#
#
اخبار اقتصادی بورس

پاسخ مدیرعامل فرابورس به رئیس کل بانک مرکزی

پاسخ مدیرعامل فرابورس به رئیس کل بانک مرکزی
کد: 23646   تاریخ انتشار :۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۲۴

به گزارش TSEpress  به نقل از  خبرگزاری فارس، امیر هامونی در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد در خصوص بزرگ شدن بازار بدهی در فرابورس گفت: سهم بازار بدهی در سال ۹۵ از ۵۰ به ۶۰ درصد رسید و این در حالی است که یک ریال نکول نداشتیم.

وی افزود: این بازار با تضامین و تعهداتی که از مسئولین گرفتیم راه افتاد، هم اکنون بدهی دولت از مشکلات اساسی نظام بانکی بنابراین بازار بدهی راه افتاد و تاکنون دولت هرچقدر اوراق منتشر کرده در سررسید به تعهداتش عمل کرده است.

هامونی با بیان اینکه مساله نرخ را می‌توان به راحتی مدیریت کرد، افزود: اواخر پارسال نرخ اوراق در بازار بدهی به ۲۵ درصد رسید و الان به ۲۱ درصد کاهش یافته است و امیدواریم بازار بدهی بتواند جای خود را در اقتصاد باز کند.

وی همچنین گفت: چندین راهکار برای انتشار اوراق با نرخ‌های پایین داریم اما به نتیجه  رسیدن آن برای تامین مالی شرکت‌ها هماهنگی می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران تاکید کرد: من قویاً اینکه بازار بدهی نرخ‌های بازار پول را تحت تاثیر قرار می‌دهد رد می‌کنم.

وی گفت: حجم گردش مالی بازار بین بانکی ۶۰ برابر بازار بدهی است؛ بازار بین بانکی در سال ۹۵ ، ۲ میلیون میلیارد تومان گردش مالی داشته در حالی که کل گردش بازار بدهی ۳۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

هامونی تصریح کرد: در صورتی که جریان خروج پول از سمت بانک‌های معتبر به سمت بانک‌های مشکل دار و موسسات غیرمجاز متوقف شود نرخ سود در بازار پول را می‌توان مدیریت کرد.

بر اساس این گزارش رئیس کل بانک مرکزی اخیرا گفته بود نرخ سود ارواق خزانه بر بالا بودن نرخ سود بانکی تاثیرگذار بوده است.

وی همچنین از محدودیت انتشار اوراق بدهی خبر داد و گفت: میزان؟، نرخ و زمان انتشار اوراق بدهی در حال مدیریت شدن است. کمیته‌ای متشکل از اعضا و دستگاه‌های مرتبط باید تشکیل و هماهنگی‌های لازم درباره نحوه و زمان انتشار اوراق انجام شود و من معتقدم رئیس سازمان بورس باید در این باره حق وتو داشته باشد.

هامونی در این نشست همچنین به ارائه آمار عملکرد شرکت فرابورس ایران در سال ۹۵ پرداخت و اظهار داشت: در سال ۹۵،  ۹۹ شرکت تقاضای پذیرش داشتند که ۲۶ شرکت پذیرفته شدند. ۱۷ شرکت به مرحله بعد رسیدند و ۱۶ شرکت عرضه اولیه و گشایش نماد داشتند.

وی همچنین گفت: در بازار SMI یازده شرکت متقاضی پذیرش در بازار فرابورس ایران بودند که دو شرکت پذیرش شدند و یازده شرکت در حال طی مراحل هستند.

هامونی همچنین در خصوص برگزاری فین‌استار ۲۰۱۷ در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: برگزاری این رویداد به فرابورس سپرده شد و هدف این است که شرکت‌های دانش بنیان ایده‌های جدید مبتنی بر تکنولوژی در حوزه بورس، بانک و بیمه را به منصه ظهور برسانند.

وی با بیان اینکه در صورتی که این شرکت‌ها بتوانند مشکلی را حل کنند از سرمایه‌گذرای در آنها استقبال خواهد شد، افزود: بانک‌ها، بیمه‌ها و بیمه مرکزی در برگزاری فین‌استار ۲۰۱۷ کمک کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی، ۵۰ شرکت برای حضور در فین‌استار ۲۰۱۷ پذیرفته شدند افزود: علاوه بر این امسال مسابقه‌ استارت آپی داریم که ۵۰ تیم در آن حضور یافته، ۱۰ تیم برگزیده خواهند شد و به ۳ تیم اول جوایز ۳۰-۲۰ و ۱۰ میلیون تومانی تعلق خواهد گرفت.

به گفته مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در نمایشگاه امسال بورس،بانک،بیمه علاوه بر استارت‌آپ‌ها شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ با ۴ شتاب‌دهنده در فرایند تجاری‌سازی ایده‌ها فعال هستند و علاوه بر آن پنل‌های تخصصی برای فرهنگ‌سازی در نظر گرفته شده‌اند.

وی حضور شرکت‌های خارجی برای آموزش و فرهنگ سازی ارائه صورت‌های مالی فین‌استارها براساس مدل IFRS را دیگر رویداد نمایشگاه ذکر کرد و افزود: ایده‌های جدید و تاپی در شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در نمایشگاه وجود دارد که معتقدم می‌تواند شرکت‌های بورسی و بعضا بازار را متحول کند.

وی همچنین از ایجاد دبیرخانه دائمی فین‌استارها خبر داد و افزود: بدین ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند دائما ایده‌ های جدید را رصد کرده و امیدواریم زمینه‌ای برای توسعه بازار سرمایه باشد.

هامونی همچنین از انتشار اوراق معامله خرید و راه‌اندازی بازار آپشن سهام برای صندوق‌های ETF خبر داد که می‌توانند به کشف قیمت درست در بازار سهام کمک کنند.

وی در این رابطه از انتشار آپشن خرید سهام بانک حکمت از طریق کارگزاری سهم آشنا و صندوق این کارگزاری خبر داد.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران همچنین گفت: در سال جاری چندین عرضه اولیه خواهیم داشت؛وی در عین حال به جزئیات این عرضه‌های اولیه اشاره نکرد.

هامونی در پاسخ به این پرسش که عرضه‌های اولیه غالباً باعث می‌‌شود که شاخص بازار بریزد، گفت: من قویا این مساله را رد می‌کنم، عرضه‌های اولیه چه سنگین و چه سبک نمی‌تواند تاثیر بلند مدت بر بازار داشته باشد در عین حال ممکن است در کوتاه مدت معاملات سایر سهام را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: عرضه‌های اولیه به بزرگ شدن بازار کمک می‌کند؛ اگر اصل ۴۴ و عرضه‌های اولیه سال ۸۶ تا ۹۰ نبود الان ما همان بازار ۲۶ هزار میلیارد تومانی را داشتیم این در حالی است که هم‌اکنون ارزش بازار فرابورس به تنهایی ۱۰۴ هزار هزار میلیارد تومان است.

 

اقتصاد   فرابورس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219