه اهمیت دارد؟ به نظر من نقش بسزایی دارد. برای من ورود به دانشگاه دراین عرصه، مسیرم را مشخص کرد. تجربیات بسیاری از این طریق به دست آوردم.

برخی از افراد اما فرصت های شما را دراختیار نداشته اند؛ چه توصیه ها و پیشنهادهایی برای آنها دارید؟ بهترین کاری که می توانند برای شروع انجام دهند، رفتن به مدرسه ها و آموزش دیدن در این زمینه است. به خصوص برای کودکان بهتر است از این مدرسه ها شروع کنند.

اکنون می خواهم به عنوان یک مدیر ارشد از شما در مورد رهبری اقتصادی و سیاسی در ایالات متحده امریکا به صورت کلی بپرسم. به نظر شما چه تهدیداتی برای امریکا وجود دارد؟ تهدیدات اقتصادی و تهدیدات امنیت ملی؟ شما در چه زمینه یی نگرانی دارید؟

من در حال حاضر دشمنان را چالش نمی بینم بلکه برخی از مسایل و اختلال عملکردهایی که در واشنگتن وجود دارد را یک چالش جدی می بینم. اتفاقات و انقلاب انرژی در امریکای شمالی در این دهه اخیر یکی از این چالش های جدی است. به نظرم ما در دو سال گذشته نتایج انقلاب انرژی امریکا را مشاهده کرده ایم. پیشرفت و توسعه تکنولوژی در کشور ما در برخی موارد راه را برای آن باز کرده است. ایالات متحده امریکا در بسیاری از موارد توسعه یی و ابداعات پیشرو است؛ من در مورد امریکا سرسختانه احساس اعتماد و اطمینان می کنم. اکنون وقت همکاری در کنگره است. آنها باید برای مسایلی نظیر مهاجرت، نیاز برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها و نظام آموزشی در مقایسه با سایر نقاط جهان بیشتر فعالیت کنند. هنوز بخش هایی وجود دارد که ظرفیت کار کردن دارند. البته به اعتقاد من هیچ کدام تهدیدی برای امنیت ملی محسوب نمی شوند.

آیا تهدید سایبری برای ایالات متحده امریکا وجود دارد؟ بله خیلی زیاد!

حتی از تروریسم هم جدی تر است؟ بله! درحال حاضر همینطور است. نگاهی به وضعیت آسیب هایی که در چند مدت اخیر از این طریق به ما وارد شده، بیندازید. البته بانک های بزرگ می توانند از عهده این مسایل بر بیایند اما در واقع این یک چالش خیلی خیلی بزرگ و جدی برای کشور به شمار می رود.

به نظر شما منشأ این تهدید از کجاست؟ ریشه این امر از نقاط مختلفی است. شاید بخشی از آن از چین نشأت می گیرد. گروه هایی در روسیه و در خاورمیانه وجود دارند. اینها تهدیداتی پنج ساله را برای ما رقم می زنند. باید در نظر داشته باشید که دنیا در دستان افراد با هوش و نخبه است؛ پس ما باید روی زیرساخت های امنیت سایبری خودمان کار کنیم. ما در این زمینه بسیار آسیب پذیر هستیم و باید هزینه یی برای بهبود آن صرف کنیم.

آیا شما از روزی که نظام اقتصادی ما با حمله سایبری جدی مواجه شود، می ترسید؟ آیا از این بابت هیچ نگرانی دارید؟ در این حد که اقتصاد ما به شدت متضرر شود و حتی بانک ها بسته شوند؟ به نظرم تاکنون هم این اتفاق افتاده است. به نظرم از آن بدتر هم می تواند باشد مثل آنچه در شمال شرقی رخ داد و با یک حمله برای ۲۴ ساعت برق ها قطع شد؛ این امر می تواند امنیت را به طور جدی به خطر بیندازد!

نظر شما در مورد تهدید داعش چیست؟ داعش ابتدا برای آن منطقه و خاورمیانه تهدید به شمار می رود. اما باید در نظر داشته باشید که تهدید برای منطقه یی است که بیش از ۴۵ درصد انرژی جهان را تامین می کند. به این ترتیب این امر می تواند یک تهدید جدی برای کل جهان محسوب شود. به نظر من داعش قابل کنترل است. ما دیگر انتظار حمله یی نظیر حمله ۱۱ سپتامبر را نداریم. این گروه اکنون قدرت و توانایی چنین کاری را ندارد. اما با همه این احوالات داعش یک تهدید مهم به شما می رود.

اکنون می خواهم نگاهی به بازار جهانی نفت و انرژی از زاویه دید شما داشته باشیم. وضعیت ما و خاورمیانه در درازمدت به چه صورت خواهد بود؟ ما قبلا تحریم ها را روی ایران تشدید کرده بودیم که تاثیراتی بر بهای نفت داشت. اکنون نیز باید توجه داشته باشیم که بعد از برداشته شدن تحریم ها چه اتفاقاتی برای بهای نفت می افتد. اکنون ما نشان داده ایم که انقلاب انرژی در ایالات متحده امریکا یک امر حقیقی است که رخ داده است. ما به میزان تولید و عرضه جهانی در سه سال گذشته اضافه کرده ایم. تولید ما فعلا اضافه خواهد شد و به تولیدی تاریخی خواهیم رسید. در حال حاضر ایالات متحده امریکا رتبه نخست را در تولید گاز طبیعی در جهان داراست. تولیدکنندگان نفت شیل ما هم در حال حاضر به تولیدکنندگان اصلی نفت در جهان تبدیل شده اند. ما عربستان سعودی را کنار زده ایم؛ نظام عرضه را به هم زده ایم. می بینید که اوپک فقط به تولید خود ادامه می دهد. عربستان تلاشی برای کنار زدن نفت شیل ندارد بلکه صرفا می خواهد سهم خود را در بازار حفظ کند. در حال حاضر اگر ما موفق به توافق با ایران بر سر مسایل هسته یی این کشور بشویم و تحریم ها برداشته شود؛ در عرض 9 تا 15ماه شاهد عرضه یک میلیون بشکه نفت دیگر از سوی ایران در بازار جهانی نفت خواهیم بود. ما همین حالا هم با مازاد عرضه در بازار نفت مواجه هستیم اما بعد از تحریم این مساله پررنگ تر خواهد شد. اما نتیجه چیزی جز کاهش بهای نفت نخواهد بود چراکه میزان عرضه از تقاضا بیشتر می شود. به نظر ما این شرایط کاهش قیمت بدون شک ادامه دار خواهد بود حتی صلح در لیبی هم می تواند به تشدید این وضعیت در بازار نفت کمک کند.

شما ادعا کردید که عربستان سعودی قصد ندارد شیل را کنار بزند! من این را می دانم! من ارتباطات زیادی با آنها دارم و با اطمینان به شما می گویم آنها فقط قصد دارند سهم خود را در بازار نفت حفظ کنند. آنها نمی خواهند بقیه را از بازار خارج کنند؛ چنین اتفاقی نخواهد افتاد. آنها به خوبی می دانند که وضعیت تولید شیل چگونه است و چه میزان فناوری پیشرفت کرده و می تواند به میزان کارایی تولید شیل کمک کند.

سرمایه گذاری در زمینه انرژی به چه صورت خواهد بود؟ قطعا در برخی نواحی قیمت ها آنقدر پایین است که هزینه ها اجازه سرمایه گذاری مجدد را نمی دهد. اما واقعیت این است که بازار دوباره تعادل خود را به دست خواهد آورد و سرمایه گذاری ها دوباره صورت خواهد گرفت.

آیا به نظر شما این کاهش بهای نفت و سوخت های فسیلی هیچ تاثیری روی انرژی های تجدیدپذیر و محیط زیست خواهد گذاشت؟ به نظرم بله! این واقعا مساله مهمی است. این کاهش قیمت فشارهایی را روی انرژی های تجدیدپذیر وارد می کند که چالش بزرگی برای ما محسوب می شود. ما باید به فکر ذخیره انرژی الکتریکی باشیم. ما باید این چالش را حل کنیم.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.