۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 18 Jun
#
#
اخبار اقتصادی بورس

۷۰ درصد وام‌های بانکی استمهال هستند

۷۰ درصد وام‌های بانکی استمهال هستند
کد: 23159   تاریخ انتشار :۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳

مدیران ارشد بانک مرکزی اصرار دارند در سال ۱۳۹۵ رقمی معادل ۴۵۰ هزار میلیارد تومان و در ۱۰ ماه منتهی به پایان دی ماه ۱۳۹۵ رقمی معادل ۴۲۷ هزار میلیارد تومان به متقاضیان تسهیلات داده‌اند. این میزان تسهیلات در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۵ با احتساب هر دلار برابر با ۳۶۰۰ تومان حدود ۱۲۰ میلیارد دلار خواهد شد که به نظر می‌رسد از کل ارزش افزوده بخش صنعت بیشتر است.

با این همه، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هر روز و در هر جایی که تریبون به دست می‌آورد از بانک‌های ایرانی گلایه می‌کند که منابع کافی دراختیار صنعت قرار نمی‌گیرد. در تازه‌ترین مجادله میان تولیدکنندگان صنعتی که در یک نامه سرگشاده خطاب به رییس‌جمهور نوشته‌اند و معاون نظارتی بانک مرکزی از یک طرف، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی یک نکته مورد غفلت عمدی قرار می‌گیرد و آن سهم استمهال در وام‌ها و اعتباراتی است که ارقام آن اعلام می‌شود.

کارشناسان موسسه تدبیر اقتصاد که یک موسسه دارای اطلاعات خوب است در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرده است: «۷۰ درصد از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان وام اعطایی ادعا شده در سال ۱۳۹۴ را استمهال تشکیل می‌دهد. به این ترتیب بانک‌های ایران در سال ۱۳۹۴ فقط ۳۰ درصد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۱۳۵ هزار میلیارد تومان وام جدید دراختیار متقاضیان قرار داده‌اند. اگر همین درصد را در سال ۱۳۹۵ نیز لحاظ کنیم در ۱۰ ماه منتهی به پایان دی ماه ۱۳۹۵ بانک‌های ایرانی فقط ۱۲۷ هزار میلیارد تومان منابع جدید دراختیار متقاضیان قرار داده‌اند. ساعت ۲۴، در گزارش یاد شده که چالش‌های صنعت در آن ذکر شده آمده است: ۸۰ درصد کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی یا تعطیل هستند یا نیمه تعطیل و یا با ظرفیت کمتر از ظرفیت نصب شده فعالیت می‌کنند.

در این گزارش تصریح شده است که یکی از دلایل ورشکستگی بنگاه‌های صنعتی همین استمهال وام‌های بانکی است. در یک گزارش دیگر این موسسه آمده است رکود حاکم بر اقتصاد کشور و تبعیت بازار سرمایه از فضای رکودی اقتصاد و روند رو به نزول شاخص کل بورس به کمبود نقدینگی صنعت منجر شده است.

download

عضویت کانال اخبار بورس اوراق بهادار تهران (Tse Press) در تلگرام

بانک   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.