#
#
اخبار اقتصادی بورس

ادامه رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت و همچنین واردات

ادامه رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت و همچنین واردات
کد: 46000   تاریخ انتشار :۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۱

 • مدتی است که خودروسازان در حال مذاکره با مجلس و وزارت صنعت هستند تا بتوانند قیمت‌گذاری محصولاتشان را آزاد کنند. در این مورد نامه‌نگاری‌های مختلفی صورت گرفته که در یکی از آنها، درخواست آزادسازی واردات خودرو به شرط آزادشدن قیمت‌گذاری محصولاتشان را مطرح کرده‌اند.
 • حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد آخرین اخبار از این رایزنی‌ها گفت: از دو هفته قبل جلسات مستمری بین کمیسیون صنایع و معادن مجلس، دو خودروساز بزرگ کشور، وزارت صمت و شورای رقابت با محوریت موضوع افزایش قیمت‌های اخیر توسط شورای رقابت تشکیل شد.
 • وی با اشاره به دعوای بین خودروسازان و قطعه سازان و طرح این موضوع در جلسات برگزار شده، توضیح داد: برخی قطعه سازان به این موضوع اعتراض داشتند که تعدادی از قطعه سازان برای خودروسازان خاص ترند و جایگاه برتری دارند، به طوری که همیشه با آنها قرارداد بسته می‌شود و مطالباتشان هم زودتر پرداخت می‌شود.
 • سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، عدم پاسخگویی دولت و عدم حضور خودروسازان در مناظرات و جلسات را یک نقص بزرگ دانست و گفت: به دلیل این عدم پاسخگویی و حاضر نشدن خودروسازان، مجلس و کارشناسان مجبور می‌شوند که موضوع را تحلیل کنند و پاسخ دهند، در صورتی که خودشان باید مشکل را حل کنند.
 • فیروزی گفت: یکی از گلایه‌های خودروسازان از قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت است و دلیلشان هم این است که تفاوت بین قیمت تمام شده و قیمت فروش منجر به زیان دهی آنها شده است.
 • وی به دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه نیز اشاره کرد و افزود: خودروسازان مدعی‌اند که بازار بیرون صادراتی دارند و برخی خودروها را به بیرون از کشور هم صادر می‌کنند که کمیسیون صنایع هم با محور حمایت از تولید، از این موضوع استقبال کرد.
 • این نماینده مجلس با اشاره به سه پیشنهاد خودروسازان درمورد قیمت‌گذاری خودرو گفت: پیشنهاد مشترک وزارت صمت و خودروسازان این بود که وزارت صمت خودروهای سواری تولید داخل را به دو دسته پرمصرف و با مشتریان بیشتر و خودروهای لوکس و با مشتریان خاص تقسیم بندی کند، به این صورت که خودروساز، خودروهای با مشتریان بیشتر را با محاسبه قیمت تمام شده محصول به اضافه تا ۵ درصد سود، قیمت گذاری کند و برای خودروهای اختصاصی هم هیئت مدیره شرکت، قیمت را پیشنهاد دهد و وزارت صنعت هم آن را تصویب کند.
 • وی عدم تناسب بین عرضه و تقاضا را از دلایل اصلی مشکلات حوزه خودرو دانست و گفت: آزادسازی واردات خودرو به معنای تضعیف خودروساز داخلی نیست، بلکه هدف، تأمین بخشی از نیاز جامعه توسط خودروهای وارداتی است تا وضعیت به تعادل برسد.
 • فیروزی، آزادسازی واردات خودرو را راهکاری برای تنظیم بازار و پاسخ به مطالبه برخی افراد جامعه دانست و تصریح کرد: خودروسازان به بهانه اینکه متولی امر اشتغال هستند، همیشه مطرح می کنند که مسئولان در تصمیمات خود با آنها همراه شوند، در حالی که طبق آمار فقط ۱۱ درصد بهای تمام شده خودرو مربوط به هزینه‌های نیروی انسانی بوده و از این ۱۱ درصد هم فقط ۲٫۵ درصد مربوط به نیروهای مازاد است و لذا هزینه زیادی هم نمی‌شود.
 • * هدف خودروسازان، بالا بردن نرخ ارز به واسطه واردات خودرو است
 • علی اکبر جوان‌روح، کارشناس صنعت خودرو نیز در مورد نامه نگاری خودروسازان برای آزادسازی واردات خودرو، گفت: هدف اصلی خودروسازان از نامه نگاری با مجلس، بالا بردن نرخ ارز به واسطه واردات خودرو است.
 • وی اظهار کرد: سالهاست که خودروسازان ویژه خواری می کنند و قطعه سازان هم قطعه سازان انتخاب شده‌ی خودروسازان هستند.
 • وی گفت: با توجه به سیاست های شورای رقابت و کاهش نرخ ارز، عملاً رقابت خودروسازی در داخل سخت شده و از طرفی، خودروسازان هم همیشه دنبال افزایش نرخ ارز هستند.

بورس   خودرو   

نظرات(1)

 1. سپیدار گفت:

  توروبه قران کاری کنید ذره ای به نفع مردم البته مردمی که سالها در انتظار خریدن ماشین هستن باشه

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219