۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - 2024 15 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

چگونگی سرمایه گذاری در ایران

چگونگی سرمایه گذاری در ایران
کد: 11134   تاریخ انتشار :۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۵

 با امضای طرح جامع اقدام مشترک (JCPOA) بین ایران و گروه ۱+۵، سرمایه گذاران در حال رقابت با یکدیگر برای ورود به یکی از معدود اقتصادهای در حال ظهور باقی مانده در جهان هستند.

به گزارش TSEpress به نقل از اقتصاد ایرانی   ایران باوجود بورس اوراق بهادار تهران (TSE) با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری، از پتانسیل رشد بسیار زیادی برخوردار است. شرکت سرمایه گذاری فیروزه (Turquoise Partners)، در حال ایجاد نخستین صندوق سرمایه گذاری شاخص (EFT) ۳۰ شرکت بزرگ تجاری ایران در بورس تهران است. با این حال سرمایه گذاری در بازار ایران توسط آمریکایی ها بدلیل تحریم های اعمال شده از سوی دولت ایالات متحده همچنان ممنوع است؛ از این رو آمریکایی ها بدنبال یافتن استراتژی برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در ایران خواهند بود. یک استراتژی محتمل، سرمایه گذاری در شرکت های بین المللی خواهد بود که در بورس های آمریکا معامله می شوند. این احتمال وجود دارد که آمریکایی ها بتوانند فرصت های سرمایه گذاری در شرکت های بین المللی نفت و گاز پیدا کنند.

ایران دارای چهارمین ذخایر نفت جهان است که معادل ۱۵۸ میلیارد بشکه نفت یا ۱۰ درصد کل ذخایر نفتی جهان است. این یک فرصت عالی برای شرکت های نفتی بین المللی با تخصص در حوزه بالادست محسوب می شود. شرکت پتروشیمی شانگهای سینوپک (در بورس نیویورک: SHI) می تواند یکی از شرکت های مورد توجه سرمایه گذاران آمریکایی باشد. سینوپک برای توسعه میدان نفتی یادآوران، قراردادی به ارزش ۲ میلیارد دلار با شرکت ملی نفت ایران (NIOC) منعقد کرده است. در فاز نخست، تولید ۸۵ هزار بشکه نفت در روز تخمین زده شده است که این میزان تا فاز سوم به ۱۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

میدان نفتی یادآوران در قالب قرارداد بیع متقابل توسط سینوپک در حال توسعه است. (در یک گزارش پژوهشی عنوان می شود که) شرکت شل با شرکت ملی نفت ایران در نرخ بازده ۱۴ درصد مذاکره کرد؛ با این حال، درنتیجه افزایش هزینه های سرمایه، نرخ بازده واقعی کمتر از ۱ درصد دریافت شد. اما در مورد سینوپک و با افزایش قرارداد بیع متقابل، احتمال تضمین نرخ بازده (ROR) بین ۱۲ تا ۱۷ درصد که در اکثر قراردادهای بیع متقابل تصریح شده است، وجود دارد.

باتوجه به ساختار این قرارداد، سینوپک یک فرصت سرمایه گذاری طولانی مدت در حوزه نفت ایران به سرمایه گذاران آمریکایی ارائه می دهد.

ایران یکی از معدود بازارهای درحال ظهور جهان است. با لغو تحریم های اقتصادی علیه این کشور، سرمایه گذاران از سراسر جهان بدنبال کسب فرصت حضور در این بازار هستند. صنعت نفت و گاز ایران یک فرصت بزرگ برای شرکت ها و سرمایه گذاران (خارجی) محسوب می شود.

منبع: The market mogul

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219