#
#
اخبار اقتصادی بورس

5 رویداد تاثیرگذار بر بازارهای جهانی

5 رویداد تاثیرگذار بر بازارهای جهانی
کد: 14838   تاریخ انتشار :۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۱

سقوط نفت، افت شدید سهام چین و تضعیف شدید پول آفریقای‌جنوبی، بخشی از موضوعاتی است که امروز، معامله‌گران در بازارهای جهانی در مورد آن صحبت می‌کردند.

  به گزارش  TSEpress  بلومبرگ از تاثیرگذارترین خبرهای امروز (11 ژانویه 2016) روی بازارهای جهانی، خلاصه‌ای جمع‌آوری کرده که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:
نفت
در معاملات آتی نیویورک هر بشکه نفت وست‌تگزاس‌اینترمدییت با افتی 1.9 درصدی 32 دلار و 50 سنت معامله شد این در حالی بود که قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش 2.2 درصد به 32 دلار و 80 سنت رسید. مورگان استنلی هشدار داد که رشد سریع ارزش دلار ممکن است قیمت برنت را به 20 دلار برای هر بشکه کاهش دهد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد عرضه عمومی سهام شرکت نفت آرامکو را دارد.
سهام چین
شاخص کمپوزیت شانگهای با ادامه به روند نزولی هفته گذشته خود امروز نیز افتی 5.3 درصدی را تجربه کرد. این کاهش حتی بعد از رشد یوان توسط بانک ‌مرکزی چین نیز ادامه داشت. دخالت‌های مشکوک بانک مرکزی چین هفته گذشته موجب شد تا نرخ بین بانکی یوان در هنگ‌کنگ به بالاترین سطح خود برای وام‌های یک‌روزه تا یک‌ساله برسد.
بازار سهام اروپا
علی‌رغم شروع خوب در صبح امروز، سهام اروپایی در ادامه روز با افت مواجه شدند. شاخص استاکس اروپا افتی 0.1 درصدی را تجربه کرد و شاخص اف‌تی‌اس‌ای نیز باوجود شروع قدرتمند در این جلسه در پایان با کاهش مواجه شد. بورس آتی آمریکا اما امروز با اندکی رشد مواجه بود.
راند آفریقای جنوبی
واحد پولی آفریقای جنوبی در آغاز معاملات امروز با افتی 9 درصدی مواجه شد. بر این اساس هر دلار آمریکا معادل 17.9169 راند معامله شد. بانک مک‌کوآری اعلام کرد که در بین ماه‌های ژوئن و دسامبر افتی 24 درصدی را در برابر ین تجربه کرده است. این افت ناشی از گمانه‌زنی‌ها در مورد تهاجمی عمل کردن بانک مرکزی در نشست سیاست‌گذاری این ماه بانک مرکزی بوده است.
اوراق قرضه آمریکا
چین، بزرگترین طلبکار خارجی آمریکا، در حال فروش دارایی‌های خزانه است. در حال حاضر، دست‌کم بازار نگران این فروش چین نیست. در سطح جهانی، داستانی مشابه با سقوط بازده اوراق قرضه به پایین‌ترین سطح 8 ماه اخیر خود در حال وقوع است.
منبع : اقتصادنیوز

نفت   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.