#
#
اخبار اقتصادی بورس

«پدیده شترمرغ» در صنعت نفت امریکا

«پدیده شترمرغ» در صنعت نفت امریکا
کد: 15522   تاریخ انتشار :۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۱

بسیاری از افراد باهوش تصور می‌کردند تولید نفت ایالات متحده امریکا با کاهش شدید قیمت  نفت از صخره پرت خواهد شد و به خطر خواهد افتاد.

 به گزارش TSEpress و به نقل از صدای اقتصاد واقعیت این است که بازار حتی به کشتن نفت امریکا نزدیک نیز نشد. برا اساس آمار رسمی دولت ایالات متحده امریکا، این کشور 9میلیون و 350هزار بشکه در روز تنها در ماه اکتبر تولید کرده‌است. این در حالی است که امریکا در اکتبر سال 2014 حدود 9میلیون و 130هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کرد.

بلنیس ویلانوا تریانا تحلیل‌گر ارشد انرژی در ریستاد انرژی می‌گوید: «تولید نفت در ایالات متحده امریکا خاصیت بسیار مرتجعی دارد و می‌تواند خودش را با شرایط وفق دهد. بخش عمده این ماجرا از تولید نفت شیل ناشی می‌شود.»

مقامات دولتی هنوز آمار دقیقی ارائه نداده‌اند اما بر اساس اطلاعات به دست آمده از اداره اطلاعات انرژی امریکا به نظر می‌رسد این کشور در آخرین ماه از سال 2015 حدود 9میلیون و 240هزار بشکه در روز نفت تولید کرده‌است. این البته کاهش شدیدی محسوب می‌شود.

اهمیت این مسئله از آنجاست که قیمت نفت نیز از سال 2014 تا کنون بیش از 70درصد سقطو کرده‌است. این ماجرا به مازاد عرضه بیشتر نیز دامن زده‌است. مازاد عرضه بازار نفت بیش از هر چیزی از افزایش تولید نفت امریکا ایجاد شده‌است. تولید نفت امریکا از 4میلیون و 600هزار بشکه در روز در اکتبر سال 2005 به 9میلیون و 690هزار بشکه در روز در سال گذشته رسیده‌است.

اکثر افراد بر این باورند که مازاد عرضه بازار نفت و کاهش قیمت نفت برطرف نخواهد شد مگر اینکه امریکا تولید نفت خود را کاهش بدهد. به این ترتیب بازار دوباره تعادل خود را به دست خواهد آورد. واضح است که عربستان سعودی همچنان استراتژی حفظ سهم در بازار را ادامه خواهد داد.

فاکتورهای مختلفی باعث شده که تولید نفت امریکا در این کاهش شدید قیمتی دوام بیاورد. نخست اینکه به لطف ابداعات تکنولوژیک هر روز هزینه‌های حفاری کمتر می‌شود. به این ترتیب هزینه بسیاری از این شرکت‌ها هر روز کاهش می‌یابد.

پدیده شترمرغ

دومین مورد نیز به افزایش کارایی حفاران نفت شیل باز می‌گردد. بخش دیگری از ماجرا نیز به پدیده شترمرغ مربوط می‌شود.

تام کلوزا تحلیل‌گر انرژی در امریکا در مورد «پدیده شترمرغ» می‌گوید، تولیدکنندگان نفت در ایالات متحده امریکا بدون اینکه توجهی به دیگران داشته باشند سر خود را در شن فرو می‌کنند و حفاری می‌کنند و نفت بیشتری را از دل زمین بیرون می‌کشند. آن‌ها هیچ توجهی به نفت ارزان ندارند.

کلوزا می‌گوید: «به هر حال ما هنوز با کشته شدن نفت امریکا فاصله بسیاری داریم. آن‌ها همچنان نفت تولید خواهند کرد.»

به هر حال این فشار اقتصادی باعث می‌شود که آن‌ها همچنان به تولید نفت خود ادامه دهند.

منبع: سی‌ان‌ان مانی

آمریکا   نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.