#
#
اخبار اقتصادی بورس

8 محور مهم نشست رئیس کل بانک‌مرکزی با مدیران بانک‌ها

8 محور مهم نشست رئیس کل بانک‌مرکزی با مدیران بانک‌ها
کد: 360   تاریخ انتشار :۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۱۷

مدیرعامل بانک سپه در گفت وگو با فارس خبر داد
8 محور مهم نشست رئیس کل بانک‌مرکزی با مدیران بانک‌ها/ لزوم همکاری بانک‌ها برای متناسب‌سازی نرخ سود با تورم

مدیرعامل بانک سپه از 8 محور مهم نشست عصر دیروز رئیس کل بانک‌مرکزی با مدیران بانک‌ها در محل این بانک خبر داد و گفت: رئیس کل در این نشست خواستار هماهنگی بانک‌ها برای متناسب سازی نرخ سود بانکی با تورم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی TSEpress و به نقل از خبرگزاری فارس،سید کامل تقوی نژاد در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جلسه روز گذشته مدیران عامل بانک‌ها با رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: یکی از مباحثی که در جلسه رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد، نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات بود.

*همراهی بانک‌ها برای متناسب‌سازی نرخ سود با تورم 

وی افزود: آقای سیف با اشاره به روند نزولی تورم بر لزوم هماهنگی و همکاری بانک‌ها با بانک مرکزی برای منطقی کردن نرخ سود و متناسب کردن آن با نرخ تورم تاکید کرد.

*ورود بانک‌ها به طرح‌های کم ریسک برای سرمایه‌گذاری

مدیرعامل بانک سپه تصریح کرد: همچنین رئیس کل بانک مرکزی توصیه کرد بانک‌ها در طرح‌هایی وارد شوند که از ریسک کمتری برخوردار است و متضمن سود باشد تا فعالیت‌های اقتصادی بانک‌ها با مخاطره مواجه نشود.

*نگرانی رئیس کل از نرخ شکنی در بازار پول

وی با اشاره به نگرانی رئیس کل بانک مرکزی از عدم رعایت نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار و توافق بانک‌ها در این زمینه، گفت: برخی بانک‌های بزرگ و یا موسسات نرخ‌های سود سپرده را رعایت نکردند و همین مساله موجب ایجاد مخاطراتی در شبکه بانکی شده است،آقای سیف تاکید جدی بر نظارت مدیران بانک‌ها بر اجرای درست توافق‌نامه بانک‌ها داشت و گفت مدیران بر حسن اجرای این توافق‌نامه نظارت کنند تا به روش‌های مختلف نرخ واقعی سود بانکی افزایش نیابد.

*نرخ کارمزد تراکنش‌های بانکی وسیله رقابت قرار ندهید

تقوی نژاد محوری دیگر صحبت رئیس کل بانک مرکزی را بحث کارمزدها عنوان کرد و افزود: وی تاکید کرد که بانک‌ها کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان ابزار ایجاد رقابت تلقی نکنند و باید هزینه‌های ایجاد شده توسط مشتری پرداخت شود، بانک ها با رقابت ناسالم نباید زمینه ای را فراهم کنند که هزینه‌هایی با این شبکه بانکی افزایش یابد.

*بانک‌ها به موسسات غیرمجاز خدمات بانکی ارائه ندهند

وی ادامه داد: ساماندهی بازار غیر متشکل پولی موضوع دیگری بود که آقای سیف بر آن تاکید کرد و از بانک‌ها خواست به شرکت‌ها و موسسات غیر مجاز خدمات بانکی ارائه ندهند؛ بانک‌ها خود باید در این مسئله همکاری کنند تا زمینه فعالیت موسسات غیرمجاز از بین برود.

*تاکید سیف بر کنترل منابع و مصارف و عدم برداشت از منابع بانک مرکزی

مدیرعامل بانک سپه بحث دیگر رئیس کل بانک مرکزی را کنترل منابع و مصارف بانک‌ها عنوان کرد و گفت: آقای سیف با اشاره به اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی این مسئله را گوشزد کرد که ادامه این روند نتایج و دستاوردهای دولت در زمینه کنترل تورم مخدوش خواهد شد.

تقوی نژاد اضافه کرد: مدیریت منابع و مصارف توسط بانک‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا بانک‌ها نیازی به برداشت از منابع بانک مرکزی پیدا نکنند؛ تسهیلات پرداختی باید متناسب با میزان منابع بانک باشد.

*تامین سرمایه در گردش تولید

وی گفت: رئیس کل بانک مرکزی اولویت تسهیلات پرداختی را سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی عنوان کرد و از بانک ها خواست به بخش‌هایی که تولیدی هستند تسهیلات پرداخت کنند.

*قدردانی رئیس کل از اقدامات بانک‌ها برای وصول مطالبات معوق

به گفته وی، مطالبات معوق بانک‌ها موضوع دیگری بود که رئیس شورای پول و اعتبار به آن اشاره کرد و از روندی که در سیستم بانکی برای وصول مطالبات معوق انجام گرفته و در حال انجام است تشکر کرد

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.