#
#
اخبار اقتصادی بورس

نامه سهامداران به سران قوا ۸ راهکار برای بهبود بازار سرمایه

نامه سهامداران به سران قوا    ۸ راهکار برای بهبود بازار سرمایه
کد: 45864   تاریخ انتشار :۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۶

 • نامه سهامداران به سران قوا / ۸ راهکار برای بهبود بازار سرمایهبه گزارس اخبار بورس ،بیش از ۱۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان بازار سرمایه در آستانه برگزاری جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با صدور بیانیه‌ راهکار‌هایی را برای بهبود وضعیت بازار سهام و خروج از بحران کنونی ارائه کردند.
 •  فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای خطاب به سران قوا، ۸ راهکار عملی برای بازگشت مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار بورس و تامین نقدینگی جهت بهبود وضعیت معاملات را پیشنهاد کردند.
 • متن نامه به شرح زیر است:
 • دکتر حسن روحانی – ریاست محترم جمهور
 • آیت الله سید ابراهیم رئیسی – ریاست محترم قوه قضاییه
 • دکتر محمد باقر قالیباف – ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
 • با سلام و احترام
 • می‌دانیم که قصه پرغصه سرمایه‌گذاران بورس ایران را خوب می‌دانید. می‌دانیم که روزانه و هفتگی ده‌ها نامه دریافت می‌کنید که در آن درد سهامداران مظلوم بورس را برایتان تعریف می‌کنند و چه بسا بهتر از ما از نابسامانی‌هایی که موجب این شرایط شده است، مطلع باشید. پس وقت گوهربارتان را با تکرار مکررات هدر نمی‌دهیم و به بیان پیشنهاداتی برای برون رفت از شرایط کنونی بسنده می‌کنیم.
 • بزرگواران
 • امروز، در بازار سرمایه، عرضه بر تقاضا فزونی یافته است که بی‌شک برای این موضوع دلایل اقتصادی وجود دارد اما دلایل رفتاری آن بیشتر است. سرمایه‌گذاران ترسیده‌اند و احساس می‌کنند در این وادی تنها و بی‌حامی هستند. احساس می‌کنند پشت شان خالی شده و تمام آن وعده‌های خوش صرفا جهت گذر از آن برهه خاص بود. ما فکر می‌کنیم اگر این حس امتداد پیدا کند، توسعه اقتصادی کشور و به تبع آن بازار سرمایه در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود از همین رو پیشنهاد می‌کنیم بیایید بار دیگر دست در دست هم دهیم و این مشکل را فارغ از هر عقیده و جناح‌بندی سیاسی بخاطر مردم و کشورمان حل کنیم. بیایید بخاطر بیاوریم که هرجا یکدل و متحد کنار هم بوده‌ایم تهدید را مرتفع کرده و آن را به فرصت تبدیل کرده‌ایم .
 • در راستای این هدف بزرگ و برای نیل به این مقصود پیشنهاداتی را مطرح می‌کنیم :
 • یک) مالیات حق ملت است؛ حق جوان سیستان بلوچستانی، مادر اهوازی و پیرمرد خراسانی و ... است. دور از انصاف است بگوییم برای حل مشکل عده‌ای از مردم، عده دیگری سهیم باشند ولی، پیشنهاد ما این است که بازار سرمایه مانند دیگر بخش‌های اقتصاد با اندکی تاخیر مالیات را پرداخت کند. می‌دانید بابت فروش هر سهم، سرمایه‌گذار نیم درصد ارزش معامله را به عنوان مالیات پرداخت می‌کند. پیشنهاد این است که این نیم درصد به نام دولت در صندوق تثبیت بازار سرمایه سرمایه‌گذاری شده و با وجوه آن برای خرید سهام ارزنده بازار اختصاص یابد.
 • هر زمان بازار سرمایه به وضعیت طبیعی بازگشت، سهام این صندوق به ارزش روز ( که قطعا بالاتر از قیمت های امروز خواهد بود) فروخته شده و به حساب سازمان امور مالیاتی برگردد. توجه کنید ما نمی‌گوییم به ما وجهی پرداخت کنید. صرفا می‌گوییم مانند هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری که برای پرداخت مالیاتش شاید بیش از یکسال زمان داشته باشد، به ما نیز اندکی زمان دهید تا کسب و کارمان دوباره به رونق برگردد و مالیات را با سود منطقی پرداخت کنیم.
 • دو) قانون را اجرا کنید؛ پرداخت ۱% از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت قانون است. اگر شما بزرگواران برای اجرای قانون پیش قدم نشوید، چه کسی در این سرزمین ممکن است پیش قدم شود؟
 • سه) در کمیته تخلفات بازار سرمایه و دادگاه جرایم اقتصادی هر ماه ارقامی به عنوان جریمه و مجازات از فعالین و مدیران اخذ می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تا سپری شدن شرایط کنونی، این ارقام به مانند مالیات‌ها به صندوق تثبیت واریز شود و با عادی شدن شرایط به حساب خزانه دولت بازگردد.
 • چهار) در شرایط کنونی مانند شرایط جنگی باید قدر سربازان شجاعی که حاضرند پیش قدم شوند و برای تغییر شرایط به جلو بروند را بدانیم و آنها را تشویق کنیم. باید برای تشویق طرف تقاضای بازار تدابیری اخذ کنیم که برای دستیابی به این هدف سه پیشنهاد داریم:
 • الف- صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار امروز به انباشتی از دارایی سهام تبدیل شده اند و توازن وجه نقد و سهام در آن از بین رفته است بنابراین پیشنهاد می‌شود این صندوق‌ها برای گذر از شرایط کنونی بخشی از سهام موجود در پرتفوی را عادلانه و با نرخ سود متناسب به صورت اقساطی به تمام علاقه‌مندان ( با رعایت شرایط انصاف و عدالت) واگذار کنند تا هم خصوصی‌سازی تعمیق یابد هم با افزایش وجوه نقد این صندوق‌ها دوباره موفق به انجام رسالت خود شود.
 • ب- در همین شرایط کنونی افراد زیادی وجود دارند که حاضرند تسهیلات گرفته و در طرف تقاضا به خرید سهام بپردازند ولی قوانین دست و پا گیر سازمان بورس و بانک مرکزی گاها مانع از این کار می‌شود. از کفایت سرمایه کارگزاری‌ها تا عدم پذیرش سهام به عنوان وثیقه نمونه‌هایی از این دست هستند. بازار سرمایه ایران قادر به تامین منابع از درون خویش است ولی تحقق این امر نیاز به پالایش قوانین دارد. لذا تقاضا می‌شود به ریاست سازمان بورس و بانک مرکزی دستور دهید با  فوریت زمانی مسیر را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری بلندمدت حدالامکان تسهیل نمایند.
 • ج- در سالهای گذشته پرونده‌های بسیاری برای فعالان بازار سرمایه تشکیل شد که حرف و حدیث‌های فراوان درباره آنها وجود دارد. افراد بسیاری که حضورشان برای سرمایه‌گذاران قوت قلب بود، امروز دلخورند و سکوت پیشه کرده‌اند. عدالت ترمیمی راه‌حل عادلانه‌ای برای حل این مشکل است که ریاست محترم قوه قضاییه نیز تایید و تاکید بسیار بر آن داشتند ولی تا امروز اجرایی نشده است. این تقاضا را داریم که تسریع در اجرای عدالت ترمیمی را از ریاست  سازمان بورس خواستار شوید.
 • پنج) قیمت‌گذاری دستوری امری که تمام مسولان با آن مخالفند ولی همچنان در حال اجراست. همانطور که در بند ۱ نامه عرض شد  حمایت از بازار سرمایه نباید سبب تضییع حق از هیچ ایرانی شود، اکنون هم می‌گوییم حق سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب و کار نباید به بهانه‌های واهی و سود عده قلیل  ضایع شود. برای مثال آیا می‌دانید بیش از ده سال است که شرکت‌های خودروسازی هیچ سودی به سهامدارانشان پرداخت نکرده‌اند؟ به اعتقاد شما بقیه بخش‌های صنعت خودرو هم این مشکل را نداشته‌اند؟ و یا در قیمت‌گذاری فولاد، سنگ‌آهن و... چگونه است که دلالان خودرو و سوداگران فولاد و پتروشیمی میلیارد میلیارد تنها از دست به دست کردن کالاها سود می‌کنند اما کارخانجات تولید کننده همان محصولات با هزینه‌های مالی و هزار هزینه پنهان دیگر درگیرند؟ آیا این نگاه به حمایت از تولید منتهی می شود؟ پیشنهاد می‌کنیم در راستای حمایت از تولید، یکبار برای همیشه قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذاریم و تلاش کنیم فرایندهای بازار را بهبود بخشیم.
 • شش)  بازار سرمایه از بخش‌های بسیاری از اقتصاد تاثیر می‌پذیرد. این بازار به نرخ سود حساس است. به نرخ ارز حساس است. به سیاست‌های خرد و کلان اقتصادی حساس است. نص صریح قانون این است که سازمان بورس اوراق بهادار محافظ منافع سرمایه‌گذاران خرد باشد. پیشنهاد می‌شود ریاست سازمان بورس در جلساتی که در آن تصمیمات مهم در سرنوشت میلیون‌ها سهامدار در آن  رقم می‌خورد، از جمله جلسات هیات دولت، حضور داشته باشد تا مبادا بخشنامه و سیاستی نافی منافع چند ده میلیون ایرانی اتخاذ گردد. پیشنهاد می‌کنیم در غیاب کانون سهامداران حقیقی نماینده‌ای از سازمان بورس به عنوان حافظ منافع سرمایه‌گذاران در تمام جلسات و شوراهای اقتصادی حضور داشته باشد.
 • هفت) قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۴۸ است. بیایید قبول کنیم بعد از ۵۲ سال بخش‌هایی از این قانون احتیاج به بروزرسانی و ترمیم دارد. ثبت افزایش سرمایه شرکت‌ها که به هیچ وجه عملیات پیچیده‌ای نیست گاهی به سال کشیده می‌شود و سرمایه‌گذار یک سال کامل دسترسی به دارایی‌اش ندارد. پرداخت سود شرکت‌ها در مدت ۸ ماه، آنهم از تاریخ برگزاری مجمع سالیانه که خود معمولا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی است، در شرایط تورمی امروز قطعا ناعادلانه بوده و به هیچ وجه مشوق سرمایه‌گذاری بلند مدت نیست. این قوانین در فضای امروز به جای تشویق سرمایه‌گذاری بلند مدت، مجازات کننده سرمایه‌گذاری بلند مدت است. پیشنهاد می‌کنیم کمیته‌ای در سازمان بورس برای اصلاح سریعتر این قوانین تشکیل شود.
 • هشت) سیاست‌های تشویقی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در حال حاضر به عنوان محرک در کنار نرخ‌گذاری‌های غیردستوری کمک بزرگی به اقتصاد و بازارسرمایه داشته باشد. تخفیفات مالیاتی، تعدیل نرخ ارز تسعیر بانک‌ها، تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ و ... می‌تواند چراغ سبز قوی از سوی حاکمیت برای  تقویت سرمایه‌گذاری و سهامداران این بازار باشد.
 • نتیجه گیری :
 • هدف ما از نگارش این نامه اعلام همدلی و همکاری برای رهایی و خروج از این شرایط است. بازار سرمایه ایران در ابتدای راه قرار دارد و می‌تواند در تولید و اقتصاد نقش‌آفرینی مولد داشته باشد. قلب سرمایه‌گذاران بورس ایران مانند قلب هر ایرانی دیگری برای وطن‌شان می تپد و جز افتخار برای این مرز و بوم چیزی از خداوند نمی‌خواهند. ما ایمان داریم اگر همگی دست در دست هم دهیم این مقطع را نیز به سلامت و پرافتخار سپری خواهیم کرد.
 • همایون دارابی، کامیار فراهانی، مرتضی عباد، عظیم ثابت، حسین خزلی، عباسعلی حقانی نسب، وداد حسینی، علیرضا کیان، میثم کریمی، احسان حاجی علی اکبر، محمد اسکندری، بهراد ابراهیمی، امیر سیدی، محمد مهدی بحرالعلوم، احسان دشتیانه، مهدی دلبری، مهدی طحانی، علی اصغرزاده صادق، احمد کاظمی، اسماعیل داور پناه، نوید خاندوزی، سینا سلیمانی، ولید هلالات، بهزاد صمدی، قاسم حقانی نسب، مصطفی مصری‌پور، احسان ناصر، امید تهذیبی، پیام الیاس کردی، قاسم سلمانی، وحید حسینی، مهرداد خالقی، رضا حبیب تمر، سالار صفایی، کاظم نادرعلی، هاشم ذولفقاری، محمد خبری‌زاد، کامل ابراهیمی، مجتبی معتمدنیا، علیرضا ناصری، سیاوش فیاضی، سارا کماسی، بهاره حیدری مقدم، معصومه احمدی، نعیمه صفوی، میترا فرخ‌پور، مهدی آسیما، علیرضا مستقل، حسن کاظم‌زاده، سینا رهبرشهلان، میثم مقدم، مهدی ساسانی، جلال روحی، مسعود شریفی خطیر، میثم صمدی، سجاد دولت دوست، ارسلان جمالی، سید مهدی طباطبایی نیا، رمضان سلیمانی، جمال فیروزی، حسین زمانی درمزاری، فرهاد محنایی، مینا یوسفی، زهره تدین، گلناز میرسلیمانی، سمانه خسرویان، رها پیروی، ندا کریمیان، مونا مشکوری، مهدی بذرافکن، شهراد پدیدار، شهاب پورحسین، عباس نصیری، سیدمحمدرضا امامی، سیدحمید علما، حسین رجب‌زاده، رسول جاویدی، علی بهشتی منش، سپهر سعادت، غلامرضا تقی‌زادگان، جلال بختیاری، احسان خاتونی داریان، آریا ملکی خرم، بهنام پریرخ، مهدی اردستانی، علی ابتهاج، مهدی عبدالعلی‌زاده، مهرداد فتحی‌زاده، افشین دهقان، امیر آشتیانی، رضا حدادی، احمد حشمت، رضا افشاری، رحیم کریمی، یعقوب مهدی‌زاده، مصطفی اکبریان، مهدی جمشیدیان، امیر زنگنه، عباس متین، حمزه کاظمی، رامین عباسی، هادی احمدی، پیمان یادی، رضا درگاهی فدایی، بهنام صمدی

نظرات(28)

 1. میلاد گفت:

  خدا لعنت کنه دولت دروغگو و فاسد رو که به مردم دروغ گفت و پولشون رو تو بورس غارت کرد امیدوارم که خدا مجازات کنه تمام عاملین این غارت رو

 2. علی پاریاب گفت:

  سلام”
  بنده به عنوان کارشناس و فعال این بازار با نامه دوستان موافقم و دست مریزاد میگم خدمت همه عزیزان.
  و یک نکته اینکه مگر خرید و فروش برای سران مملکتی،به خاطر رانت اطلاعاتی ممنوع نیست؟ پس چرا پولهای درشتی که تیر و مردادماه از بازار خارج شد،اکثرا متعلق به سران مملکتی است.
  به نظرم با شناسایی این کدها که جرم هم محسوب میشه،همین پولها رو به اجبار دوباره به بازار تزریغ کنند.
  با تشکر

 3. جعفر محمدی گفت:

  موافقم با متن نامه

 4. جعفر محمدی گفت:

  باید دولت حمایت کنه وهر روز قانون عوض نشه

 5. داودمیرزایی گفت:

  سلام اقایون محترم این چه وضعشه مگه بدهکاریم به شما که بورس رو به این شکل دراوردین

 6. پریسا احمدپور گفت:

  راهکارهایی برای بهبود بازار سرمایه

 7. داودمیرزایی گفت:

  کسی صدای ما رو داره

 8. محسن رفيع زادگان گفت:

  سلام و عرض ادب بنده نیز با همکاران و استادان هم نظر هستم

 9. پریسا احمدپور گفت:

  موافقم

 10. اصغر رحیمی گفت:

  خوبه اگه اجرایی بشه

 11. ورشکسته در بورس ایران گفت:

  بالا برین پایین بیان باز حقوقی طماع کار به دغل بازی خود ادامه خواهد داد و مردم رو سر کیسه خواهند کرد. تو این اوضاع آشفته حقوقی با این که می داند بازار سرمایه رو به چاه انداخته و به نابودی کشانده و دود این کثافت کاری هایش به چشم فعالان بازار خوامد رفت هنوز تا می یاد یک روز بازار تکانی بخورد دوباره شروع می کند به آبشاری فروختن این حفوقی از قوم چنگیز هم بدتر هستند. چه زود چه دیر سهامدارن خرد از بازار فرصتی پیش بیاد خارج می شوند دریغ از این سرمایه های مردمی که می شد سالیان دراز با بازی برد برد در این بازار فعالیت کرد اما دزدی حقوقی و و ادامه دزدی با نامه نوشتن درست نمی شود. آقایان اگر راست می گوید به رهبر و به سران سه قوه بنویسید آن ۱۰۰ کد بورسی که خودشان اعلام کردن در اوج بازار سرمایه های م دم رو دزدیدند رور دادگاهی و مجازات کنند تا کسی هوس کلاهبرداری و دست کردن تو جیب مردم نکند. تا این ۱۰۰ حقوقی جلو سازمان بورس اعدام نشوند کسی سراغ بازار سرمایه نمی آید. تنبیه و جریمه دردی رو دعوا نخواهد کرد. جریمه چندین میلیون خانوادهایی که توسط حقوقی به نابودی کشید ‌شد چه بسیار از سهامداران که خودکشی کردن. دچار بیماری روانی شدن کانون خانواده‌هایشان از هم پاشید… چه و چه که ده ها سال باید بگذرد تا این آسیب اجتماعی ترمیم شود. جریمه و زندان نیست اعدام باید بشود هر مقام و پستی باشد. مماشات با این حقوقی ها ظلم به مردم و بازار سرمایه است

 12. غلامرضا شاه‌محمدی میانجی گفت:

  سلام علیکم با توجه به اینکه به درخواست مسئولین وارد بازار سرمایه شدیم خواهشمندیم به کمک این سهامداران خرد بیایند تا هم چرخ اقتصاد بچرخه وهم امورات مردم و دست دلالان سکه ارز خودرو مسکن برچیده شود و تو دنیا اقتصاد از طریق سرمایه گذاری بورس است نه دلالی ممنون با تشکر

 13. سعید معصومی گفت:

  عالی

 14. معراج گفت:

  خخخ واسه کیا نامه نوشتید … فقط خدا حریف اینا میشه

 15. سیدامین مطلبی کیا گفت:

  عالی

 16. بی سوات گفت:

  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ماست
  آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

 17. حمیدرضایاسمی گفت:

  بخدا اینا تاثیر داره ولی تا عرضه ابشاری حقوقی هست بی تاثیر هفته قبلی یک شرکت به اسم س ا تهران همه سهمشو ریخت رو شر مردم منفی شد

 18. سید روح ال سجادی گفت:

  پیشنهادات ارائه شده هرکدوم بنحوی به بازار سرمایه کمک میکنه ولی بنظز میرسه هیچ کدوم نمیتونه اعتماد رو به بازار برگردونه
  بازار الان احتیاج به اعتماد داره که زمان بره. برای بهتر شدن بازار در دراز مدت هم برنامه دراز مدت لازمه که باتوجه به تعویض های مکرر مدیران در بورس و حتی اقتصاد خرد وکلان کشور خیلی نشدنی به نظر میرسه

 19. مرادقیاسی گفت:

  سلام گمان نکنم آبی گرم شود.

 20. علی امیری رسکتی گفت:

  کمک

 21. بابک گفت:

  چه قدر ساده و خوش خیال . اگه قرار بود این کارا رو بکنند که دیگه چرا دست تو جیب مردم میکردند . اینا فقط ادای نگران ها رو در میارن و شما انگار باور کردید که نگران هستند . اینا از این شلختگی بازار و اقتصاد نون میخورن چه نیازی به اصلاح دارن آخه …

 22. مجیدبهراموند گفت:

  ضمن حمایت از۸پیشنهادفعالان بازارسرمایه چندمطلب اضافه میکنم:
  ۱-دامنه نوسان برای مدتی از+۱شروع شودتا+۶ ومنفی رافعلاًبرداریدچون تاحالا۸۰٪درصدمنفی خوردیم دیگربس است.
  ۲-حجم مبنای روزانه راافزایش دهیدتاباخروج وفروش افرادی که پول لازم اندپایانی حجم پرنشودتادیگرسهام داران که قصدفروش ندارندبیشترضررنکنند.
  ۳-جلوی رفتارسلیقه ای ناظربازار دررفتارمتفاوت باشرکتهاوتعلیق وتوقف سهام گرفته شود.
  ۴-دولت،وزیراقتصادوحقوقی هادست ازفروش دستوری هماهنگ ومشکوک بردارند.
  باسپاس فعال آموزش دیده ومالباخته۸۰٪بورس ایران(مجیدبهراموند)

 23. احسان گفت:

  بسیار سخنان خوب وعالی وعاقلانه اند .نشان دهنده تجربیات بلند مدت این افراد در پیدا کردن گوشه ای از ایرادات بوده.معلومه که سعی به کمک به قشر ضعیف دارند چون قشر قوی قبل ریزش مطلع شده و سهام خود را فروخته بودند.کسی که صد میلیارد داشته الان شده سی ملیارد باز هم میتونه زندگی بگذرونه ولی کسی که صد داشته شده سی تومن الان نمیتونه .نه میشه سهم‌بفروشه نه میدونه نوسان بگیر گذرون زندگی کنه.اینو مطمین باشید اگه کسی حتی یک شب گرسنگی کشیده باشه نمیزاره مردمش اونو تجربه کنن .به نظر من مسولین ما تا الان حتی یک شب بدون میوه سر نکردن .برای همین هاست که درد مردم رو نمیفهمن.اگر ریس جمهور مثل بقیه حتی یک بار توی صف مرغ میوه نون یا اب یا حتی بلیط مترو ایستاده بود الان میفهمیدولی …

 24. محسن سیدآبادی گفت:

  باسلام وخسته نباشید خواستم بگم چرانمادکزغال(شرکت زغال سنگ پروده طبس)داره ضرر میده وهرروزباافت قیمت داریم روبرو میشیم وهمچنین چند نماد دیگه اگه میشه خواهشا یکاری بکنین که بیشترازاین ما بجای سود ضررنکنیم

 25. محمدزمان گرجی نژاد گفت:

  با سلام

  بنده هم از نظرات دوستان حمایت میکنم

  و تمایل دارم که ۲ نکته دیگر را به نامه بالا اضافه کنم.

  ۱- درصورتی که صندوق توسعه و تثبیت بازار قرار باشد نقدینگی را به بازار سرمایه وارد کند
  امیدوارم در چند سهم خاص و شاخص ساز که فقط باعث سبز شدن شاخص کل شود را انجام ندهند و این نقدینگی را به تمام یا اکثریت سهام در شاخص هموزن تزریق کنند که یک روند متعادل و مثبت را برای سهام و کلیت بازار شاهد باشیم و برای سهام شاخص ساز از مدیران داخلی شرکت درخواست شود تا از محل سپرده های بانکی خود و یا سودسهام به خرید سهام بپردازند تا تعادل را بصورت متوازن برای بازار شاهد باشیم

  ۲- نکته دوم اینکه

  پیشنهاد بنده به سران قوای محترم اینکه از پتانسیل قدرتمند در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کرده و ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری در داخل کشور را دارند این فرصت داده شود تا با سرمایه گذاری در بازارسرمایه و بخش های دیگر این اتفاق رقم بخورد و منتظر آزادسازی پولهای بلوکه شده در کشورهای دیگر نباشند

  در ضمن بهترین راهکار عملیاتی لینک کردن چند صرافی مجاز به کارگزاری های بازارسرمایه میباشد و با سرعت بالایی امکان بهره برداری از این سرمایه عظیم ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهد شد

  با تشکر از مسولین محترم
  محمدزمان گرجی نژاد

 26. ابوالفضل فتحي زاده گفت:

  با سلام ضمن تشکر بسیار پیشنهادات کارسازی است کاش عدم دخالت را بولد می کردید. ممنونم

 27. پوریا گفت:

  این همه پول در آوردن از بازار الان ولش کردن ..ی مشت دزد بی شرف

 28. مهدی ابراهیمی گفت:

  من هم از نظرات دوستان حمایت میکنم،و از سران قوا میخوام که اول از همه جلوی این حقوقی هارو بگیره که نمیزارن بازار جون بگیره،،تا سهمی میاد صف خرید میشه حقوقی آبشاری عرضه میکنه،

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219