۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 18 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

قراردادهای فرعی سایپا–سیترون مشابه ایران‌خودرو-پژو تهیه و امضاء خواهد شد

قراردادهای فرعی سایپا–سیترون مشابه ایران‌خودرو-پژو تهیه و امضاء خواهد شد
کد: 19694   تاریخ انتشار :۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۱۰

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با اجرایی شدن قرارداد جدید سیتروئن با سایپا گفت: بر اساس مذاکرات قبلی سیتروئن فرانسه با سایپا موافقتنامه اولیه امضاء شده و این مذاکرات هنوز ادامه دارد. بر اساس این موافقتنامه مقرر شده است تا این دو خودروساز طی فرصت زمانی دو تا سه ماهه تعیین شده قراردادهای فرعی خود را مشابه قرارداد پژو با ایران خودرو ، تهیه و به امضای نهایی برسانند.

    به گزارش  TSEpress  محسن صالحی نیا در گفت و گو با «عصرخودرو» افزود: میزان سرمایه گذرای دو  طرف در این پروژه نیز مشخص شده است  که پس از ثبت چهارچوب جوینت ونچر( شرکت مشترک تولید سایپا و سیتروئن) این قرارداد نیز اجرایی خواهد شد. این رویه اکنون در مورد قرارداد سایپا  و سیتروئن در حال اجرا است.
او همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که پژو و سیتروئن در چهارچوب قراردادهای جدید ، بر خلاف رویه های قبلی خود در سایر کشورها ، به جای سرمایه گذاری برای ایجاد خطوط تولید مشترک ، خطوط آماده خوردوسازان داخلی مانند سایپای کاشان را در اختیار بگیرند، تا چه حد قابل توجیه است؟ تصریح کرد: در چهارچوب  قرارداد سایپا و سیتروئن، شرکت سایپای کاشان به عنوان آورده سایپا در این قرارداد محسوب می شود که مثلا ارزشی معادل a  ریال دارد، بر این اساس شرکت سیتروئن نیز به اندازه همین ارزش، سرمایه، تجیهزات و ماشین آلات ساخت را به این قرارداد تزریق خواهد کرد تا سهم هریک از این دو خودروساز در چهارچوب این شرکت جوینت ونچر به 50-50 برسد. قرار نیست تا سهام سایپای کاشان به سیتروئن منتقل شود بلکه در چهارچوب این تولید مشترک آورده سایپا ، شرکت سایپای کاشان خواهد بود و معادل آن باید سیتروئن هم آورده بیاورد. در مورد راه اندازی خطوط توسط خوروسازان خارجی در این قراردادها نیز باید توجه کرد که تولید مشترک با سرمایه گذاری مشترک دو موضوع متفاوت است. سرمایه گذاری مشترک در صنعت خودرو یعنی این که دو شرکت با هم شریک شده و با سهم آورده‌ای مشخص تولید محصولی مشترک را آغاز کنند، حال ممکن است آورده یکی پول نقد یا تجهیزات و ماشین آلات و آورده شریک دیگر خط تولید این خودرو مشترک باشد. در واقع این قرارداد سرمایه گذرای مشترک برای تولید محصول مشترک است که در چهارچوب این قراردادها پیش بینی شده است.

سیتروئن-سایپا   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.