#
#
اخبار اقتصادی بورس

7.6میلیارد دلار سرمایه از ترکیه گریخت

7.6میلیارد دلار سرمایه از ترکیه گریخت
کد: 13099   تاریخ انتشار :۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۸

بدهی‌های ترکیه در 10سال گذشته 10.36درصد افزایش داشته‌است. در چند مدت اخیر لیره در برابر دلار 0.6درصد ضعیف شده‌است.

سرمایه‌گذاران در حال خارج کردن پول و سرمایه خود از ترکیه هستند.

به گزارش TSEpress   به نقل از صدای اقتصاد  بر اساس اطلاعات به دست آمده از بلومبرگ، سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2015 حدود 7.6میلیارد دلار از دارایی خود را از ترکیه خارج کرده‌اند که 1.4میلیارد دلار آن ماه گذشته به دنبال قدرت گرفتن حزب مورد حمایت رجب طیب اردوغان بوده‌است. کاهش سرمایه‌گذاری‌ها از زمانی آغاز شده‌است که جنگ در سوریه شدت گرفته و روسیه تهدید به تحریم‌هایی کرده‌است که می‌تواند 720میلیارد دلار از اقتصاد کشور ترکیه را به خطر بیندازد.

شرکت سرمایه‌گذاری کپیتال اکونومیک و SEB AB اعلام کرده‌اند که لیر ترکیه مسیر سقوط بیشتری را طی خواهد کرد و به وضعیتی بدتر از سال 2008 خواهد رسید. کشور ترکیه در میان کشورهای گروه 20 با بیشترین کسری مواجه است. این نگرانی وجود دارد که دولت جدیدی که ماه گذشته در انتخابات پیروز شد، برای کاهش نرخ بهره فشار بیشتری به بانک مرکزی وارد کند. البته این مسئله احتمالاً با برخی مخالفان سیاسی همراه خواهد بود.

ویلیام جکسون کارشناس ارشد بازارهای نوظهور در شرکت کپیتال اکونومیک واقع در لندن می‌گوید: «بازارها از انتخابات اخیر بسیار استقبال کردند اما به نظر من آن‌ها بیش از اندازه خوشبین بودند.»تصمیم فدرال رزرو امریکا برای افزایش نرخ بهره می‌تواند فشار زیادی را به لیر ترکیه وارد کند.

بدهی‌های این کشور در 10سال گذشته 10.36درصد افزایش داشته‌است. در چند مدت اخیر لیره در برابر دلار 0.6درصد ضعیف شده‌است.

پر هامرلند استراتژیست بازارهای نوظهور پیش‌بینی می‌کند که این ارز تا پایان دسامبر 3.7درصد در برابر دلار سقوط خواهد کرد و به این ترتیب هر دلار برابر با 3لیره خواهد شد. جکسون نیز کاهش 11درصدی را پیش‌بینی می‌کند

پر هامرلند استراتژیست بازارهای نوظهور پیش‌بینی می‌کند که این ارز تا پایان دسامبر 3.7درصد در برابر دلار سقوط خواهد کرد و به این ترتیب هر دلار برابر با 3لیره خواهد شد. جکسون نیز کاهش 11درصدی را پیش‌بینی می‌کند.

پرسش سرمایه‌گذاران این است که بانک‌های مرکزی در برابر دستورات اردوغان برای پایین نگه داشتن نرخ بهره چقدر آزادی عمل دارند. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد دولت قصد دارد با اتخاذ سیاست‌هایی اقتصاد رقابتی را در کشور ایجاد کند.

هامرلند می‌گوید: «سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند که بانک مرکزی برای تعیین سیاست‌های خود آزادی عمل کافی را ندارد.» این مسئله نوعی تهدید به شمار می‌رود.

البته همه تا این اندازه بدبین نیستند. بانک کردیت سوئیس هفته پیش اعلام کرد سرمایه‌گذاران خارجی هلدینگ خود را در ترکیه افزایش خواهند داد.

کاهش قیمت نفت به ترکیه کمک کرده‌است اقتصاد خود را بهبود ببخشد. این مسئله باعث شد کسری امسال ترکیه به 5درصد برسد.

با تمام این صحبت‌ها ترکیه در میان بازارهای نوظهور بیشترین بدهی بخش خصوصی را دارد. موسسه فیچ و مودیز هر دو ترکیه را در میان کشورهایی قرار داده‌اند که کمترین میزان سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند. استاندارد اند پورز نیز وضعیت اقتصاد این کشور را ضعیف‌تر از پیش برآورد کرده‌است.

به هر حال هنوز این پرسش وجود دارد که آیا دولت اقدامی برای اصلاح وضعیت موجود خواهد کرد یا خیر.

منبع: بلومبرگ

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219