#
#
اخبار اقتصادی بورس

پیشنهاد بورسی شدن گندله و بازگشت پروانه به دوقلوهای سنگ آهنی

پیشنهاد بورسی شدن گندله و بازگشت پروانه به دوقلوهای سنگ آهنی
کد: 13508   تاریخ انتشار :۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۰

رییس کمیته برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار تجدید نظر جدی در بخشنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت در خصوص کاهش قیمت گندله و همچنین تعیین تکلیف پروانه بهره برداری معادن گل گهر و چادرملو شد و از این دو موضوع به عنوان ریسک‌های جدی این صنعت مهم بورس یاد کرد. به گزارش TSEpress قاسم محسنی - عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار - در برابر این سوال که به رغم تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، هنوز ریسک های حاکم بر صنایع سنگ آهنی و پتروشیمی رفع نشده است، بر این اساس آیا سازمان بورس برای جذب سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه برنامه‌ای در دستور کار خود دارد؟ عنوان کرد: در حال حاضر متولی دو صنعت سنگ آهن و پتروشیمی، وزارت خانه‌های مختلف از جمله صنعت و معدن، نفت و نیرو هستند که مشکلات صنایع مختلف را رفع کنند. رییس کمیته برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و ریسک سازمان بورس در این میان وظیفه سازمان بورس را انتقال مشکلات صنایع به وزارت خانه های مختلف تعریف کرد که پس از ارایه و انتقال این مشکلات، از این وزارت خانه ها انتظار می رود که به رفع چالش های این صنایع بپردازند. محسنی با بیان اینکه سازمان بورس فاقد هرگونه نقش تصمیم گیری در صنایع مختلف است، از این سازمان به عنوان یک پل ارتباطی بین صنایع و شرکت‌ها و وزارت‌خانه ها نام برد که به واسطه این نقش، پیشنهادهایی را برای رفع مشکلات صنایع به وزارت خانه های مربوطه ارایه می دهد.

پیشنهاد بورسی شدن گندله برای پایان مناقشه

این مقام مسوول در سازمان بورس در خصوص پیشنهادات ارایه شده از سوی سازمان بورس برای رفع مشکلات این دو صنعت سنگ آهنی و پتروشیمی، مذاکرات صورت گرفته با مسوولین مختلف را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: همواره پیشنهاد ما بر این بوده است، اگر قرار بر وضع عوارض برای سنگ آهن و مطلوبیت این نرخ ها است، باید از ساز و کار بازار و مکانیزم عرضه و تقاضا استفاده شود. بر این اساس عضوه یات مدیره سازمان بورس، برای رفع بخشی از ریسک‌های حاکم بر صنعت سنگ آهن، پیشنهاد ورود گندله به بورس کالا را داد که به موجب آن و با تعیین قیمت این محصول در بورس کالا بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، دیگر فعالان این صنعت شاهد ریسک قیمت گذاری دولتی بر این صنعت نباشیم. رییس کمیته برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری سازمان بورس در خصوص نحوه قیمت گذاری گندله، عنوان کرد: با توجه به اینکه قیمت گندله تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است، باید با نظر خواهی از شرکت های سنگ آهنی و فولادی، به فرمول مشخصی در مورد آن دست یافت.در این میان سیاست کلی سازمان بورس این است که به جای قیمت گذاری محصولات که منوط به تصمیم دولتی است، تا حتی الامکان قیمت گذاری محصولات و کالاها در بورس کالا صورت پذیرد. این مقام مسوول در سازمان بورس که بر تعیین قیمت ها در بازار آزاد و بر مبنای عرضه و تقاضا تاکید می کرد،گفت: شرط تحقق این مساله رقابتی بودن محصولات است به گونه ای که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به تعداد زیاد باشند که در رقابت ، خود قیمت ها را تعیین کنند.در واقع تحقق این مساله، یک شرایط باثبات تری را برای اقتصاد به وجود می‌آورد، به گونه‌ای که این اقتصاد قابل پیش‌بینی تر است و شرایط را برای فعالیت فعالان اقتصادی تسهیل می سازد. محسنی ادامه داد: اما اینکه بخواهیم به موجب تصمیمات دولتی به قیمت گذاری محصولات بپردازیم و قیمت محصولات تنها به واسطه برگزاری جلسات تعیین شوند، در واقع شرایط را برای تغییرات مداوم اقتصاد فراهم می آوریم و در این میان سرمایه گذار و سرمایه گذاری است که مورد تهدید و خطر واقع می‌شود. بر این اساس همواره باید سعی کنیم که با رقابتی کردن بازارها، اجازه دهیم که قیمت‌ها در بازار تعیین شوند.

لزوم بازنگری در بهره مالکانه

این عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه خواستار تغییرات بنیادین در اخذ حق انتفاع از معادن سنگ آهن گل گهر و چادرملو شد و خاطرنشان کرد: :این شرکت‌ها با پروانه بهره‌برداری معدن در بورس به مردم واگذار شده‌اند، بنابراین ضمن تعیین تکلیف پروانه این شرکت معتقدیم بهره مالکانه‌ای هم نباید از این شرکت‌ها دریافت شود. وی گفت:خوشبختانه معاونت حقوقی سازمان بورس در این خصوص پیگیری‌های مناسبی داشته و موضوع از طریق مراجع ذی ربط در حال پیگیری است. منبع : خبرگزاری ایسنا

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.