#
#
اخبار اقتصادی بورس

قیمت نفت عربستان را از طلبکار به بدهکار تبدیل می‌کند

قیمت نفت عربستان را از طلبکار به بدهکار تبدیل می‌کند
کد: 17971   تاریخ انتشار :۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۸

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی اخیرا به بلومبرگ گفته است که ما توجهی به قیمت نفت نداریم. ۳۰ یا ۷۰ دلار برای ما شبیه هم هستند و تفاوتی نمی کند. چنین اظهاراتی از سوی کسی که تصمیم گیرنده مهمی در بزرگترین قدرت نفتی جهان است، کاملا قابل تامل است. پایین بودن قیمت نفت میلیاردها دلار به این کشور ضرر وارد می کند، رتبه اعتباری آن را تهدید می کند و این کشور را از یک طلبکار به یک بدهکار تبدیل خواهد کرد.

 به گزارش TSEpress  به نقل از اقتصاد ایرانی هفته جاری عربستان اعلام کرد که قصد دارد ۱۰ میلیارد دلار از بانک های جهانی وام بگیرد. عربستان مصمم است تا تولیدکنندگان نفت با هزینه بالاتر را از بازار خارج کند حتی اگر این مساله زیان و ضررهایی برای این کشور داشته باشد

در نشست دوحه که ۱۷ آوریل برگزار شد، عربستان با توافق بین اوپک و کشورهای غیر اوپک مثل روسیه را برای تقویت قیمت جهانی نفت از طریق فریز کردن تولید در سطخ تولید ژانویه، مخالفت کرد.

این ایده که توافق دوحه بتواند در نهایت عملی و اجرایی شود، در هر صورت یک مساله فانتزی بود. همان طور که کارول نخله از موسسه کریستول انرژی می گوید: روسیه در حال تولید نفت در بالاترین سطح ممکن است و هیچ راهی برای نظارت بر پایبندی روسیه به تعهدات مربوط به فریز تولید نفت نیست. ایران که قول داده است تا تولید را به سطح قبل از تحریم بازگرداند، حاضر به پذیرش این توافق نشده است.

شاهزاده محمد ظاهرا مذاکره کنندگان عربستانی را مجبور کرده تا از امضای این توافق خودداری کنند و بر این مساله پافشاری کرده است که عربستان تنها به شرطی تولید خود را فریز خواهد کرد که ایران نیز حاضر به انجام چنین کاری باشد. برخی شرکت کنندگان در این نشست از رفتار عربستان خشمگین بودند. اولوگیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا گفت: هیات سعودی هیچ اختیاری برای تصمیم گیری نداشت.

برای دهه هاست که سیاست عربستان تحت تسلط و اختیار مذاکره کنندگانی مثل علی النعیمی وزیر نفت سعودی قرار دارد. وی اکنون تحت فشار زیادی از سوی شاهزاده جوان ۳۰ ساله قرار گرفته است که معتقد است کاهش قیمت نفت به اجرای اصلاحات اقتصادی در عربستان و همچنین تضعیف ایران کمک خواهد کرد. جیسون بوردوف از مرکز سیاست جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا گفت: برای سالها به ما گفته شده است که سیاست نفتی عربستان بر اساس ملاحظات اقتصادی و تجاری، طراحی و اتخاذ می شود. ولی اتفاقاتی که در دوحه افتاد نشان می دهد که این یک بعد ژئوپلیتیکی داشته تا فشار بر ایران تشدید شود.

همزمان با برگزاری نشست دوحه، اعتصاب ۳ روزه موقت کارکنان صنعت نفت کویت آغاز شد و این مساله موجب کاهش تولید نفت این کشور شد. افت قیمت نفت پیش از این نیز موجب کاهش عرضه جهانی شده است. اعتصاب در کویت نیز نتیجه کاهش دستمزد و حقوق در بخش دولتی به خاطر افت درآمدهای نفتی بوده است.

شلومبرگر شرکت فعال در زمینه خدمات نفتی، اعلام کرد: فعالیت خود در ونزوئلا را به خاطر اینکه دولت کاراکاس هزینه های قبلی را پرداخت نکرده، کاهش داده است. معامله گران نفتی می گویند که آنها دیگر نمی توانند اعتبار اسنادی برای تجارت با ونزوئلا را دریافت کنند. آنها همچنین نگران خطر متقابل مربوط به کشورهای وابسته به نفت از جمله نیجریه هستند.

جان کاستلانو تحلیلگر مالی می گوید: فریز واقعی در آمریکا اتفاق افتاده است. تولید کنندگان شیل که در دوران اوج رونق بازار نفت برای افزایش تولید خود، مقادیر زیادی وام گرفته اند، احتمالا امسال به دادگاه ورشکستگی مراجعه خواهند کرد، حتی بیشتر از سال ۲۰۱۵  ۱۴ و ۱۵ آوریل دو شرکت انرژی آمریکا اعلام ورشکستگی کردند. حتی شرکتهایی که هنوز به فعالیت ادامه می دهند، نگرانی هایی دارند که دیگر پولی برای سرمایه گذاری در تولید نفت ندارند. در نتیجه تولید شیل نسبت به اوج آن در سال گذشته بیش از ۶۰۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

منبع: اکونومیست

عربستان   نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.