۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 20 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

نیجریه بزرگترین نگرانی نفتی دنیا

نیجریه بزرگترین نگرانی نفتی دنیا
کد: 18169   تاریخ انتشار :۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۱

در حالی که سیاست گذاران روی طرح بازار نفت عربستان متمرکز شده اند، اتفاقات اصلی در بازار نفت، سه هزار مایل آن طرف تر در جلگه رود نیجر در حال رخ دادن است.

  به گزارش  TSEpress  و به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، نیجریه که تاکنون بزرگترین تولید کننده نفت آفریقا بوده، به یک هرج و مرج داخلی سقوط کرده است . موجی از حملات و حوادث به زیر ساخت خای این کشور لطمه زده و تولید نفت نیجریه را به پایین ترین سطح 20 سال اخیر رسانده است.
مشکلات تولید نیجریه
قیمت نفت در حال بازگشت از بالاترین سطح شش ماه اخیر خود است . بخشی از این موضوع با برآوردهای آژانس بین المللی انرژی درباره افزایش تقاضا در این هفته توضیح داده می شود . اما با در نظر گرفتن تمامی موارد، تردید در خصوص پایدار ماندن عرضه مازاد نفت وجود دارد.
با توجه به اینکه راه حلی برای مشکلات ایجاد شده در این جلگه پیدا نشده است ، تولید در خشکی و دریا آسیب پذیر به نظر می رسد. اگر آخرین گروه مبارزان آزادی به دنبال عملکرد بهتری از پیشینیان خود باشند، آنگاه تجهیزات آب های عمیق نیز با خطر مواجه خواهد شد.
نیروهای انتقامجوی جلگه نیجر باعث تعطیلی ترمینال فورکادو شل و کاهش 250 هزار بشکه در روز از صادرات این کشور شده است .
این تعطیلی فقط مختص شل نبوده و واحد های تولید شورون نیز با نشتی 160 هزار بشکه ای در روز مواجه شده است . در ماه آوریل،‌ شرکت انی ،‌ وضعیت فورس ماژور در صادرات اعلام کرد.
حل مشکل نیجریه در بلند مدت نیز سخت به نظر می رسد. دور قبلی نارضایتی که در سال 2009 به اوج خود رسید تنها زمانی به پایان رسید که رئیس جمهور یارآورا پیشنهاد عفو عمومی ، برنامه های تمرینی و پرداخت نقدی ماهانه به نزدیک به 30 هزار نظامی داد که چیزی در حدود 500 میلیون دلار برای دولت نیجریه خرج در برداشت .
در تازه ترین گزارش ، آژانس بین المللی انرژی ابزار داشت نیاز جهان به نفت خام اوپک در سه ماهه جاری 31.9 میلیون بشکه در روز خواهد بود و این در حالی است که سهم نیجریه در تولید روزانه 32.76 میلیون بشکه ای گروه در ماه آوریل 1.62 میلیون بشکه بوده است .
گروه تحقیقات نفتی پتروماتریکس معتقد است تولید نیجریه در حال حاضر ممکن است اندکی بالاتر از یک میلیون بشکه در روز باشد. اختلالات بیشتر در تولید نفت نیجریه ممکن است تراز نفت جهانی را از عرضه مازاد به سمت کسری عرضه جابجا کند.

نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.