#
#
اخبار اقتصادی بورس

سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور به بورس می‌آید

سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور به بورس می‌آید
کد: 44482   تاریخ انتشار :۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۶

هلدینگ سیمان غدیر با در اختیار داشتن سهم ۱۰ درصدی از ظرفیت تولید سیمان کشور (معادل ۶/ ۸ میلیون تن) رتبه سوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این کالا در کشور را به خود اختصاص داده‌است. همچنین این هلدینگ در صنعت به لحاظ تولید عملیاتی محصول سیمان طی امسال، در رتبه دوم است.

  • به گزارش گروه خبری «اخبار بورس»  محمدرضا سلیمیان، عضو هیات ‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر (هلدینگ سیمان غدیر) از عرضه سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس تا پایان پاییز امسال، خبر داد و گفت: فرآیند پذیرش و درج نماد این شرکت طی امسال به‌طور ویژه پیگیری شد و هلدینگ در شهریور امسال با نماد «سغدیر» در فهرست نمادهای بازار دوم فرابورس، درج‌ شده و مطابق دستورالعمل پذیرش فرابورس، سهامدار عمده تا چهار ماه بعد از درج، برای عرضه سهام فرصت خواهد داشت.
  • سلیمیان در مورد میزان سهام مشمول عرضه اولیه گفت: توافقات مربوط به این موضوع میان شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان سهامدار ما و فرابورس در حال نهایی شدن است و قطعا تلاش می‌شود مطابق الزامات و دستورالعمل‌های مصوب، اقدامات لازم انجام شود. مدیرعامل هلدینگ سیمان غدیر از برنامه‌های این شرکت بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه خبر داد و گفت: یکی از استراتژی‌های اصلی هلدینگ سیمان غدیر، حمایت از سهام شرکت‌های مدیریتی فعال در بازار سرمایه در قالب انعقاد قراردادهای بازار‌گردانی است، چرا که ارزندگی سهام و چشم‌انداز فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه، مناسب بوده و توانسته‌اند بازدهی مناسبی را برای ذی‌نفعان خود ایجاد کنند.
  • عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ادامه افزود: هلدینگ سیمان غدیر، پیش از ابلاغ این نامه و الزام ناشران بورسی و فرابورس به بازارگردانی سهام متبوع خود، همواره عملیات بازار گردانی را به فراخور شرایط بازار در دستور کار خود داشته و سعی کرده با این عملیات، تعادل عرضه و تقاضا را در بازار ایجاد کند.
  • وی در مورد شرکت‌های تابعه این هلدینگ گفت: سهام شرکت‌های سیمان سپاهان، کردستان و شرق که از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده در منطقه جغرافیایی خود به شمار می‌روند، به‌طور منظم از طریق «صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازار گردانی مهرگان» بازار گردانی می‌شود تا شاهد افزایش نقدشوندگی سهام و تنظیم عرضه و تقاضای بازار آنها باشیم.
  • وی درباره اهداف اصلی بازارگردانی سهام گفت: یکی از اهداف مهم بازار گردان این است که همواره سهام را متعادل نگه‌ دارد و صف خریدوفروش را از بین ببرد و قیمت سهام را به‌سوی ارزش ذاتی سوق دهد که این ارزش ذاتی بر مبنای تنظیم عایدات آتی سهام شرکت به دست می‌آید. عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: صندوق بازارگردانی با افزایش نقدشوندگی سهام و عرضه‌های الگوریتمی و هوشمند، از دستکاری قیمت سهام برای نوسان‌گیری‌ها و سفته‌بازی‌ها جلوگیری می‌کند.
  • مهندس سلیمیان در خصوص بودجه پیش‌بینی ‌شده برای بازارگردانی سهام زیرمجموعه گفت: حدنصاب روزانه کلیه سهام فعال در بورس و فرابورس از سوی متولیان این دو بازار اعلام‌شده و ما هم به‌عنوان سهامدار عمده خود را ملزم به رعایت حداقل‌های پیش‌بینی ‌شده می‌دانیم. از طرفی مشوق‌های پیش‌بینی ‌شده ازجمله «تخفیف مالیاتی و کارمزد معاملاتی» که برای بهره‌مندی از خدمات این صندوق‌ها تعریف ‌شده، می‌تواند باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای سهامداران عمده شرکت‌ها باشد.
  • وی افزود: مطابق ماده ۳۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، تمام نقل ‌و انتقالات اوراق بهادار که توسط بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شوند، از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف هستند. همچنین طبق دستورالعمل فعالیت صندوق‌های بازار گردانی، کارمزد معاملاتی این صندوق‌ها برای ناشران، معادل ۸۰درصد است.
  • عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره ورود سیمان به بورس کالا نیز گفت: این موضوع در دستور کار انجمن قرار گرفته و تعاملات لازم برای تحقق این موضوع طی نشست‌های آتی با متولیان بورس کالا نهایی خواهد شد.

بورس   سیمان غدیر   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219