#
#
اخبار اقتصادی بورس

رقابت منفی تولیدکنندگان سیمان برای صادرات

رقابت منفی تولیدکنندگان سیمان برای صادرات
کد: 34834   تاریخ انتشار :۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۵

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارزان فروشی سیمان در کشورهای همسایه گفت: به دلیل مسائل و مشکلات مالی، بین تولید کنندگان داخلی برای صادرات رقابت منفی شکل گرفته است.

به گزارش TSEpress محمد اتابک با بیان اینکه دشمنان ایران از جمله آمریکا سال هاست که تلاش می کنند جلوی فروش و صادرات نفت ایران را بگیرند، گفت: دشمنان ما تاکنون موفق نشده اند و قطعا این باورشان محقق نمی شوند.
  • نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه باور نمی کنم دیگر نتوانیم نفت بفروشیم، افزود: ممکن است نقایصی ایجاد شود، اما موفقیت عدم تمدید معافیت های خرید نفت از ایران به طور کامل غیرممکن است.
  • وی در مورد وضعیت تولید و صادرات سیمان اظهار داشت: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون تن سیمان صادر شد، در حالی که ظرفیت مازاد تولید سیمان ۳۵ میلیون تن است.
  • اتابک اظهار داشت: این ظرفیت تولید مازاد پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات است، اما قطعا بدون رایزنی دولت ها نمی توان مازاد تولید را صادر کند.
  • وی با اشاره به ایجاد محدودیت های صادراتی در زمینه صادرات سیمان به عراق نسبت به سایر کشورهای همسایه، گفت: بخشی از این محدودیت ها به دلیل ارزان فروشی سیمان در کشورهای همسایه است که این اتفاق به دلیل مسائل و مشکلات مالی کارخانجات داخلی رخ می دهد و به عبارت رقابت منفی بین تولید کنندگان داخلی برای صادرات سیمان شکل گرفته است.
  • اتابک با تاکید بر اینکه سیمان در دوران تحریم قابلیت تولید خود را حفظ خواهد کرد، بیان داشت: همچنین تولید این محصول نیاز داخلی را برطرف می کند.
  • وی در خصوص وضعیت تولید فولاد اظهار داشت: فولاد هم قابلیت تولید خود را در زمان تحریم حفظ خواهد کرد و تولیدات داخلی توان تامین نیاز داخلی را خواهد داشت.
  • وی با اشاره به صادرات ۹ میلیون تن فولاد در سال گذشته گفت: این اتفاق نشان می دهد تولید کنندگان فولاد کشور به خودکفایی و سطح کیفی رسیده اند که اولا ظرفیت تولید رو به افزاشی دارند و ثانیا از قابلیت صادرات در رده های بسیار خوب بین المللی برخوردارند.
  • رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار داشت: برای توسعه صادرات محصولات مختلف از جمله سیمان و فولاد از دولت انتظار می رود که بخشنامه های خلق الساعه صادر نکند.
  • اتابک با اشاره به اینکه سیمان را به بیش از ۲۰ کشور جهان صادر می کنیم، اظهار داشت: اصلی ترین کشورهای وارد کننده سیمان و فولاد کشورهای حوزه خلیج فارس و آفریقا است و برنامه هایی هم برای توسعه صادرات وجود دارد.

سیمان   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.