#
#
اخبار اقتصادی بورس

گزارش مجمع عمومی وپترو

گزارش مجمع عمومی وپترو
کد: 7929   تاریخ انتشار :۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۲۵

گزارش مجمع عمومی سالیانه وپترو

 به گزارش TSEpress  به نقل از پرشین تحلیل  جلسه مجمع عمومی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی برای سال مالی منتهی به 31/2/94  در روز شنبه مورخ 31 مرداد 94 در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور بیش از 70 درصد سهامداران عمده و خرد تشکیل شد . این شرکت با سرمایه 1،820،000 میلیون ریال توانست برای سال مذکور مبلغ 150 ریال برای هر سهم محقق نماید،  طوری که در مجمع امروز مصوب شد به ازای هر سهم مبلغ 120 ریال بین سهامدران تقسیم شود . در ادامه به سایر رویداد های مهم مجمع اشاره می شود .

در ابتدای جلسه توضیحات مختصری در مورد شرکت های زیر مجموعه و مهم ترین اتفاقاتی که در این شرکت ها صورت گرفته شده است ارائه شد . که در زیر ما به مهم ترین این نکات اشاره می کنیم .

شرکت کربن ایران (درصد مالکیت وپترو = 38.99%)

دستاوردها : 1- کاهش حجم تسهیلات گران قیمت 2- عقد قرار داد بلند مدت برای تامین مواد اولیه 3 – تلاش برای پایین نگهداشتن ضریب مصرف روغن ( اصلی ترین ماده اولیه ) 4- اقدامات لازم جهت جابجایی کارخانه که در این مورد اعلام شد فعالیت هایی جهت فروش زمین در نظر گرفته شده است .و تاثیرات مالی آن بزودی اعلام خواهد شد .

برنامه ها : 1- حفظ سهم بازار 2- نهایی نمودن طرح تغییر کاربری زمین کارخانه 3- تعیین تکلیف و پرداخت بدهی سنواتی

 • شرکت دوده صنعتی پارس ( درصد مالکیت وپترو = 13.27 %)

دستاوردها: 1- افزایش راندمان احتراق خشک کن 2- اورهال کامل 50 درصد

برنامه ها : 1- افزایش بهره وری منابع 2- انجام مطالعات تحقیقات بازار 3- پیگیری افزایش تعرفه دوده و حذف اختصاص ارز مبادله ای برای جلو گیری از واردات بی رویه دوده صنعتی

 • شرکت صنایع لاستیکی سهند ( درصد مالکیت وپترو = 7.5 %)

دستاوردها: 1- واردات ماشین الات خریداری شده 2- انتقال ماشین الات و تجهیزات موجود در کارخانه جاده مخصوص کرج به شهرک صنعتی اشتهارد 3- تکمیل طرح توسعه 4- انجام مقدمات طرح افزایش سرمایه

برنامه ها : 1- نصب مابقی ماشین الات خریداری شده از قبیل میکسر 270 لیتری 2- افزایش ظرفیت تولید

 • شرکت تولیدی گاز لوله ( درصد مالکیت وپترو = 48.5 % )

دستاوردها: 1- نهایی شدن پرونده ورشکستگی و تصدیق طلب شرکت 2- پوشش بخش قابل توجهی از حجم فروش در سال 93 3- سامان دهی مطالبات و کاهش دوره وصول آن

برنامه ها : 1- تلاش برای بازگرداندن فعالیت شرکت به حالت عادی پس از پایان کار اداره تصفیه 2- بالا بردن تنوع محصولات 3- کاهش قیمت تمام شده محصولات از طریق بکار گیری تکنولوژی

در مورد ورشکستگی شرکت گاز لوله به مورادی اشاره شد : و اعلام گردید که وپترو با طرح دعوی در دادگاه صالحه حکم ورشکستگی گاز لوله را اخذ نمود . به همین جهت از کل مبلغ بدهی شرکت گاز لوله به مبلغ 930،000 میلیون ریال ، معادل 110،500 میلیون ریال طی رای دادگاه تصدیق گردید و به مدعیان طلب از شرکت گاز لوله مهلت داده شد تا در موعد قانونی نسبت به رای صادره اعتراض نمایند . که تا امروز طلبکاران درخواستی از شرکت نکرده اند .  در نهایت برایند کاهش مبلغ 61،532 میلیون ریال سود انباشته ناشی از کاهش طلب شرکت اصلی از گاز لوله و افزایش سود انباشته ناشی از برگشت ذخیره کاهش ارزش و کاهش زیان انباشته شرکت گاز لوله در نهایت حایز اثر مثبت معادل 482،887 میلیون ریال بر سود انباشته تلفیقی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی خواهد بود .

 • شرکت شیمی بافت

دستاوردها:1- استقرار سیستم مدیریت انرژی 2- افزایش کیفیت محصول

برنامه ها : 1- رسیدن به ظرفیت اسمی تولید 2- تامین به موقع مواد اولیه از پالایشگاه ها 3- استفاده بهینه از رافینت2

 • شرکت شیمی تکس آریا ( از زیر مجموعه های شیمی بافت می باشد )

دستاوردها : تلاش در جهت به ظرفیت رساندن واحد و بهبود خط تولید

برنامه ها : بازسازی ، نوسازی و تولید به مقدار 3500 تن در سال

 • شرکت سلسله آب حیات کرمان

دستاوردها : تسویه بدهی ها و نداشتن بدهی مالی برای سال های آتی و سامان دهی مطالبات شرکت

برنامه ها : بالا بردن تنوع محصولات و تولید

 • شرکت لوله های دوجداره قدر ( درصد مالکیت وپترو = 20 %)

دستاوردها: خروج شرکت از مفاد قانون 141 و استرداد تضامین معوقه نزد بانک ها

برنامه ها : احیای جایگاه شرکت در راهبری بازار داخل

 • شرکت شیمیایی فرآورد قشم ( درصد مالکیت وپترو = 14.97 %)

دستاوردها : جلوگیری از تولید محصول بی کیفیت، نظارت مستمر بر بازسازی دستگاه پالت و تعییت تکلیف وام کشاورزی

برنامه ها : بهبود وضعیت بازیابی و فروش

 • شرکت سرمایه گذاری هامون کیش ( درصد مالکیت وپترو = 99.89 %)

دستاوردها : وصول بخش عمده ای از مطالبات معوق شرکت ، فعال سازی شرکت و سرمایه گذاری مجدد در بازار سرمایه و خروج از شمول ماده 141

برنامه ها : وصول مطالبات معوق و بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری

 • شرکت گسترش تجارت هامون

دستاوردها : بررسی راهکار بهینه سازی پرتفو

برنامه ها : گسترش فعالیت تجاری و بازرگانی و استفاده از فرصت ها برای ورود به بازار سرمایه

 • شرکت مهندسی و نصب فیرمکو ( درصد مالکیت وپترو= 57.97%)

دستاورد : 1- پیگیری و وصول صورت وضعیت های مربوط به قرار داد با شرکت کالای پتروشیمی 2- اقدامات لازم در خصوص آزاد سازی ضمانت نامه ها

برنامه ها : مشارکت با شرکت های بین المللی و احذ رتبه پیمانکاری از سازمان برنامه ریزی و مدیریت

 • شرکت کنترل و خوردگی تکین کو ( درصد مالکیت وپترو= 58.29 %)

دستاوردها: 1- عملکرد مثبت در زمینه افزایش درآمد ( 36 %) و افزایش سود خالص ( 61%) نسبت به سال 92 2- تسویه مالیات های تکلیفی

برنامه ها : 1- افزایش حاشیه سود 2- افزایش درآمد 3- اخذ رتبه و مجوزهای لازم

 • شرکت احداث و خود کفایی صنایع شاخص ( درصد مالکیت وپترو = 90%)

دستاوردها :1- احیا مجدد برند و فعالیت شرکت  2- اخذ پروژه های جدی

برنامه ها : اقدامات مقدماتی برای پروژه های خارج از کشور

سایر زیر مجموعه های مهم شرکت می توان به   سرمایه گذاری ساختمان  ایران ، اشاره کرد که  وپترو مالک 7.73 % از سهام این شرکت ها می باشد .

در مورد آخرین وضعیت شرکت کیمیای مهرورزان غرب نیز به موارد زیر اشاره شد :

1-       شرکت صنایع کیمیای غرب گستر از شروع تا توقف فعالیت

2-       واگذاری زمین و ماشین الات کارخانه اسید سیتریک به عنوان اجاره به شرط تملیک به وپترو

3-       ادامه فعالیت کیمیای غرب گستر در شرکت کیمیا ورزان مهر غرب

4-       واگذاری عملیات تعمیرات به شرکت شاخص و حصول 90 درصد پیشرفت فیزیکی

5-       برنامه های آینده شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و خصوص کیمیا ورزان مهر غرب

 در مورد برنامه های آینده شرکت ( PIIC )  به موارد زیر اشاره شد :

1-       مشارکت و جذب سرمایه گذار خارجی

2-       بررسی انجام مطالعات فنی اقتصادی

3-       تکمیل پروژه های در دست اجرای شرکت های تابعه

4-       افزایش بهره وری و سود آوری

5-       فروش سهام شرکت های کم بازده

6-       فروش سهام شرکت های غیر مرتبط با پتروشیمی

7-       فروش اموال و داراییها و ...

در ادامه جلسه بندهای حسابرسی شده توسط حسابرس شرکت قرایت شد که در زیر به مهم ترین آنها اشاره می شود :

در بندی اشاره شده است که معادل مبلغ 34،071 میلیون ریال و مبلغ 1،073،203 میلیون ریال از حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری و سایر حساب ها و اسناد دریافتنی مطالبات سنواتی گروه و شرکت اصلی می باشد . که در این ارتباط به ترتیب مبلغ 10،576 میلیون ریال و مبلغ 140،945 میلیون ریال ذخیر مطالبات مشکوک الوصول در حساب های گروه و شرکت اصلی منظور شده است . احتساب ذخیر کافی ضروری بوده و شرکت باید نسبت به وصول و تسویه مطالبات اقدامات لازم را انجام دهد که در این مورد اعلام کردند شرکت تصمیم دارد از طریق افزایش سرمایه این مطالبات را وصول نماید البته در سال 93 اقداماتی در این زمینه انجام شده است که با توجه به انکه شرکت ها در بورس می باشند و مراحل افزایش سرمایه طولانی می باشد در سال 93 کارهایی صورت گرفته است .

در بندی دیگر اشاره شد که بهای تمام شده سرمایه گذاری کوتاه مدت گروه در شرکت غیر بورسی سرمایه گذاری توسعه گسترش پارس مبلغ 47،490 میلیون ریال و ذخیره کاهش ارزش مبلغ 23،745  میلیون ریال در نظر گرفته شده است . همچنین شرکت های سرمایه پذیر بورسی شامل کارخانه کارخانه های صنعتی آزمایش ، گسترش صنایع پیام و صنایع فلزی پارس با توجه به توقف نماد دسترسی به ارزش این شرکت ها برای حسابرس مقدور نبوده است . که در این مورد شرکت اعلام کرد با توجه به انکه سیت مدیریتی نداریم و نماد بسته است ارزیابی از طرف شرکت امکان پذیر نیست . البته به این تکته اشاره شد که در گزارش سال گذشته شرکت های بیشتری مشمول این بند بودند که طی سال جاری مشکل آن ها مرتفع گردیده است .

در یکی از بندها به دارایی های در جریان تکمیل شرکت فرآورد قشم اشاره شده بود . طوری که دارییهای در حال نصب شرکت شیمیایی فرآورد قشم به مبلغ 100،709 میلیون ریال می باشد . تولیدات آزمایشی دارایی های مذکور مورد تایید مشتریان اصلی نبوده و اقدامات مدیریتی در این خصوص صورت نگرفته است . در این مورد مجمع تکلیف کرد، با توجه به آنکه شرکت در شرایط تحریم های بین المللی قرار گرفته بود سیسیتم عامل دستگاه ها نصب نشده بود که با توجه به رفع تحریم ها در اینده ی نچندان دور این مشکل نیز مرتفع خواهد شد .

و اما در قسمت تاکید بر مطلب خاص به این نکته اشاره شده بود که گروه و شرکت اصلی معادل مبلغ 644،845 میلیون ریال و مبلغ 644،153 میلیون ریال به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بدهکار می باشد که عمدتا مربوط به سود سهام پرداختی می باشد . که در این مورد دادگاه را به محکومیت شرکت و پرداخت مبلغ 647،167 میلیون ریال را صادر کرده است . در این خصوص نیز اعلام شد که شرکت باید این مبلغ را پرداخت نماید .

در پایان به سوالات سهامداران پاسخ داده شد که به مهم تریم آن ها اشاره می کنیم :

درپاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا شرکت در صنایع سود آورد سرمایه گذاری نکرده است و چرا  از سال  70 که شرکت تاسیس شده است  وارد فاز های پارس جنوبی نشده است عنوان کردند که این شرکت ها از ابتدا در اختیار وپترو بوده و مدیران فعلی نقشی در انتخاب این شرکت ها نداشته اند .

در مورد فروش سهام وساخت نیز به این مهم اشاره شد که شرکت تصمیم دارد در بهترین قیمت و بهترین شرایط سهام وساخت خود را واگذار نماید .

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.