۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - 2021 21 Sep
#
#
اخبار اقتصادی بورس گزارش روز - شنيده ها

تهاتر ۱۰۸ میلیون یورو مطالبات نیروگاهی با بدهی های غیربرقی توسط مپنا

تهاتر ۱۰۸ میلیون یورو مطالبات نیروگاهی با بدهی های غیربرقی توسط مپنا
کد: 46122   تاریخ انتشار :۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۰

درحالی که نیروگاه‌های متعددی در دست اجرا و نیازمند تأمین مالی برای تکمیل هستند، تهاتر مطالبات این نیروگاهها از صندوق توسعه ملی با بدهی‌های یک طرح غیربرقی مسئله‌ای درخور تأمل بوده که با درخواست مدیرعامل مپنا درحال انجام است.

  • پروژه‌های متعددی در بخش تولید برق کشور دچار عقب‌ماندگی چندین ساله شده از جمله این پروژه‌ها می توان به بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی چابهار، ارومیه، سبلان، زنجان، رودشور و کاشان اشاره کرد.
  • عقب‌ماندگی در تکمیل و بهره برداری پروژه‌های تأمین برق، یکی از دلایل ویژه کمبود در بخش تولید و بروز خاموشی های تابستان امسال و احتمالا سنوات آینده خواهد بود.
  • مقرر شده بود واحد نخست بخش بخار نیروگاه های چابهار و زنجان و واحد دوم بخش بخار نیروگاه های اردبیل و ارومیه تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار بهره برداری شده و ظرفیت تولید برق را ۶۴۰ مگاوات افزایش دهد.
  • بررسی های تسنیم نشان می دهد که این واحدهای ۱۶۰ مگاواتی در نیروگاه های چابهار، اردبیل، ارومیه و زنجان، سرنوشتی مشابه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخش بخار نیروگاه خرم آباد داشته؛ یعنی درحالی که هزینه‌های لازم برای اجرای این واحد تأمین شده بود، تأخیر در اجرای این پروژه ها سوال برانگیز است.
  • این وضعیت زمانی ابهام آمیزتر می شود که منابع مالی مضاعفی که می توانست به این نیروگاه ها تزریق شود، با یک تصمیم عجیب مدیریتی به منظور تهاتر بدهی‌ها اختصاص یافته؛ در واقع با توجه به مالکیت شرکت طرح هرمزال (آلومینیوم المهدی) توسط شرکت مپنا و عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات از طرف شرکت مورد نظر، بانک مرکزی نسبت به تهاتر بخشی از بدهی شرکت مپنا ناشی از ارز حاصل از صادرات با مطالبات این شرکت از محل بدهی صندوق توسعه ملی مرتبط با احداث پروژه های صنعت برق به میزان ۱۰۸ میلیون یورو موافقت نموده است. به عبارتی منابعی که باید صرف پروژه های تأمین برق جهت تکمیل و بهره برداری می شد، قرار است صرف تسویه بدهی‌ها در پروژه‌ای غیربرقی شود.
  • نیروگاه‌های حرارتی ,
  • همانطور که در نامه بالا مشخص است، مدیرعامل گروه مپنا درخواست تهاتر مطالبات ۷ نیروگاه را با بدهی‌های طرح هرمزال که طرحی غیربرقی و مربوط به صنعت آلومینیوم است، به میزان ۱۰۸ میلیون یورو به مدیرعامل بانک صنعت و معدن در تاریخ بیست و ششم خردادماه ارائه کرده است.
  • منبع: تسنیم

بورس   مپنا   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70