#
#
اخبار اقتصادی بورس

وضعیت مالی عربستان سعودی؛ غنی از دارایی، محتاج پول نقد

وضعیت مالی عربستان سعودی؛ غنی از دارایی، محتاج پول نقد
کد: 8437   تاریخ انتشار :۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۸

به گزارش TSEpress  به نقل از  اقتصاد ایرانی کشور پادشاهی عربستان برای جبران کاهش قیمت های نفت مجبور به انتشار اوراق قرضه شده است.

عربستان سعودی در تاریخ ۱۰ اوت، اوراق قرضه به ارزش ۲۰ میلیارد ریال (۵.۳ میلیارد دلار) را منتشر کرد. بانک های محلی بعنوان تنها موسسات مجاز برای مشارکت در خرید این اوراق، دارای مقادیر زیادی پول نقد هستند؛ قیمت ها نیز بیش از حد جذاب بودند: اوراق قرضه ۱۰ ساله ( در کنار صدور اوراق قرضه ۵ و ۷ ساله) تقریبا نیم درصد بیش از معادل آمریکایی خود عملکرد خواهند داشت.

دولت فروش این اوراق قرضه را بصورت عمومی اعلام نکرد، اما این مسأله نشان دهنده وضعیت رو به وخامت مالی عربستان است. برای تأمین هزینه ها باوجود سقوط درآمد نفتی، بسرعت از دارایی های خارجی استفاده شد: ۶۰ میلیارد دلار در شش ماه نخست سال جاری میلادی. فهد المبارک رئیس بانک مرکزی عربستان (SAMA) در ماه ژوئیه اعلام کرد که دولت ۴ میلیارد دلار اوراق قرضه به موسسات دولتی فروخته و صحبت هایی نیز برای فروش بیشتر اوراق مطرح شده است.

دولت عربستان سعودی تمایلی به استقراض ندارد و آخرین مرحله انتشار اوراق قرضه به سال ۲۰۰۷ بازمی گردد؛ اما در شرایط فعلی وضعیت مالی نامتعادل است. نفت حدود ۹۰ درصد درآمدهای دولت را تشکیل می دهد و قیمت ها به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده اند که نصف قیمت در ژوئن سال گذشته است. مقصر بخشی از این وضعیت خود عربستان است: با کاهش قیمت های نفت عربستان حاضر به کاهش تولید نشد؛ درعوض به امید از میدان خارج کردن سایر تولیدکنندگان با هزینه های تولید بالاتر، میزان تولید و عرضه را افزایش داد.

بطور همزمان، مخارج عربستان افزایش یافته است؛ ولخرجی در دستمزدهای بخش دولتی، پروژه های زیربنایی پرخرج و یارانه های سنگین در بخش برق، سوخت و سایر کالاهای مصرفی بخش زیادی از بودجه را به خود اختصاص داده اند. اما سلمان، پادشاه جدید عربستان بدنبال یک سیاست خارجی فعال تر و پر هزینه است، او و پسرش که وزیر دفاع عربستان نیز هست، جنگی را در یمن آغاز کردند (شامل پرداخت پاداش به نیروهای ارتش) و درحال کار بر روی پروژه های دیگر برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه هستند؛ در داخل کشور نیز دولت مجبور به افزایش تدابیر امنیتی برای مقابله با گروه داعش است که مظنون به بمبگذاری در یک مسجد در ششم اوت است. صندوق بین المللی پول (IMF) کسری بودجه ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) را برای سال جاری این کشور پیش بینی کرده است.

دولت قصد دارد تا پایان سال جاری، هر ماه اوراق قرضه منتشر کند تا در مجموع به رقم ۱۰۰ میلیارد ریال سعودی برسد. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که انتشار اوراق قرضه در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه خواهد داشت. جان اسفاکیاناکیس، مدیر گروه آشمور(Ashmore Group) معتقد است: باتوجه به میزان بدهی و اوراق قرضه، شاهد عرضه اوراق در بازارهای بین المللی خواهیم بود.

پیش از انتشار اوراق قرضه جدید، میزان بدهی عربستان تنها ۱.۶ درصد تولید ناخالص داخلی بود؛ در مقابل، میزان دارایی های خارجی در ماه ژوئن ۶۷۲ میلیارد دلار با ۹۳ درصد تولید ناخالص داخلی بود. در دهه ۱۹۹۰ میلادی و پس از یک دوره طولانی مدت سقوط قیمت های نفت، میزان بدهی این کشور به بیش از ۱۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی رسید. مقامات عنوان می کنند که بدهی دولت به توسعه بخش مالی از طریق ایجاد قیمت های پایه کمک خواهد کرد.

با این حال، با افزایش جمعیت ۳۰ میلیون نفری این کشور و بویژه اگر قیمت های نفت همچنان به روند نزولی خود ادامه دهند، دولت نیاز به اصلاحات و افزایش انتشار اوراق قرضه خواهد داشت. تقویت بخش خصوصی و صرفه جویی در مصرف انرژی چند گزینه پیشنهادی هستند؛ اما برای ایجاد انگیزه بسمت تغییر، یارانه ها باید قطع شده و مشاغل دولتی کاهش پیدا کنند.

منبع: اکونومیست

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219