#
#
اخبار اقتصادی بورس

چرا «شاخص بورس» در ماه آینده به مدار رشد پرشتاب بازمی‌گردد؟

چرا «شاخص بورس» در ماه آینده به مدار رشد پرشتاب بازمی‌گردد؟
کد: 17496   تاریخ انتشار :۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۵

بورس تهران در سال 95، پس از یک آغاز خوب و عبور از مفاومت 81 هزار واحدی، در حال حاضر در حال نوسان در همان محدوده مقاومت است که نشان از عدم شکست قطعی آن است. عدم حمایت گروه بانک و پتروشیمی از جمله عواملی است که بورس تهران را با شرایط حاضر روبه رو کرده است.
بورس تهران در سال 95، پس از یک آغاز خوب و عبور از مفاومت 81 هزار واحدی، در حال حاضر در حال نوسان در همان محدوده مقاومت است که نشان از عدم شکست قطعی آن است. عدم حمایت گروه بانک و پتروشیمی از جمله عواملی است که بورس تهران را با شرایط حاضر روبه رو کرده است. با این حال در اردیبهشت 95 متغیر هایی مهمی به وقوع خواهد پیوست که روند صعودی بورس را تشدید خواهد کرد. به گزارش TSEpress  به نقل ازاقتصادنیوز، بورس تهران در هفته دوم معاملاتی خود در حالی که به تعطیلات آخر هفته می رود که سهامداران روز های پر نوسانی را پشت سر گذاشتند. نوسانات کاهشی قیمت نفت درچند روز گذشته در کنار عدم کامل رفع تحریم ها در شبکه بانکی و دیگر بخش های کشور از عواملی اصلی بود که سرمایه گذاران را بار دیگر به سمت دارایی های امن سوق داد. افزایش تقاصا برای دارایی های امن مانند سکه و برخی از ارز ها در بازار پیام خوبی برای بازار سرمایه کشور نخواهد بود و به همین دلیل بازار سرمایه کشور و جهان شاهد افت نسبی در یک ماه گذشته و افزایش سکه و انس جهانی بوده ایم. نمودار زیر نیز مبین این نکته است که قیمت سکه در بازه بیست روز گذشته با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبرو بوده و از اولین روز معاملاتی در هفت فروردین این روند آغاز شده است.
در هفته گذشته قیمت معاملاتی آتی سکه در ماه های آینده دستخوش تغییرات و بعضا کاهش شده که نشان از کاهش علایق سرمایه گذاران است. در طرف دیگر شایعات عدم رفع تحریم های انتقالات پولی بین المللی بازار سرمایه را به خصوص در گروه بانکی با تردید جدی روبرو کرده است. این موضوع در کنار کاهش نرخ سود بانکی شرایط سختی برای گروه بانکی ایجاد کرده است. در کنار این موضوع، عدم تاون انتقال پول های صادرات بخش خصوصی به داخل کشور می تواند مشکلات نقدیندگی برای شرکت ها ایجاد کند. با این حال بنابر گفته های برخی از مسوولان دولتی قیمت نفت نیز شاید یکی از مهم ترین متغیر هایی باشد که این روز ها در نظر سرمایه گذاران کشور از اهمیت روز افزونی برخوردار شده است. پس از خبر فریز نفتی در کشور های عضور اوپک، قیمت نفت در سال گذشته افزایش خوبی داشته است. با اینحال بر طبق نمودار زیر در سال 95 این روند متوقف و قدری کاهشی شده است. نشست اعضای اوپک در ماه آینده در مو.رد تصمیم گیری اعمال کاهش تولید می تواند قیمت نفت را دستخوش تغییرات عظیمی گرداند که محرک بسیار خوبی در بازار سرمایه است.
از نقطه نظر تحلیل نموداری نیز بورس تهران در حال نوسان در مفاومت 81 هزار واحدی است که نتوانست از آن با قدرت عبور کند. با این حال بر طبق چرخه تغییری روند شاخص که با خط های آبی رنگ مشخص است. شاخص در 11 روز آینده روند نوسانی کم عمق خود را تغییر خواهد داد.
از طرفی دیگر از نظر دامنه فیبوناچی جهش شاخص تا محدوده 85 هزار واحد دور از انتظار نخواهد بود. زیرا تشکیل مجلس جدید می تواند انگیزه قوی برای رسیدن به این مقاومت باشدکه جزو قوی ترین مقاومت های بورس تهران در نظر اکثر کارشناسان است. این مقاومت می تواند با زمان مجامع عمومی شرکت ها و ارائه گزارش های سه ماهه باشد که در صورت مساعد بودن شرایط می توان امید به عبور از این مقاومت داشت.

اقتصاد   بازار سرمایه   بورس   بورس تهران   

نظرات(1)

  1. رحیم گفت:

    بهتر درصد صحت تحلیلها هم به رای میگذاشتید تو ایران هیچی نمیشه پیش بینی کرد و نظر سنجی بهتر از تحلیل تقریبا.

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.