#
#
اخبار اقتصادی بورس

پارادوکس فیات؛ از مذاکرات مبهم تا بازارسنجی محصولات

پارادوکس فیات؛ از مذاکرات مبهم تا بازارسنجی محصولات
کد: 23847   تاریخ انتشار :۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۵۲

ایران خودرو و فیات در حالی مذاکرات خود را در فضایی کند و سخت ادامه می دهند که ظاهرا ورود یکی از محصولات موردنظر دو شرکت به کشور، کلید خورده است. بر طبق آمار گمرک، یک دستگاه فیات مدل تیپو وارد کشور شده که گفته می شود این اقدام توسط ایران صورت گرفته است.

تیپو یکی از مدل های مدنظر ایران خودرو و فیات برای ورود به بازار ایران است و بر اساس آمار گمرک، یک دستگاه از این محصول وارد کشور شده و ظاهرا ایران خودرویی ها آن را وارد کرده اند. اگر واقعا ایران خودرو این محصول فیات را وارد کرده باشد و در ادامه، آن را افزایش  دهد، این موضوع به منزل بازارسنجی تلقی شده و می تواند مقدمات ورود رسمی محصولات خودروساز ایتالیایی را به کشور فراهم بیاورد.
این در شرایطی است که در حال حاضر یک شرکت بخش خصوصی نیز از وزارت صنعت،معدن و تجارت مجوز نمایندگی واردات محصولات فیات به ایران را اخذ کرده است. به نقل از خودروکار شرکت موردنظر البته هنوز به صورت گسترده اقدام به واردات محصولات فیات نکرده و مشخص نیست دقیقا چه برنامه ای در این مورد دارد. از آن سو اما اگر مذاکرات ایران خودرو و فیات به نتیجه برسد و این دو شرکت همکاری مشترک خود را آغاز کنند، آنگاه محصولات خودروساز ایتالیایی در کشور به تولید خواهند رسید. در آن صورت مشخص نیست ارتباط بین تولید و واردات فیات به چه شکل خواهد بود.
مشکل اینجاست که اگر همزمان با تولید فیات در ایران، محصولات این شرکت وارد نیز شوند، آنگاه میان ایران خودرو و شرکت واردکننده، چالش رخ خواهد داد و این احتمال وجود دارد که فیاتی ها در نهایت برای حل این پارادوکس، ایران خودرو را ترجیح دهند. فیات البته پیش تر تجربه ای ناموفق را در بخش خصوصی خودروسازی ایران گذرانده و باید دید این بار و در صورت توافق با ایران خودرو، چه سرنوشتی را در صنعت و بازار خودرو کشور تجربه خواهد کرد.

ایران خودرو   فیات   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.