#
#
اخبار اقتصادی بورس

50 درصد بدهی مپنا تا پایان سال پرداخت می شود

50 درصد بدهی مپنا تا پایان سال پرداخت می شود
کد: 15406   تاریخ انتشار :۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۱

 به گزارش TSEpress  هوشنگ فلاحتیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه از ابتدای دولت یازدهم صنعت برق با 25 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک ها و پیمانکاران برق مواجه بوده است افزود: ما بدهی به بخش خصوصی و مپنا در حوزه برق را در سال های اخیر کتمان نکردیم و در این چند سال تلاش ما این بود که نگذاریم بدهی ما به فروشندگان و پیمانکاران افزایش یابد.
وی با تأکید بر اینکه موارد قانونی قوی مبنی بر پرداخت تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی فروش برق وجود دارد تا از طریق مراجع ذیربط در وجه وزارت نیرو پرداخت شود گفت: متأسفانه این رقم طی سال های گذشته پرداخت نشده است.
فلاحتیان افزود: در مقابل بدهی های صنعت برق 16 هزار میلیارد تومان از بابت تفاوت قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی از دولت طلبکاریم در حالی که اگر این بدهی ها تهاتر شود بدهی قابل توجهی نخواهیم داشت.
وی در باره تضمین هایی که دولت باید به تولید کنندگان برق بدهد نیز گفت: باید بتوانیم در شرایطی قرار گیریم که خرید برق از طریق lc ریالی صورت گیرد اما با پرداخت نکردن تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی قادر نیستیم بخشی از بدهی تولید کنندگان را پرداخت کنیم.
معاون وزیر نیرو درباره تضمین وزارت نیرو به سرمایه گذاران خارجی افزود: هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته تنها یک مورد سرمایه گذار خارجی ابراز تمایل کرده تا سه هزار و 500 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان 58 درصد در کشورمان احداث کند.
وی اضافه کرد: وقتی یک شرکت خارجی برای سرمایه گذاری مراجعه می کند تا تمامی سرمایه گذاری لازم را تامین کند طبق قوانین بین المللی باید ضمانت پرداخت به آن شرکت بدهیم این اصول تجارت بین الملل است.
فلاحتیان درباره تولیدکنندگان داخلی نیز گفت: این گروه مطالبات به حقی دارند و ما باید بهای تولید برق آنها را به موقع پرداخت کنیم که امیدواریم با بهبود شرایط اقتصادی دولت این شرایط فراهم شود.
وی به پیشرفت های قابل ملاحظه صنعت برق در سه دهه گذشته اشاره کرد و افزود: شرکت مپنا مجموعه ای از شرکت ها را شامل می شود که توانمندی قابل توجهی در زمینه احداث نیروگاه های گازی، سیکل ترکیبی و بخار را تجربه کرده اند که همه به وجود آنها افتخار می کنیم.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 40 هزار مگاوات از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور را مپنا ساخته و به بهره برداری رسانده است، گفت: درحال حاضر نیز طرح های متعددی را مپنا در داخل کشور درحال احداث دارد.
فلاحتیان در زمینه شرایط تولیدکنندگان در پساتحریم افزود: سعی می کنیم تولیدکنندگان داخلی در شرایط پساتحریم دچار چالش جدی نشوند به همین دلیل درباره مذاکره با طرف خارجی انتقال فناوری شرط ماست.
وی درباره سرمایه گذاران خارجی گفت: سرمایه گذاری باید به افزایش کیفیت محصولات کشور کمک کند ، وزارت نیرو نیز به دنبال طرح هایی است که سبب افزایش راندمان نیروگاه های موجود باشد که شرکت مپنا نیز در این مسیر قدم برداشته و قراردادهایی با شرکت های معتبر خارجی برای انتقال فناوری نیروگاهی با کلاس f انجام می دهد که وزارت نیرو از آن حمایت می کند.
معاون وزیر نیرو افزود: از همه سرمایه گذاران که در حوزه برق موافقت اصولی صنعت برق کشور، شرکت توانیر و برق حرارتی دارند درخواست شده در مرحله اول به مپنا به عنوان یک شرکت معتبر نیروگاه ساز مراجعه کنند.
فلاحتیان گفت: تاکید کردیم اگر از صندوق توسعه ملی استفاده کردیم اولویت با تجهیزات داخلی است اما به هرحال شرکت های خارجی مراجعه می کنند و وقتی کل سرمایه از خارج کشور وارد می شود در چنین مواقعی نمی توانیم سرمایه گذار خارجی را ملزم کنیم از تجهیزات داخلی استفاده کند.

بدهی   مپنا   وزارت نیرو   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219