#
#
اخبار اقتصادی بورس

نوآورترین اقتصادهای جهان را بشناسید

نوآورترین اقتصادهای جهان را بشناسید
کد: 15486   تاریخ انتشار :۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۴

در جهان ایده ها کره جنوبی پادشاه است. آلمان، سوئد، ژاپن، سوئیس در 5 رتبه بالای شاخص نوآوری بلومبرگ قرار دارند که با استفاده از عوامل مختلفی از جمله هزینه تحقیق و توسعه و تمرکز بر شرکت های فناوری اطلاعات، امتیازاتی را به کشورهای مختلف داده است.

 به گزارش TSEpress و به نقل ازاقتصاد ایرانی کره جنوبی بیشترین امتیاز را در بین کشورهای مختلف در زمینه تولید کالاها با ارزش افزوده بیشتر و همین طور بهره وری بالا کسب کرده است، معیاری که شامل آموزش عالی تر و تمرکز بر علم و فارغ التحصیلان مهندسی بوده است. کره جنوبی گرچه در زمینه بهره وری در رتبه ۳۹ قرار دارد ولی از نظر تحقیق و توسعه در رتبه دوم است و در زمینه فناوری پیشرفته در رتبه دوم بوده و از لحاظ تمرکز بر روی تحقیقات در رتبه ششم است.

 در حالی که مهمترین موضوع برای یک کشور این است که پول زیادی را برای توسعه فناوری های جدید و تولید سهم عادلانه از مهندسان جدید اختصاص دهد ولی در کره جنوبی مساله مهم بیشتر این بوده است که درباره چگونگی ارتقای سطح نوآوری در اقتصاد مذاکره و صحبت شود. این مطلب را مارکوس نولاند مدیر تحقیقات در موسسه اقتصاد بین المللی پترسون در واشنگتن می گوید.

وی افزود: ایده های جدید در سیلیکون ولی ممکن است به نوعی به عنوان آغاز کسب و کار جدید تعبیر شود که به اقتصاد آمریکا چیزی اضافه می کند ولی این مساله در اقتصاد کره جنوبی متفاوت است. اگر شما یک دانشمند یا یک مهندس در شرکت سامسونگ باشید، و ایده درخشان جدیدی داشته باشید، از این شرکت خارج نخواهید شد تا با بستن قرارداد با سرمایه داران ایده های جدید خود را به ظهور رسانده و شرکت جدیدی برای خود تاسیس کنید، شما به مدیریت شرکت سامسونگ مراجعه می کنید.

نولاند گفت: کره جنوبی همچنین از عوامل نهادی اگاهی دارد که ممکن است میزان بهره بردن از رفتار نوآورانه را محدود کند. تاکید روی دستمزد توسط مدیر ارشد تعیین می شود، همراه با عدم انعطاف شرایط بازنشستگی، به این معناست که حرکت و انتقال بین بخشی و داخل شرکت وجود ندارد. این نوع دیدگاه و تفکر رایج در کره جنوبی است که به آنها لطمه می زند به خصوص در زمینه نوآوری.

کره جنوبی تقریبا شش امتیاز بیشتر از آلمان دارد که در رتبه دوم است و از همسایگان خود یعنی ژاپن (رتبه ۴) و چین رتبه ۲۱ پیشی گرفته است. شاید کره جنوبی میزان رقابت اقتصادی در بین کشورهای آسیایی را دست کم گرفته است. کره جنوبی بین دستمزد پایین در چین از یک سو و فناوری پیشرفته از سوی ژاپن گرفتار شده است، بنابر این احساس نگرانی وجود دارد درباره اینکه آیا می تواند این عملکرد را حفظ کند.

بسیاری از این ریسک ها کشورهای غیر از کره جنوبی را نیز به دردسر انداخته است، کاهش رشد، افزایش بی عدالتی و نابرابری، شغل های تمام وقت کمتر، سیاستگذاران و مصرف کنندگان حتی در مناطقی که بیشترین نوآوری را دارند برآن داشته است تا نسبت به وضعیت اقتصادی خود نگران باشند.

اخیرا افت سهام در بازارهای چین موجب تزلزل در کره جنوبی شده است، به طوری که مقام های بانک مرکزی پیش بینی نسبت به رشد اقتصادی را کاهش دادند. رشد اقتصادی امسال به ۳ درصد خواهد رسید که نسبت به پیش بینی ۳.۲ درصدی اکتبر کمتر است. برآورد رشد اقتصادی ۲۰۱۵ نیز به ۲.۶ درصد از ۲.۷ درصد کاهش یافته است.

البته حضور یک کشور در بین ۵۰ رتبه برتر جهان چیزی است که مورد تشویق قرار می گیرد چرا که به این معناست که یک رشد در بلندمدت وجود خواهد داشت.

جی برایسون اقتصاددان موسسه مالی ولس فارگو شارلوت در کارولینای شمالی گفت: اگر شما واقعا یک اقتصاد نوآور هستید، همه چیز دیگر برابر است، شما تمایل دارید تا به رشد بهره وری بالاتری دست یابید، و این مساله همراه با افزایش استانداردهای زندگی در طول زمان خواهد بود.

آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان در رتبه ۸ قرار دارد. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان در رتبه ۲۱  در شاخص نوآوری است. این رتبه برای کشوری که فناوری های خود را به صورت گسترده ای کپی برداری می کند، جایگاه منطقی به شمار می رود. همین مساله را می توان برای سایر کشورهایی گفت که مزیت نسبی آنها هنوز در نیروی کار ارزان است.

این رتبه بندی نشانگر پیشی گرفتن کشورهای شمال نسبت به جنوب در اقتصاد جهانی است: آفریقا با رتبه ۴۶ برای تونس، ۴۸ برای مراکش و آمریکای لاتین با رتبه ۴۹ برای آرژانتین تنها کشورهایی هستند که در بین ۵۰ کشور برتر قرار دارند.

  شش کشور برتر در بین ۱۰ رتبه بالای جدول از اروپا هستند و ۳ کشور از آسیا. رتبه بندی از بیش از ۲۰۰ کشور آغاز شده از بین کشورهایی که درباره حداقل ۶ مورد از ۷ مورد هیچ گزارشی اعلام نکرده اند و از رتبه بندی حذف شده اند و تعداد کشورها به ۸۴ مورد کاهش یافته است.

منبع: بلومبرگ

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.