#
#
اخبار اقتصادی بورس

15 نکته ازصحبت های سخنرانان نشست پیش بینی اقتصاد ایران

15 نکته ازصحبت های سخنرانان نشست پیش بینی اقتصاد ایران
کد: 18022   تاریخ انتشار :۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۴

مسعود خوانساری ریاست اتاق تهران، مسعود نیلی، مشاور رییس جمهور و فرشاد فاطمی، مدیرگروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اقتصاد سال 95 را بررسی کردند.

مسعود خوانساری ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، مسعود نیلی، مشاور رییس جمهور و فرشاد فاطمی، مدیرگروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در نشست پیش بینی آینده اقتصاد ایران،  پنجمین نشست سیاست های راهبردی اقتصاد ایران، وضعیت اقتصادی ایران در سال 95 بررسی و پیش بینی کردند. در ادامه  15نکته از صحبت های خوانساری،  نیلی، و  فاطمی را می خوانید.

مسعود خوانساری، ریاست اتاق تهران:

1-سال 94، سال سختی برای اقتصاد ایران بود. رکود وحشتناکی بر تولید کشور حاکم شد و رشد  اقتصاد به صفر رسید و در سطح چند دهم، نوسان داشت. خیلی از بنگاه های تجاری و تولیدی دچار مشکل شدند. توافق هسته ای و لغو تحریم ها باعث شد امیدها به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده بیشتر شود.

2- بطور کلی 180 هیئت خارجی از کشورهای مختلف با حداقل 50 نفر و حداکثر 200 تا 300 نفر جمعیت، از تجار و مسئولان سیاسی و اقتصادی کشورها به ایران سفر کردند و این رفت و آمد ها برای کشوری مثل ما که 10 سال را درانزوا و قطع روابط تجاری سپری کرده، موقعیت خوبی است و باید قدردان آن باشیم.

3- با وجود تمام تلاش ها برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران، هنوز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنیم. سرمایه گذاری خارجی هنوز به مرحله ثمردهی در ایران نرسیده و درحال بررسی است و سرمایه های مردم هم از سپرده ها خارج نشده و سوال مهم اینجاست که سال 95 برای اقتصاد ایران چگونه خواهد بود؟

4-بطور حتم مشکلاتی در ساختار اقتصادی ایران داریم و تک نرخی نشدن ارز از جمله مشکلات مهم در سطح کلان اقتصاد است. باوجود تلاش های بانک مرکزی، نظام بانکی هنوز ساماندهی نشده و بوروکراسی دولتی و دیوان سالاری در کشور، مانع توسعه است. مشکلات مربوط به محیط کسب و کار هم چنان پابرجاست و و سلامت اداری و اقتصادی از دغدغه های مهم فعالان اقتصادی است. با وجود همه این مشکلات اما، به نظر می رسد سال 95، به دلیل ثبات نسبی قیمت ها و تلاش دولت برای کاهش و تک رقمی کردن تورم سال خوبی باشد.

مسعود نیلی، مشاور رییس جمهور:

5- برای تحلیل اقتصاد ایران تحولات اقتصادی جهان باید مد نظر قرار بگیرد.

6- سه نوع کشور صادرکننده نفت داریم. دسته اول، کشورها با اقتصاد متنوع، که کمترین سطح وابستگی را به قیمت نفت دارند مثل امارات متحده عربی. دسته دوم کشورهای با اقتصاد غیرمتنوع و وابسته به درآمد های نفتی مثل کویت و عربستان که اقتصاد آن ها تحت تاثیر کاهش قیمت جهانی نفت است،  اما در دوره وفور درآمدهای  نفتی،  صندوق های ثروت ملی شان را پر کردند، در نتیجه کمتر تحت تاثیر کاهش جهانی قیمت نفت قرار می گیرند اما در شوک بزرگ نفتی دچار نوسان شدند. سومین دسته، کشورهایی اند که درآمد ارزی شان را در دوره وفور درآمدهای نفتی بطور کامل خرج کردند، و بودجه را با درآمد نفتی متورم کردند، و به وادرات وابسته شدند مثل ایران ، ونزوئلا و روسیه.

7-شوک نفتی در ایران باعث تنگناهای مالی شده است که دولت این تنگناها را بادرآمد نفتی و منابع بانکی مرتفع کرد.

8-مجلس جدید باید اصلاحیه هایی در بودجه برای بهبود وضعیت سیستم مالی کشور انجام دهد.

9-رشد اقتصادی در سال 95، به 5 درصد خواهد رسید.

فرشاد فاطمی، مدیرگروه اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف:

10-بررسی شاخص هایی چون رشد اقتصادی و نرخ بیکاری نشان می دهد که هرجا، به رشد بهتر اقتصادی رسیدیم، بیکاری کمتر نشده. درواقع رشد اقتصادی در ایران  اشتغال ایجاد نکرده، و این یکی از مسائل اقتصادی است که ممکن است در سال های آینده شاهد بروز تبعات اجتماعی آن هم باشیم.

11-نگرانی دیگر اقتصاد ایران متوجه نفت است. سهم ایران در سال 2015 در تولید نفت اوپک 8درصد بوده. تحریم ها، باعث کاهش تولید و صادرات نفت ایران شده و قدرت چانه زنی ایران در اوپک را هم کاهش داده. در صورتی که ایران بخواهد به رشد بیشتر اقتصادی برسد باید سهم خود در اوپک را حفظ کند.

12-رشد ایران بشدت وابسته به واردات کالاهای واسطه ای و رشد سرمایه است.

13-اشتغال و آب  دو مسئله با ابعاد اجتماعی است که توسعه ایران در آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

14-اصلاح نظام بانکی برای تحقق رشد اقتصادی باید در اولویت قرار بگیرد. هم چنین اصلاح ساختار نظام مالی از جمله بیمه و تامین اجتماعی به دلیل افزایش بیکاری، باید مورد توجه دولتمردان باشد.

15-تنگنای مالی، روند غیرصعودی نفت و وضعیت نامطلوب سرمایه گذاری باعث می شود پیش بینی رشد اقتصادی در شش ماهه دوم سال 95، سخت به نظر برسد اما در شش ماهه اول، تغییر محسوسی در رشد اقتصادی کشور نخواهیم داشت.

منبع:پرتال  اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران

اقتصاد   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.