#
#
اخبار اقتصادی بورس

پیش‌بینی ورود ۵ میلیون نفر به بازار سرمایه

پیش‌بینی ورود ۵ میلیون نفر به بازار سرمایه
کد: 38381   تاریخ انتشار :۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۷

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت با اجازه مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد و نیاز به تصویب مجلس ندارد،گفت: باشگاه پرسپولیس در زمینه امضای قرارداد با اسپانسر تخلف نکرده است.

 • علیرضا صالح امروز (یکشنبه) در نشستی خبری با بیان این‌که از سال ۱۳۸۰ تاکنون حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به قیمت روز واگذاری صورت گرفته است، اظهار کرد: از این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نزدیک به ۵۰۰۰ میلیارد تومان یا حدود چهار درصد با چالش مواجه شده است؛ به عبارت دیگر بیش از ۹۵ درصد واگذاری‌ها موفق بودند.
 • وی ادامه داد: اما دیدگاه عامه مردم این آمار را تایید نمی‌کند و افکار عمومی با توجه به حاشیه‌هایی که اخیرا سازمان خصوصی سازی با آن مواجهه بوده با آمار مذکور متفاوت است.
 • برنامه‌های سازمان خصوصی‌سازی برای سال آینده
 • رییس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه در مورد برنامه‌های این سازمان برای سال آینده توضیح داد: یکی از برنامه‌های مهم سازمان، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی است. در واقع سازمان قصد دارد هر نوع واگذاری که انجام می‌دهد و هر شرکتی که قصد دارد واگذار کند را برای عموم اطلاع‌رسانی کند. درخواست من از همکارانم این بود که سازمان خصوصی سازی را اتاق شیشه‌ای کنند. ما اطلاعات محرمانه‌ای در سازمان خصوصی سازی نداریم و باید همه اطلاعات را افشا کنیم؛ بنابراین همه واگذاری‌ها، مصوبات، آگهی‌هایی که فراخوان شده نحوه‌ قیمت‌گذاری، نحوه انتخاب برندگان و غیره باید روی سایت سازمان قرار بگیرد.
 • حذف مزایده از فرآیند واگذاری
 • صالح در مورد فرآیندهای واگذاری توضیح داد: در قانون ظرفیت‌های متعددی در زمینه فرآیندهای واگذاری در اختیار سازمان قرار دارد، به طور کلی سه نوع روش برای کشف قیمت در سازمان دنبال می‌شود. اگر بخواهیم به صورت بلوکی به فروش برسانیم که منجر به صندلی مدیریتی می‌شود باید افزایشی نسبت به سهام خرد داشته باشیم که میزان آن حدود ۲۰ درصد بالاتر از قیمت تابلو است.
 • وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های سازمان این است که در آینده، کارت مزایده را از فرآیندهای واگذاری حذف کنیم و به بازار سرمایه ببریم.
 • رییس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر این‌که یکی دیگر از برنامه‌های سازمان تغییر نحوه‌ اهلیت‌سنجی مشتریان است، گفت: از ابتدای مهرماه آیین‌نامه اهلیت‌سنجی مشتریان راهبردی را در هیات واگذاری تصویب کردیم. در حال حاضر ایین‌نامه اهلیت جزو لاینفک فراخوان‌ سازمان است. اگر بخواهیم بلوک‌هایی را بفروشیم اهلیت‌ها را می‌سنجیم. مشتریان برای این‌که به صورت سلیقه‌ای انتخاب نشوند باید شرایط عمومی داشته باشند. همچنین علاوه بر توانگری مالی باید دارای تجربه مدیریتی نیز باشند.
 • صالح با بیان این‌که توسعه بازار سرمایه از طریق فعالان این بازار یکی دیگر از اهداف سازمان خصوصی سازی است، اظهار کرد: باید در زمینه آموزش بورس به مردم فعال باشیم و هرچه بتوانیم پس‌اندازهای کوچک مردم را وارد بازار سرمایه کنیم حرکت بیشتری در راستای اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی کرده‌ایم.
 • پیش‌بینی ورود ۵ میلیون نفر به بازار سرمایه
 • وی از راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ٢٠ هزار میلیارد تومانی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری معامله‌پذیر برای وارد کردن سرمایه‌های خرد مردم به بازار سرمایه خبر داد و افزود: قرار بود این صندوق در آینده نزدیک راه‌اندازی شود، اما در زمینه نحوه تعیین مدیریت با چالش مواجه شد و در ابتدای سال آینده راه‌اندازی می‌شود.
 • صالح با تاکید بر اینکه آماده پذیره‌نویسی در بورس بودیم، گفت: قرار است صندوق‌ها را تاسیس کنیم تا از طریق ثبت سفارش در اختیار مردم قرار بگیرد. مثلا به مردم دو هفته وقت بدهیم که برای ثبت نام مراجعه کنند. با سازمان بورس هم هماهنگ کردیم که کد ملی هر فرد به عنوان کد بورسی‌اش در نظر گرفته شود.
 • رییس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: برای سهام تا دو میلیون نیز ١۵ درصد تخفیف قائل خواهیم شد. پیش‌بینی شده است با این کار چهار تا پنج میلیون نفر از آحاد مردم وارد بازار سرمایه شوند. امیدواری مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه این اجازه را به ما بدهد.
 • واگذاری شرکت‌های مادرتخصصی
 • صالح از برنامه سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری شرکت‌های مادرتخصصی خبر داد و گفت: پیش از این زیرمجموعه‌های یک شرکت مادرتخصصی را واگذار می‌کردیم که باعث می‌شد زنجیره مدیریتی شرکت بهم بریزد. در حال حاضر برنامه‌ای را دنبال می‌کنیم که به جای واگذاری زیرمجموعه‌ها خود شرکت مادرتخصصی را وارد بورس کنیم.
 • وی ادامه داد: زمانی که این اتفاق رخ دهد حتی اگر شرکت واگذار نشود همین‌ که وارد بورس شده بخش دولتی موظف می‌شود رفتار حرفه‌ای بورس را دنبال کند و در این راستا هلدینگ‌های بزرگ دولتی شفاف‌سازی می‌شوند.
 • استقلال و پرسپولیس برای واگذاری آماده نیستند
 • رییس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که چرا استقلال و پرسپولیس برخلاف وعده‌های داده شده امسال واگذار نمی‌شوند؟ اظهار کرد: یکی از آسیب‌هایی که تاکنون در فرآیند خصوصی‌سازی داشتیم این بود که بنگاه‌هایی را واگذار کردیم که آماده‌سازی ابتدایی نکرده‌ بودیم.
 • صالح ادامه داد: باید برای بخش خصوصی احترام قائل شویم. اگر دولت نتواند یک بنگاه را اداره کند، چگونه باید از بخش خصوصی توقع داشته باشیم که این کار را انجام دهد.
 • وی با تاکید بر این‌که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سرمایه ملی هستند، اضافه کرد: در شرایطی می‌خواستیم این باشگاه‌ها را واگذار کنیم که زمین چمن و ورزشگاه نداشتند. دلیل این‌که این دو باشگاه امسال واگذار نمی‌شوند نیاز به آماده‌سازی آنها و شفاف‌سازی اطلاعات‌شان بود. در این راستا جلسات زیادی با وزیر ورزش و جوانان داشتیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم تا ابهام در بدهی و سازوکار این دو باشگاه وجود دارد، نمی‌توان آنها را واگذار کرد.
 • رییس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر این‌که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس چند سالی است که در فهرست شرکت‌های مشمول واگذاری قرار دارند، گفت: در برهه‌ای از زمان قرار بود برند دو باشگاه یا برند یا ورزشگاهی که قرار بود به باشگاه‌ها داده شود واگذار شوند و موضوع واگذاری شرکت مطرح نبود اما در نهایت قرار شد دو شرکت فرهنگی - ورزشی استقلال - پرسپولیس در بازار دوم فرابورس عرضه شوند.
 • صالحی با اشاره به شرایط شرکت‌ها در فرابورس اظهار کرد: یک شرکت برای عرضه در فرابورس باید اصلاح ساختار مالی شود. این در حالی است که دو شرکت استقلال و پرسپولیس زیان انباشته دارند و قرار است از طریق اصلاح ساختار مالی از تجدید دارایی‌ها این زیان برطرف شود.
 • واگذاری استقلال و پرسپولیس در ۶ ماهه نخست سال آینده
 • وی ادامه داد: از سوی دیگر مصوبه هیات وزیران از سال ۱۳۹۱ که قرار بود برمبنای آن دو ورزشگاه به استقلال و پرسپولیس داده شود نیز اجرا نشده بود. البته برای واگذار کردن دو ورزشگاه کارشناسان برای ثبت در دفاتر مشغول ارزیابی هستند و احتمالا تکلیف پرسپولیس تا آخر هفته مشخص می‌شود و وضعیت استقلال نیز در حال بررسی است.
 • رییس سازمان خصوصی ‌سازی ادامه داد: علائم تجاری برای پرسپولیس در طبقات ۴۵‌گانه به ثبت رسیده و کارشناسان برای ارزیابی علائم تجاری تعیین شدند. اگر این موضوع در دفاتر شرکت ثبت شد افزایش سرمایه نیز صورت می‌گیرد. البته باشگاه پرسپولیس در سال گذشته سودآور بوده است. همچنین صورت‌های مالی دو شرکت قبل از پذیرش نباید مردود باشد که نیست.
 • صالحی در ادامه از واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: بعد از حسابررسی داخلی و تشکیل کمیته حسابررسی دو باشگاه در شش ماهه اول سال آینده پذیرش می‌شوند. البته باید مجمع دو تیم تشکیل شود و امیدواریم این مجامع قبل از عید برگزار شود.

بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.