۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 2024 23 Apr
#
#
اخبار اقتصادی بورس

4نکته در مورد اقتصاد چین در 2016

4نکته در مورد اقتصاد چین در 2016
کد: 13883   تاریخ انتشار :۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰

سال آینده را می‌توان سال پر فراز و نشیبی برای چین دانست.

 به گزارش TSEpress و به نقل ازصدای اقتصاد  در سالی که گذشت وضعیت چین به این صورت بود که در نیمه نخست سال بدترین بازار بورس را داشت. به دنبال آن کمی بهبود حاصل شد اما در تابستان نگرانی‌هایی درباره رشد اقتصادی این کشور ایجاد شد که هنوز این نگرانی‌ها پابرجاست. به نظر می‌رسد این نگرانی‌ها دوباره در حال شدیدتر شدن است.

آمار و ارقامی که از چین وجود دارد به نظر خوب نمی‌آید: آمار رشد تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه نشان دهنده بدترین رشد اقتصادی چین از زمان بحران بزرگ اقتصادی تا کنون است. هر چند دولت بر اساس آمار خود ادعا می‌کند که به هدف رشد 7درصد خواهد رسید اما رشد اقتصادی این کشور به صورت کلی در سال 2015 به نظر بسیار ضعیف می‌آید.

در سال 2016 باید به چهار مورد در چین دقت داشته باشیم:

1.رشد چقدر ضعیف خواهد بود؟

روزهای رشد سریع و بالای اقتصاد چین گذشته‌است. کارشناسان اقتصادی سی‌ان‌ان مانی معتقدند که رشد اقتصادی چین در سال 2015 برابر با 6.8درصد بوده‌است و در سال 2016 با اندکی کاهش به 6.5درصد خواهد رسید.

این رشد بسیار کمتر از رشدهای دورقمی است که چین به آن عادت داشت. به هر حال اکنون وضعیت به این شکل پیش می‌رود.

تحلیل‌گران و مقامات دولتی بر این باورند که رشد سالانه در پنج سال آینده روی 6.5درصد خواهد بود. در سال 2020 اقتصاد این کشور 12تریلیون دلار رشد خواهد کرد.

البته این رقم هنوز هم به نظر بسیار بلندپروازانه می‌آید. این رشد تنها در صورتی محقق خواهد شد که این کشور در بخش خدمات و مسائلی نظیر تحصیلات و حمل‌ونقل پیشرفت چشمگیری کند.

در حال حاضر سهم بخش خدمات در رشد تولید ناخالص چین برابر با 48درصد است.

2.آیا نرخ بهره بیش از این کاهش پیدا خواهد کرد؟‌

علیرغم نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی چین، بانک پکن سیاست‌های محرک چندانی را اجرایی نکرد اما نرخ بهره را چندین بار کاهش داد. با کاهش نرخ بهره، ارزش یوآن نیز افزایش می‌یافت.

به نظر می‌رسد نرخ بهره دو بار دیگر در سال 2016 کاهش پیدا کند.

3.آیا چین می‌تواند بازار خود را آرام کند؟

هر چند بازار چین در چنبره سرمایه‌گذاران داخلی است اما پکن قصد دارد مشارکت خارجی بیشتری را جذب کند.

اما در سال 2016 بازار با نوسان بیشتری مواجه می‌شود و به همین خاطر وضعیت دشوارتر خواهد شد.

البته دولت اقداماتی انجام داده تا جلوی نوسانات بی‌رویه را بگیرد. قوانینی وضع شده‌است که مانع این آشوب و نوسان خواهد شد.

4.آیا یوآن به سقوط ارزش خود ادامه خواهد داد؟

ارزش یوآن که چینی‌ها آن را به اسم رنمینبی می‌شناسند در سال جاری 5درصد کاهش یافت. تحلیل‌گران معقتدند این ارز هنوز جای زیادی برای کاهش ارزش دارد.

برخی از تحلیل‌گران برآورد کرده‌اند که یوآن کاهش ارزش 7.50درصدی را در برابر دلار در سال 2016 تجربه خواهند کرد.

چین در سالی که گذشت موفق شد ارز خود را به ارزی بین‌المللی تبدیل کند. صندوق بین‌المللی پول این ارز را در کنار دلار، یورو، ین و پوند قرار داد. اکنون این کشور نهایت تلاش خود را می‌کند تا این شرایط را حفظ کند.

منبع: سی‌ان‌ان مانی

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219