#
#
اخبار اقتصادی بورس

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان: شفاف سازی قیمت محصولات در بورس الزامی است

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان: شفاف سازی قیمت محصولات در بورس الزامی است
کد: 43325   تاریخ انتشار :۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۲

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه کشف قیمت محصولات در بورس اقدام صحیحی است که باید در یک رقابت سالم انجام گیرد، گفت: در پروژه نورد گرم ۲ منافع کسی به خطر نمی افتد.

 • به گزارش گروه خبری «اخبار بورس»  حمیدرضا عظیمیان اظهار داشت: خوشبختانه شیوع ویروس کرونا بر تولیدات فولاد مبارکه تاثیرات ویژه ای نداشته و با رعایت مسائل بهداشتی و حفاظت از سلامت کارکنان، سعی داشتیم تولیداتمان با مشکل مواجه نشود. با توجه به همکاری که بین کارکنان و مدیران این شرکت وجود دارد، در برخی از بخش های تولیدی موفق به ثبت رکورد هم شدیم که با توجه به تاثیراتی که ویروس کرونا بر اقتصاد و تولید کشور داشته، نقطه عطف مثبتی در تولیدات فولاد مبارکه محسوب می شود.
 • وی افزود: البته همانند دیگر کارخانه های کشور، فولاد مبارکه نیز از گزند آسیب های ویروس کرونا در امان نمانده و برای حفاظت از جان و سلامت کارکنان تدابیر ویژه ای اندیشیده ایم که تا امروز نیز ادامه دارد؛ اما در انتقال مواد اولیه، انتقال محصولات و فروش مشکلات خاصی نداشتیم و سعی داریم با مدیریت صحیح، مانع از اخلال در چرخه تولید فولاد در این شرکت شویم.
 • مشکل تامین مواد اولیه عامل کاهش تولید
 • مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه در تامین سنگ آهن و فرآورده های آن با مشکلاتی مواجه هستیم، گفت: متاسفانه عدم تامین کافی مواد اولیه سبب شد که با کاهش ۵۰۰ هزار تنی محصولات در سال گذشته مواجه شویم. قسمت تاسف بار این موضوع آنجاست با وجود تحریم ها توانسته ایم مشکلات و نیازمندی های برون مرزی خود را رفع کنیم اما هنوز نمی توانیم مواد اولیه خود را از داخل کشور تامین کنیم که ادامه این روند می تواند آسیب بزرگی به تولیدات فولاد مبارکه وارد ند. انتظار ما از مسئولان مربوطه این است که با فولاد مبارکه همکاری کنند و حداکثر نیاز این شرکت را به سنگ آهن و مواد اولیه تامین کنند تا صنایع بعد از ما هم دچار آسیب و رکود نشوند.
 • وی اضافه کرد: در مبحث خصوصی سازی باید تمهیداتی به وجود آید که هم شرکت های خصوصی بتوانند فعالیت خود را به بهترین نحو انجام دهند و هم مواد اولیه به صورت حداکثری در اختیار فولادسازان و دیگر صنایع کشور قرار داده شود و سپس مازاد آن به دیگر کشورها صادر شود. ما باور داریم که وزارت صمت می تواند ترتیبی را به وجود آورد که رضایت فولادسازان، معدن داران و شرکت های خصوصی را بدست آورد و تعامل خوبی بین آنها ایجاد کند.
 • عظیمیان با اشاره به اینکه تحریم ، هم تهدید و هم فرصت محسوب می شود گفت: طبیعتا تحریم ها تاثیرات منفی بر تامین بخشی از نیازهای فولاد مبارکه گذاشته است اما از نکات مثبت این تحریم ها، تامین همین نیازها از طریق درگاه های داخلی است که تهدید تحریم ها را غنیمت شمرده و آن را با کمک به صنایع فولادی و دیگر صنایع مهم کشور، به فرصت تبدیل کردند.
 • وی افزود: البته مشکلاتی در جابجایی پول، خرید لوازم استراتژی و استفاده از تکنولوژی های پیشرفته خارجی با مشکلاتی مواجه شدیم؛ همچنین بخشی از قراردادهای جاری ما نیز دچار موانعی شده اند، اما وجود مهندسان و مدیران کاربلد در کشور باعث شده مشکلات تحریم ها چندین برابر کاهش یابد. امیدواریم روزی برسد که دولت ها نتوانند با تحریم ها ملت ها را تحت فرمان خود درآورند.
 • مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه طرح نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به تازگی افتتاح شده است گفت: در حدود ۱۵ سال گذشته فولاد مبارکه به دنبال تاسیس این نورد گرم بوده و مذاکرات زیادی با کشورهای اروپایی و آسیایی انجام داده است که این مذاکرات پیشتر دوبار به نتیجه رسیده بود که با برقراری برخی تحریم ها متوقف شده بود.
 • وی ادامه داد: فولاد مبارکه در سال ۹۷ برای بار سوم اقدام به مذاکره کرد و این بار موفق به کسب همکاری یک شرکت معتبر چینی شد. از نتایج مهم افتتاح این طرح، تامین تمامی ورقه های مورد نیاز صنایع کشور است و دیگر نیازی به واردات این محصول نخواهیم داشت. همچنین تمامی پیمانکاران بخش خصوصی ما نیز در این طرح به کار گرفته می شوند و یک ابر پروژه در سطح کشور آغاز می شود که به رونق و جهش تولید کمک شایانی می کند. این پروژه به جهت بکارگیری همه بخش ها مانع از تعطیلی کارگاه های تولیدی می شوند و زمینه اشتغال را به صورت گسترده فراهم می کند.
 • عظیمیان افزود: با بهره برداری از این پروژه، حدود یک هزار نفر به صورت مستقیم و حدود ۷ هزار نفر نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به کار می شوند. این پروژه با بودجه ای بالغ بر ۲۵۵ میلیون یورو در خارج از کشور و به همین میزان در داخل کشور به افتتاح خواهد رسید که این آمار نشان می دهد با یک ابر پروژه ای مواجه هستیم که بازگشت سرمایه فوق العاده ای به همراه دارد.
 • وی با بیان نقش تحریم ها در افتتاح این پروژه گفت: تحریم ها باعث بدقولی اروپایی ها شده و چند سالی افتتاح این طرح را به عقب انداختد؛ اما در این مدت مدیران و مهندسان داخلی بیکار ننشستند و سعی داشتند با فراهم کردن زیرساخت ها و نیازهای فولاد مبارکه، بدقولی شرکت های اروپایی را جبران کنند.
 • مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه مشکلات داخلی نیز در تاخیر افتتاح پروژه نورد گرم ۲ بی تاثیر نبوده است گفت: وقتی نتیجه عملکرد بخش هایی از جامعه را می بینیم، وجود دست هایی در پشت پرده برای ما عیان می شود. هنگامیکه واردات ورق های خاص و مورد نیاز صنایع از جمله صنایع فولادی با مشکلات عجیبی مواجه شوند، احتمال آن می رود که منافع عده ای به خطر بیفتد. بخش هایی در داخل کشور هستند که دوست ندارند ایران از لحاظ سیاسی پیشرفت کند و در اقتصاد و خصوصا در صنایع فولادی نیز نمی خواهند تولیدات کشور با افزایش مواجه شود. برخی افراد هستند که دوست دارند ما به طور سنتی با اروپایی ها کار کنیم و سمت شرق دنیا نرویم در حالیکه کشور چین در حال حاضر نصف فولاد دنیا را تامین می کند و سالانه ۱ میلیارد تن فولاد تامین می کند.
 • وی اضافه کرد: ما مخالف همکاری با شرکت های اروپایی نیستیم اما آنها معتقدند که باید صبر کنیم تا تحریم ها برداشته شود. اکنون ده سال است که صبر می کنیم و همچنان کشور از برخی امکانات محروم است. امیدواریم افرادی که منافع شخصی یا حزبی خود را در خطر می بینند سر عقل بیایند و بدانند که در پروژه نورد گرم ۲ منافع کسی به خطر نمی افتد.
 • عظیمیان با بیان اینکه وجود تحریم ها مشکلاتی برای صادرات را به همراه می آورد گفت: از سال ۹۷ و همزمان با برقراری اولین دور تحریم های سختگیرانه بر فولاد مبارکه، این شرکت با مشکلاتی در زمینه صادرات مواجه شده است. همچنین وزارت خزانه داری آمریکا بارها فولاد مبارکه را تحریم های تروریستی و سالیانه خود قرار داده است؛ اما این مشکلات باعث نشده صادرات را رها کنیم و اگر نیازهای داخلی نبود، صادراتی بیش از آنچه که اکنون هست داشتیم. صادرات ما به همه کشورها است و محدودیتی به جز تحریم ها در این زمینه نداریم.
 • وی در خصوص افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد ایران گفت: در افق ۱۴۰۴ پیش بینی شده بود که صنعت فولاد ایران به تولید سالانه ۵۵ میلیون تن دست پیدا کند که با توجه به کاهش تولیدات در سال ۹۸ این میزان به ۴۵ میلیون تن کاهش پیدا کرد. با دستیابی به این میزان از تولید فولاد، نیاز کشور به کلی تامین می شود. افق ۱۴۰۴ بیشتر تمرکز خود را بر صادرات فولاد قرار داده است زیرا ایران کشوری است که منابع انرژی و نیروی کار نسبتا ارزانی را در اختیار دارد و این مزیتی نسبی برای صادرکنندگان فولاد است.
 • مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان اظهار کرد: با توجه به مشکلات حال حاضر صنعت فولاد و وجود تحریم ها، به نظر می رسد که نتوانیم به ۱۰ درصد اهداف افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد ایران برسیم اما می توانیم بسیاری از خواسته های داخلی کشور و همچنین صادرات را برطرف کنیم. هم اکنون فولاد مبارکه به تولید ۷٫۲ میلیون تن فولاد خام رسیده که با اضافه کردن تولیدات سایر گروه ها و بخش های این شرکت، این میزان به ۱۰٫۲ میلیون تن نیز می رسد.
 • وی در رابطه با بومی سازی تکنولوژی ها و امکانات مورد نیاز فولاد مبارکه تصریح کرد: تحریم ها فرصتی برای ایرانی سازی در برخی امکانات و تکنولوژی ها است. دانشمندان و مهندسان خدمات بسیاری به فولاد مبارکه ارائه کرده اند و تا کنون حدود ۴ هزار قطعه بومی سازی کردند که نزدیک به ۶ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه ها برای شرکت به همراه داشته است. خوشبختانه حرکت مهندسان و دانشمندان به سمت ملی سازی امکانات به سرعت در حال پیشرفت است و فولاد مبارکه نیز به دنبال تعامل حداکثری با شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، مراکز فناوری و پارک های علمی تحقیقاتی است.
 • عظیمیان خاطر نشان کرد: موضوعات مختلفی را در اختیار مراکز ذکر شده قرار دادیم تا بر حسب توانایی خود، بتوانند ما را در افزایش تولیدات خود یاری دهند. فولاد مبارکه از این فرایند بسیار حمایت می کند و بودجه زیادی هم برای چنین طرح هایی کنار گذاشته است. اخیرا قراردادی با دانشگاه تهران نیز بسته ایم که در نخستین مرکز نوآوری دیجیتال که مرکز فعالیت شرکت های استارت آپی است، فضایی را فراهم آورند که در آن شرکت هایی که توانایی برطرف سازی مشکلات فولاد مبارکه را دارند، گردهم آیند و ضمن بهره گیری از امکانات تشویقی فولاد مبارکه، ما را در حل مشکلات یاری دهند. بودجه ساخت این مرکز چیزی در حدود ۸ میلیارد تومان است و همچنین خود ما نیز مشتری محصولات طراحی شده توسط شرکت های استارت آپی هستیم.
 • رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه اصفهان به روایت تصاویرافزایش تامین سرمایه در گردش فولاد مبارکه اصفهان از طریق بورس کالا۳۸۸۰ قطعه توسط فولاد مبارکه اصفهان بومی سازی شد
 • وی با بیان اینکه کشف قیمت محصولات در بوس اقدام صحیحی است که باید در یک رقابت سالم انجام گیرد گفت: مشکل این است که اطلاعات سامانه بهین یاب که توسط وزارت صمت که میزان سهمیه اعضا را مشخص می کند کامل نیست و باید بار دیگر سهمیه ها واقعی شوند تا کسانی که در بورس هستند بر اساس نیاز واقعی رقابت کنند. نباید به گونه ای باشد که شرکتی ظرفیت مصرفی در حدود ۳ تن داشته باشد اما در سامانه بهین یاب، به اشتباه ۵ هزار تن درج شده باشد. در این صورت آن شرکت آن ۳ هزار تن را با قیمت کشف شده استفاده می کنند و مابقی محصولات را در بازار آزاد به فروش برساند.
 • مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان افزود: در مکانیسم بورس باید همه تولیدکنندگان ملزم به کف عرضه باشند. در حال حاضر از بین ۱۵ واحد تولید کننده ورق تنها فولاد مبارکه است که محصولات خود را در بورس عرضه می کند و سایر واحدها در خارج از بورس محصولات خود را به فروش می رسانند که این عمل باعث عدم شفافیت قیمت محصولات شده و رقابت ناسالمی را در بازار به وجود می آورد.

بورس تهران   فولاد   فولاد مبارکه اصفهان   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219