#
#
اخبار اقتصادی بورس تحلیل ها گزارش روز - شنيده ها

انتظار بورس برای محرک

انتظار بورس برای محرک
کد: 47884   تاریخ انتشار :۲۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۸

بورس تهران این روزها در تکاپو برای تثبیت در سطوح بالای ۲‌میلیون و ۱۰۰‌هزار‌واحدی است. بعد از تجربه روند صعودی در هفته گذشته، بازار سهام این روزها نیز به‌دنبال محرک بنیادی می‌گردد تا این موضوع را دستمایه صعود خود قرار دهد. به‌نظر می‌رسد اگر بازار از ناحیه تجدید ارزیابی شرکت‌ها، اقدام عملی مشاهده نکند، مجددا غرق در رکود خواهد شد و تمایل به کاهش قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای بیش از افزایش ارتفاع نماگرها خواهد بود.

  • به‌نظر می‌رسد بورس تهران این روزها به نمود عملی و اجرایی محرک‌های بنیادی که در هفته‌های گذشته در قالب اخبار به بازار جهت داده‌اند، نیاز دارد. به بیانی ساده‌تر، بازار توانست در معاملات هفته قبل یک رشد خوب را در کلیت خود تجربه کند و رشد نماگرهای تالار شیشه‌ای، با ورود پول به سهام مختلف بازار و افزایش ارزش معاملات همراه بود، اما از چهارشنبه هفته گذشته عرضه‌ها در بازار سهام شدت گرفت و بازار در آخرین روز هفته قبل و نخستین روز از هفته‌جاری، جامه‌سرخ به‌تن کردند. روز گذشته نیز شاهد برتری محدود و ناچیز خریداران بر فروشندگان در جریان معاملات بودیم که منجر به صعود اندک نماگرهای سهامی شد. به هر روی رصد تحرکات معامله‌گران در تالار شیشه‌ای گویای این نکته است که بورس این روزها، تشنه محرک جدید است و باید نمود عینی و عملی داستان تجدید ارزیابی‌ها را در ساختار اجرایی شرکت‌ها مشاهده کنیم. تجدید ارزیابی، صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی را به‌روز خواهد کرد و شکاف بین ارزش دفتری و ارزش بازار دارایی‌های موجود در ترازنامه شرکت‌های بورسی از بین خواهد رفت. در کشور ما که با تورم مزمنی دست‌وپنجه نرم می‌کند، فاصله معناداری بین این دو آیتم ایجاد شده‌است که به‌روز‌رسانی آنها سبب تغییر معنادار در ارقام بسیاری از نسبت‌های مالی خواهد شد که تعدی دولت و نهادهای دولتی به سود شرکت‌های بورسی را محدود خواهد کرد.
  •  به‌نظر می‌رسد که با فاصله‌گرفتن از فضای هیجانی ناشی از اخبار مربوط به تجدیدارزیابی، بازار این روزها فرصت مناسبی را برای تجدیدنظر و چینش مجدد پورتفوی معاملاتی برای سهامداران فراهم کرده تا با شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بالقوه، بازدهی سبد معاملاتی خود را در ماه‌های آتی افزایش دهند.
  • به‌رغم اینکه سایر بازارهای دارایی در اقتصاد کشور در رکود و کمای معاملاتی به‌سر می‌برند، اما ریسکی که سرمایه‌گذار در بازاری مثل بازار سهام تحمل می‌کند، به‌مراتب بیش از بازارهایی مانند ارز، طلا و سکه و دیگر بازارها است؛ مثلا در مقطع کنونی احتمال اینکه نرخ ارز با ریزش ۵۰‌درصدی از سطح ۵۰‌هزار‌تومان تا ناحیه ۲۵‌هزار‌تومانی عقب‌نشینی کند، بسیار کمتر از ریزش قیمت یک نماد بورسی در جریان معاملات بازار سهام است، بنابراین سرمایه‌گذار با توجه به اینکه ریسک بیشتری را در جریان معاملات تجربه می‌کند، طبیعتا به موازات این ماجرا، صرف ریسک بالاتر و بیشتری را نیز مطالبه می‌کند.
  • گفتنی است که صرف ریسک، بازدهی مازادی است که سرمایه‌گذار افزون بر نرخ بدون‌ریسک از فعالیت سرمایه‌گذاری خود مطالبه می‌کند، اما در سال‌جاری سرمایه‌گذاران و سهامداران حاضر در بازار سرمایه، متناسب با ریسکی که در جریان معاملات متحمل شده‌اند، بازدهی دریافت نکرده‌اند. تا پایان معاملات روز گذشته، شاخص‌کل بورس تهران بازدهی‌درصدی را ثبت کرده است که این میزان از بازدهی حتی از بازدهی تجمیعی ۸ ماهه صندوق‌های بادرآمد ثابت که بدون هیچ میزان ریسکی، این مقدار از بازدهی را نصیب سرمایه‌گذار می‌کنند نیز کمتر است، بنابراین با اندکی تامل می‌بینیم که بورسی‌ها در سال‌جاری از فعالیت سرمایه‌گذاری خود تا اوایل آذر، اصلا نتیجه و عایدی مناسبی به‌دست نیاورده‌اند و همین موضوع سبب‌شده تا قهر و غضب حقیقی‌ها در تالار شیشه‌ای همچنان ادامه‌دار باشد. همچنین بررسی آمار و ارقام موجود نشان می‌دهد که شاخص هموزن نیز در سال‌جاری رشد ۲۷‌درصدی را ثبت کرده‌است.
  • منبع: دنیای اقتصاد

نظرات(2)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219