#
#
تحلیل ها

نگاهی به روند بنیادی شرکت سبحان دارو

نگاهی به روند بنیادی شرکت سبحان دارو
کد: 24181   تاریخ انتشار :۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۴۹

نگاهی به روند بنیادی شرکت سبحان دارو مجمع شرکت سبحان دارو در حالی روز یکشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۳۱ برگزار می شود که سال ۹۵ سال چندان خوبی برای این شرکت نبود.  این شرکت صورت های مالی سال ۹۵ خود را در پایان فروردین منتشر کرد که نشان می دهد توانسته ۱۷۷۴۹۳ میلیارد تومان فروش داشته باشد که ۷٫۵ درصد کمتر از آخرین پیش بینی ارائه شده و بر خلاف آخرین پیش بینی سود که ۱۲۴۹ ریال بود، برای هر سهم تنها ۱۱۷۵ ریال محقق نموده است، که حکایت از تعدیل منفی ۲۰ درصدی نسبت به اولین پیش بینی EPS دارد. تا برای اولین بار در ۵ سال اخیر نوار رشد سود آوری شرکت پاره شود.

بررسی عملکرد شرکت نشان می دهد کاهش فروش عمدتا ناشی از کاهش مقداری است چرا که در نرخ های فروش بویژه در سه ماهه آخر با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه بوده است. محصولات شرکت در چهار گروه عرضه می شود و با اهمیت ترین افزایش نرخ مربوط به گروه کپسول با ۲۳٫۶ درصد و گروه پماد و کرم با ۳۶ درصد افزایش می باشد. بیشترین حاشیه سود شرکت نیز از این دو گروه حاصل می شود. زیرا قیمت محصولات این دسته از انعطاف بیشتری برای افزایش برخوردار است. مهم ترین چالش شرکت گرفتار شدن در ریسک عمومی صنعت دارویی کشور یعنی هزینه مالی است که بدلیل فروش داروخانه ای و بالا بودن نسبت دوره وصول مطالبات، طول چرخه عملیاتی شرکت طولانی می شود و در نتیجه شرکت های این صنعت را با مشکل نقدینگی روبرو می سازد. نگاهی به اقلام ترازنامه ای سبحان دارو نشان می دهد، این شرکت از این قاعده مستثنی نیست، بطوریکه مطالبات کوتاه مدت ۴۷ درصد و مطالبات بلند مدت ۵۲ درصد در سال مالی ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش داشته است و از طرفی تسهیلات مالی دریافتی نیز ۱۱۱ درصد و پرداختنی های تجاری نیز ۴۰ درصد رشد کرده است. مضاف بر اینکه موجودی نقدی شرکت نیز کاهش ۱۴ درصدی داشته و از ۲۲۵۰۵ میلیارد ریال به ۱۹۳۷۷ میلیارد ریال رسیده است. اصلی ترین عامل کاهش درآمد هر سهم در سبحان دارو رشد هزینه مالی ناشی از افزایش تسهیلات است. هزینه مالی شرکت با رشد نگران کننده ۱۱۴ درصدی از ۸۷۱۵۲ میلیارد ریال به ۱۸۶۶۷۱ میلیارد ریال رسیده است که نه تنها در سال ۹۵ اثر منفی بر سودآوری شرکت داشته بلکه در سال جاری نیز یک تهدید جدی محسوب می شود. بررسی اجمالی بودجه ۹۶ شرکت سیاست اصلی شرکت در حرکت به سمت محصولات با حاشیه سود بالاتر در سال ۹۶ پیگیری شده است. با توجه به امکان افزایش نرخ فروش، مهم ترین تحول شرکت در اولین پیش بینی سال جاری، افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت تولید کرم و پماد و افزایش ۴۱ درصدی کپسول است و شرکت برای این افزایش ظرفیت، برنامه افزایش سرمایه ۳۵ درصدی از محل آورده و مطالبات را در دستور کار دارد که می تواند به کنترل هزینه مالی کمک کند؛ هرچند هنوز برای اظهارنظر در این خصوص بسیار زود است. سهم مواد مصرفی در بهای تمام شده بالغ بر ۷۵ درصد است و نرخ های فروش بر اساس آخرین قیمت مصوب سازمان غذا و دارو در دی ماه ۹۵ فرض شده است، در نتیجه اگرچه حاشیه سود کمی بالاست ولی شرکت از نظر اهرم نرخ فروش مستعد است. همچنین نرخ دلار برای مواد اولیه وارداتی که ۳۸ درصد مواد مصرفی را تشکیل می دهد بر مبنای مبادله ای و ۳۴۶۵۰ ریال در نظر گرفته شده است که بنظر متعادل است، اما در عین حال که در سه ماهه اول با نرخ مبادله ای فاصله دارد، ریسک تک نرخی شدن ارز را نیز بهمراه دارد.

                                                              ( برای دیدن ابعاد بزرگتر- روی تصویر کلیک کنید)

سبحان دارو با پیش بینی افزایش ۲۱ درصدی درآمد فروش و ثابت ماندن هزینه مالی، درآمد هر سهم را در بودجه ۹۶ خود با رشد ۱۹٫۵ درصدی،  ۱۴۰۵ ریال پیش بینی کرده است. واحد تحلیل شرکت بین المللی الپری  

سبحان دارو   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.