۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 15 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

نجات پالایشی‌های بورس با ابلاغ دستورالعمل قیمت گذاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی+متن ابلاغیه

نجات پالایشی‌های بورس با ابلاغ دستورالعمل قیمت گذاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی+متن ابلاغیه
کد: 19588   تاریخ انتشار :۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵

نحوه محاسبه قیمت نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها و قیمت ۵ فرآورده نفتی اصلی و سوخت هوایی تا پایان امسال در حالی اعلام شده که به گمان کارشناسان بازار سرمایه این مصوبه می‌تواند راه نجاتی برای پالایشی‌های بورس باشد.

    به گزارش  TSEpress  و به نقل از فارس، نحوه محاسبه قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌های کشور و قیمت پنج فرآورده نفتی اصلی و سوخت هوایی برای ابتدا تا پایان سال 1395 از سوی زنگنه وزیر نفت به معاون برنامه ریزی این وزارتخانه ابلاغ شد.

بر اساس این ابلاغیه نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها بر اساس درجه API واقعی نفت خام اندازه گیری می شود که می تواند در صورت اجرا با توجه به اینکه برخی پالایشگاه‌ها نفت خام سنگین را پالایش می کنند ، قیمت تمام شده پایین تری را برای آنها رقم زند.

از سوی دیگر به دلیل لحاظ شدن قیمت های واقعی می توان به شفافیت مالی پالایشگاه ها امیدوار تر بود و مانع از گرانفروشی خوراک به این مجتمع ها شد.

به گزارش فارس ، پذیرفتن مجله پلتس به عنوان مرجع قیمت ها از مدت ها قبل مد نظر پالایشگاهی های بورسی بوده به طوریکه طی دو سال گذشته بطور متوسط 7 الی 8 دلار قیمت بنزین و گازوییل خریداری شده از پالایشگاه‌ها کمتر از مجله پلتس بوده است .

به عقیده کارشناسان، در برخی موارد قیمت بنزین با تفاوت کمی از نفت خام برداشت شده و این در حالی است که باید حدود 25-22 دلار تفاوت میان این دو رقم وجود داشته باشد.

به این ترتیب با مبنای عمل قرار گرفتن قیمت بنزین وارداتی در محاسبات، رضایت پالایشگاه‌ها نیز تامین شده است.هرچند که تا نمایان شدن اثر کیفی سازی ها بر گزارش های مالی شرکت های پالایشی باید صبر کرد.

از جمله مواردی که در این ابلاغیه به آن اشاره شده اینکه قیمت  گازوییل بر اساس گوگرد موجود در آن محاسبه شده است که با لحاظ کردن اعداد و ارقام ، تفاوت کیفی سازی مذکور را بدست آورد . در عین حال قیمت نفت کوره معادل صادراتی لحاظ شده است .

همواره نبود نقدینگی یکی از مشکلات اصلی پالایشگاهی ها عنوان می شود که با محدود کردن مهلت 45 روزه برای اعلام قیمت‌ها در این ابلاغیه مهم وضعیت حساب و کتاب پالایشگاه ها با وزارت نفت تعیین تکلیف می‌شود .

به گزارش فارس کارشناسان بازار سرمایه معتقدند ابلاغیه وزارت نفت می تواند راه نجاتی برای پالایشی های بورس  برای رهایی از دور زدن قانون از سوی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی نفت باشد که طی دستکم سه سال اخیر در قبال پالایشی ها صورت گرفته است.

متن ابلاغیه وزارت نفت به شرح زیر منتشر شده است:

   

نظرات(1)

  1. علی گفت:

    هیچکس هیچ نظری نداره خیلی خوبه بعد مردم میگن چرا وضع بورس اینطوریه
    بهر صورت وظیفه دولت و وزارت نفت حمایت از تولیدات داخلی است چرا نباید صنعت پالایشی ما که میتواند باعث خودکفایی سوخت شود و از واردات جلوگیری کند رونق نداشته باشد؟

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.