اتهامات بابک زنجانی در 17 دادگاه اول که برگزار شده چیست؟ بابک زنجانی و وکیل مدافع وی تا کنون از اعدادی رونمایی کرده‌اند و چه اظهاراتی در دادگاه عنوان شده است؟
به گزارش TSEpress   به نقل از اقتصادنیوز، در 17 جلسه اول دادگاه زنجانی علاوه بر قرائت کیفر خواست، متهم و وکیل مدافع وی به ارائه دفاعیات خود پرداختند. در هر جلسه دادگاه اعداد نجومی چه از جانب دادستان پرونده و چه از جانب خود زنجانی عنوان شده است. اعداد نجومی که گاهی جزو اتهامات وی به شمار می‌آمد و گاهی جزء اظهارات و دفاعیات خود متهم بوده است. جدول زیر شرحی از اعداد مطرح شده در دادگاه است.

نماینده دادستان

یکی از اقدامات متقلبانه بابک زنجانی خرید ۱۳۸ شرکت از سازمان تامین اجتماعی بوده است.

نماینده مدعی‌العموم

بابک زنجانی اعلام کرده مبلغ ۴ میلیارد یورو را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کرده، اما پیرو پیگیری‌ها مشخص می‌شود منابع مالی وی غیر قابل انتقال و غیر واقعی بوده و از آنجا که بابک زنجانی به شرکت اچ کی بدهکار بوده تقاضا می‌کند تعداد ۴ فقره از چک‌هایش که به سازمان تامین اجتماعی داده شده بود بابت بدهی داده شود. در این راستا متهم به دنبال گسترش دسترسی‌های خود به منابع پولی کشور بوده است.

دادستان تهران

دریافت وام 15 میلیارد یورویی بابک زنجانی از شیخ حشر در دبی

دادستان تهران

متهم نفتی به همراه یکی از دستیارانش در یکی از معاملات 300 هزار یورو نزد بانک FIB واریز کرده اند و قرارداد فروش نیز موجود بوده است. متهم نفتی مساعدت های خود به شرکت HK از جمله واریز مبلغ سیصد هزار یورو و 240 میلیون دلار را در بستر بانک FIB ترسیم کرده است.

دادستان تهران

به دستور بابک زنجانی چهار میلیارد یورو در قالب وام سه ساله به تأمین اجتماعی داده می‌شود و از حساب وی در دبی به بانک رفاه کارگران واریز می‌شود.

دادستان تهران

مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو.

دادستان تهران

مشارکت در پولشویی به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو.

دادستان تهران

مشارکت در کلاهبرداری از یک شرکت به مبلغ هفت میلیون یورو.

دادستان تهران

مشارکت در کلاهبرداری از شرکتHKبه مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو.

دادستان تهران

مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن.

دادستان تهران

بابک زنجانی یک فقره ضمانت به مبلغ هشت هزار میلیارد تومان در حق شهرداری تهران صادر کرد که البته این ضمانت‌نامه باطل شد.

بابک زنجانی

من از سال 88 تا 91، 502 میلیون دلار بابت خرید هواپیما، پول دادم.

بابک زنجانی

میلیارد یورو به سازمان تامین اجتماعی کمک کردم و در بانک مسکن یک میلیون یورو را سپرده‌گذاری کردم.

بابک زنجانی

هواپیمای 15 میلیون دلاری‌ام، فرش گران قیمت، ویلا، خانه و زندگی مادر و خواهرم را به جرم متهم بودن من تصاحب کرده اند. 15 هزار متر از زمین ما در فرشته را فروخته‌اند.

بابک زنجانی

65 میلیارد تومان دستی به بانک مسکن امانت داده ام که هنوز به من بازنگردانده‌اند.

معاون دادستان تهران

ارزش کل دارایی بابک زنجانی در ایران 2595 میلیارد تومان است. مورد از شرکت‌ها و دارایی‌های بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.

معاون دادستان تهران

بابک زنجانی ملکی در سعادت آباد دارد که هزار متر است. همچنین وی یک ساختمان شیک در منطقه جماران به مبلغ 30 میلیارد تومان را خریداری می‌کند و در اولین اقدام این ساختمان را تخریب می‌کند

معاون دادستان تهران

خواستم آخرین روز دادگاه اعلام کنم، اما چون مجبورم کردید امروز اعلام می‌کنم همین الان 22 میلیارد یورو پول نقد دارم.

وکیل مدافع شرکت اچ کی

بابک زنجانی در بازجویی‌های اولیه گفته که مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون از مبالغ ال‌سی‌ها و محموله‌ها را به فردی در چین و فرد دیگری در امارات فروخته است و پول‌ آنها را گرفته و صرف خود کرده است.

بابک زنجانی

چون من در ارتباط با واردات دارو و گوشت با دستگاه‌هایی همکاری داشتم در حساب و کتاب‌هایمان نیز طلبکار بودم که به جای طلبم یک کشتی محموله نفتی که مبلغ آن 103 میلیون دلار بود به من دادند.

بابک زنجانی

از مبلغ 22 میلیارد یورویی که قبلا در جلسات دادگاه به آن اشاره کرده بودم متاسفانه بانکی که پول‌ها در آن قرار دارد 12 میلیارد یورو را تایید و 10 میلیارد یورو دیگر به دلیل بدهی‌های ال سی‌هایی که داشتم کسر شده است.

بابک زنجانی

در یک مرحله 50 میلیون دلار و در مرحله بعد 42 میلیون دلار بابت بلوکه نشدن محموله نفتی به انبار مالزی پرداخت کردم و قرار بود این مبلغ را در دستور وزیر وقت نفت به من پرداخت شود که صورت نگرفت.

بابک زنجانی

قرارداد ما با شهرداری حدود 900 میلیون یورو بود که قرار شد به جای آن به ما تراکم و ملک بدهند.

بابک زنجانی

در سال 88 ترمینال تاجیکستان را خریداری کردم و اتوبوسرانی شهری را راه‌اندازی کردیم. سپس بانک فرست اسلامی را در لابوان به مبلغ 4 میلیون دلار خریداری کردم.

بابک زنجانی

در سال‌های بین 87 الی 89 ملک ایران زمین را 280 میلیارد تومان خریدم.

بابک زنجانی

با شهرداری صورت‌جلسه‌ای را درست کردیم و حدود 280 الی 300 میلیارد تومان صورت وضعیت دادیم. آقایان گفتند که پول نداریم و قرار بود که سینمای پردیس را به من بدهند که من نپذیرفتم و گفتم که پروانه ساخت ایران زمین را به من بدهید.

قاضی صلواتی

هزار و 500 کیلو طلا از آفریقا خریده‌اید.

نماینده مدعی العموم

متهم 364 میلیارد و 975 میلیون و 340 هزار و 91 وون کره را در داخل کشور به پیمانکاران پرداخت کرده در حالی که قرار بود این منابع در خارج از کشور به پیمانکاران پرداخت شود.

نماینده مدعی العموم

بابک زنجانی باقیمانده وون‌ها را بابت سایر امور هزینه کرده است. برای مثال بابک زنجانی 195 میلیارد و 301 میلیون و 200 هزار وون کره را به شرکت دائیس وابسته به بانک ملت بابت بازخرید سهام بانک‌های اف‌آی آی بی و کنت پرداخت کرده است.

نماینده مدعی العموم

بابک زنجانی 53 یلیامرد و 699 میلیون وون کره را بابت خرید 30 درصد سهام بانک پارسیان به ایران خودرو می‌دهد که البته این قرارداد فسخ شد. این فرد 36 میلیارد و 110 میلیون و 430 هزار و 167 وون کره را بابت تسویه بدهی حاصل از کارت‌های IBAN به بانک تجارت پرداخت می‌کند.

وکیل مدافع متهم

ارز پرداختی به موکل من یک میلیارد و 427 میلیون و 500 یورو بوده است که 660 میلیون یورو را به پیمانکاران پرداخت کرده و الباقی آ‌ن را حتی با این فرض محال که مشکل تحریم نبوده نیز امکان انتقال آن از طریق بانک‌های داخلی وجود نداشته است.