#
#
اخبار اقتصادی بورس

میانگین سود به ۱۶٫۵ درصد کاهش یافت

میانگین سود به ۱۶٫۵ درصد کاهش یافت
کد: 27250   تاریخ انتشار :۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۸

مقایسه پیش‌بینی سود صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری بادرآمد ثابت بورسی برای یک سال آینده با بازدهی یک سال گذشته آنها نشان می‌دهد، این صندوق‌ها به طور متوسط نرخ سودشان از ۱۹٫۸ به ۱۶٫۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش TSEpress و به نقل از فارس، پس از آنکه بانک مرکزی بخشنامه ۸ بندی کاهش نرخ سود را به بانک‌ها ابلاغ کرد، بر کاهش سود سپرده‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت در بانک‌ها، تاکید شد چرا که به دلیل حجم بالای سپرده‌گذاری این صندوق‌ها، بانک‌ها نرخ‌های سود بالایی به منابع این صندوق‌ها پرداخت می‌کردند.

این مساله موجب گرایش شدید صندوق‌های بادرآمد ثابت به سپرده‌گذاری در بانک‌ها شده بود، در حالی که اساسا هدف از تشکیل این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری در بخش اوراق مالی بود.

در نهایت صندوق‌ها نرخ سود سرمایه‌گذاری را آرام آرام تعدیل کردند به طوری که از مجموع ۱۸ صندوق سرمایه‌گذاری بزرگ، نرخ سود صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر که بزرگترین صندوق بادرآمد ثابت بود از ۱۹-۲۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت.

همچنین پیش‌بینی سود صندوق یکم کارگزاری بانک کشاورزی از بیش از ۱۸ درصد به ۱۶ درصد افت کرده است.

در مجموع، نرخ سود این ۱۸ صندوق بزرگ بادرآمد ثابت که بازدهی آن در ۳۶۵ روز گذشته ۱۹٫۸ درصد بوده، ۱۶٫۷ درصد پیش‌بینی شده است. بنابراین نرخ سود این صندوق‌ها در مجموع ۳٫۱ درصد کاهش یافته است.

التبه همچنان برخی صندوق‌ها مانند ارزش آفرینان دی، بانک گردشگری و صندوق بادرآمد ثابت کوثر یکم و گسترش فردای ایرانیان، با وجود تعدیل اندک، همچنان ۲۰ درصد پیش‌بینی سود کرده‌اند.

به گزارش فارس، مدتی پیش رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عملکرد بانک‌ها در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده بسیار رضایت بخش بوده است، گفت: عامل دیگری که موجب بی نظمی و عدم تعادل شده، وجود صندوق‌های با درآمد ثابت -بورسی-در بانک هاست که به طور طبیعی در حال هماهنگی با سازمان بورس درباره آنها هستیم.

وی تصریح کرد: بحثی که در رابطه با صندوق‌های سرمایه گذاری وجود دارد، این است که تعهد سود بالاتر از نرخ سودی که شورای پول و اعتبار اعلام کرده، موجب عدم ایجاد تعادل در بازار شده است. این در حالی است که هر فعالیتی درآمد خاص خود را داشته و در پایان دوره باید بین سرمایه گذاران تقسیم شود، اما وعده سودهای متنوع موجب التهاب در بازار پول خواهد شد.

صندوق نرخ سود فعلی بازدهی ۱۸۰ روز گذشته بازدهی ۳۶۵ روز گذشته
مشترک آتیه نوین ۱۶ ۹٫۷ ۲۰٫۶
آرمان کارآفرین ۱۹ ۱۰٫۳۴ ۲۱٫۳
ارزش آفرینان دی ۲۰ ۹٫۹۶ ۲۰٫۱۲
بانک گردشگری ۲۰ ۱۰٫۹۲ ۲۱٫۸
ارمغان ایرانیان ۱۸ ۹٫۵۷ ۱۸٫۴۸
بانک ایران زمین ۱۸ ۹٫۶۷ ۲۰٫۰۱
گنجینه زرین شهر ۱۵ ۹٫۶۳ ۱۹٫۶۸
گنجینه امید ایرانیان ۱۷ ۹٫۴۸ ۱۹٫۵۹
لوتوس پارسیان ۱۹ ۹٫۷۷ ۱۹٫۸۲
توسعه تعاون صبا ۱۵ ۹٫۲۷ ۱۹٫۲۶
ره آورد آباد مسکن ۱۷ ۹٫۷۵ ۲۰٫۰۲
مشترک اندیشه فردا ۱۶ ۸٫۸ ۱۷٫۸۷
یکم کارگزاری بانک کشاورزی ۱۶ ۸٫۸۸ ۱۸٫۱۱
امید انصار ۱۸ ۹٫۴ ۱۹٫۱۲
گسترش فردای ایرانیان ۲۰ ۱۰٫۲۴ ۲۰٫۳۱
با درآمد ثابت کوثر یکم ۱۹ ۱۰٫۷۷ ۲۰٫۹۳
سرمایه‌گذاری اوج ملت ۱۸ ۹٫۵۲ ۱۹٫۵۷
 

بازار سرمایه   بورس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219