#
#
اخبار اقتصادی بورس

رشد ۱۵.۶ درصدی تسهیلات اعطایی بانک‌ها در ۵ ماهه امسال

رشد ۱۵.۶ درصدی تسهیلات اعطایی بانک‌ها در ۵ ماهه امسال
کد: 31070   تاریخ انتشار :۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۰

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۱۵٫۶ درصد افزایش داشته است.

روابط عمومی بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ مبلغ ۲۴۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان معادل ۱۵٫۶ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۵ ماهه سال جاری مبلغ ۱۴۸۴٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱٫۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۴۹٫۵ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱٫۲ درصد رشد داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۵ ماهه سال جاری معادل ۵۷۰٫۳ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۸٫۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی  معادل مبلغ ۱۴۸ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان است. از مجموع ۶۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ ۵۷ هزار و ۳۰ میلیارد تومان معادل ۸۳٫۹ درصد برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است. بر اساس این گزارش تعداد ۹۹ هزار و ۲۰۴ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۹ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز تعداد یک میلیون و ۹۱۸ هزار و ۹۳۳ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۵۰ میلیون تومان پرداخت شده است. همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.

بانک مرکزی   بانکی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.