۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 5 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

هماهنگی نرخ سود اوراق با واقعیت‌های اقتصادی

هماهنگی نرخ سود اوراق با واقعیت‌های اقتصادی
کد: 18931   تاریخ انتشار :۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۰

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار اوراق رهنی بانک مسکن در بازار سرمایه می‌گوید ضامن موفقیت این ابزار این است که بتوانیم نرخ سود را با واقعیت اقتصاد هماهنگ کنیم.

 
به گزارش  TSEpress  و به نقل از ایسنا، رئیس کل بانک مرکزی  امروز در مراسم راه‌اندازی بازار رهن ثانویه و رونمایی از اوراق رهنی گفت: ضامن موفقیت این ابزار این است که بتوانیم نرخ سود را منطبق بر واقعیت‌های اقتصاد کنیم. یکی از نشانه‌های عدم تعادل در اقتصاد نرخ سود نامتعادل است. البته شورای پول و اعتبار حمایت‌های خوبی را در این زمینه انجام داده است.

سیف افزود: توسعه ابزارهای مالی در کشورهای موفق ناشی از ارتباط  بازار پول و سرمایه است. در قالب این رویکرد منابع کوتاه‌مدت در بازار پول به حل مشکلات کوتاه‌مدت بنگاه‌ها کمک می‌کند و منابع بلندمدت چه از پنجره بازار بورس و چه بازار سرمایه به اتکاء از منابع تجهیز شده در بازار سرمایه عملی می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به نظام بانک‌محور در کشور توسعه نظام مالی کشور جز از طریق تقویت ابزارهای بازار سرمایه میسر نیست. برای انتشار اوراق رهنی بانک مسکن در بازار سرمایه جلسات مشترک کارشناسی زیادی گذاشته شد تا شرایط انتشار این ابزار فراهم شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این اوراق در لحظات اولیه انتشار به سرعت فروش رفت و نرخ سود آن ۱۸.۵ بود که نرخ مناسبی است و این موضوع یعنی تامین مالی در بانک مسکن با نرخ ۱۸.۵ درصد صورت می‌گیرد.

سیف با اشاره به این‌که بخش مسکن کمترین نرخ معوقات را دارد، اظهار کرد: ضمانت بازگشت اصل و سود این اوراق به سرمایه‌گذاران داده شده است.

ولی‌الله سیف در جمع خبرنگاران هم در مورد کاهش نرخ تورم گفت: یک نگاه ما به تورم و استمرار کاهش آن است و یک نگاه دیگر ما به موضوع خارج شدن از رکود، تامین مالی اقتصاد و نیاز هایی است که تسهیلات تکلیفی و تبصره ای وجود دارد. وی ادامه داد: از جهت گیری‌های بانک مرکزی اولویت سرمایه در گردش بود که این بانک در سال  ۱۳۹ این موضوع را دنبال کرده است و خوشبختانه آثار مثبتی را هم به دنبال داشته است. سیف در پاسخ به خبرنگاری که در مورد مقابله برخی از بانک ها با کاهش سود بانکی پرسید، اظهار کرد: تجربیات گذشته می گوید در اولین روز هایی که چنین تصمیم‌هایی گرفته می شود یک ناهماهنگی وجود دارد ولی به تدریج منجر به هماهنگی می شود. روند طبیعی نرخ سود بانکی که در مقاطعی بالای ۲۹ درصد بود در بازار بین بانکی زیر ۱۷ درصد است. او در مورد رای شورای پول و اعتبار به کاهش نرخ تسهیلات بانکی گفت: این تصمیم شورای پول و اعتبار است و هر بانکی که با این تصمیم ضرر می‌کند باید خود را تعدیل کند. یک بانک نمی تواند به دلیل بافت ناسالم مالی خود اشکالاتش را بر اقتصاد تحمیل کند. بانک ها باید از این تصمیم پشتیبانی کنند البته قاطبه بان‌ ها از این تصمیم پشتیبانی کردند و بانک مرکزی هم به دقت بر این موضوع نظارت می کند. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: جهت گیری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بر این است که نرخ های سود در بازار های مالی به دامنه تورم برسد. البته نرخ سود بانکی و تورم میتواند تفاوت مختصری با هم داشته باشد. آنچه در این بین مهم است هماهنگی بیشتر بازار پول، بازار سرمایه و صنعت بیمه است چرا که این موضوع منجر به تعادلی پایدار می شود. او درباره حقوق مدیران بانک ها نیز گفت: تصمیم گیری درباره مدیران با مجمع عمومی بانکهاست و آنها به موقع دراین باره تصمیم گیری می کنند.

بانک مرکزی   سود بانکی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219