#
#
اخبار اقتصادی بورس

شانس بالای افزایش نرخ بهره آمریکا و افزایش مجدد قیمت های نفت

شانس بالای افزایش نرخ بهره آمریکا و افزایش مجدد قیمت های نفت
کد: 11006   تاریخ انتشار :۱۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵

در هفته گذشته اقتصاد جهانی بیشتر تحت تأثیر صورتجلسه کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا، شاخص های مناسب از چین و اروپا قرار گرفت.

 به گزارش   TSEpress به نقل از اقتصاد ایرانی چهارشنبه شب هفته گذشته، کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا برگزار شد و طی آن تصمیم بر عدم افزایش نرخ بهره گرفته شد. اما آن چه این جلسه را متمایز از جلسات پیشین کرد، انتشار صورتجلسه این کمیته مبنی بر احتمال زیاد افزایش نرخ بهره در جلسه بعدی این کمیته می باشد. بنابراین باید تا شش هفته دیگر منتظر تصمیم این نهادسیاستگذاری ماند تا وضعیت نرخ بهره در سال جاری مشخص شود. البته پیش تر، بسیاری از کارشناسان از جمله کارشناسان بلومبرگ، احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری و حتی اوایل سال بعدی میلادی را بسیار کم اعلام کرده بودند. دلیل آن هم کاهش نرخ رشد اقتصادی در اروپا و چین بوده است. حالا باید منتظر ماند تا وضعیت این متغیر مهم که بر کل اقتصاد جهان بسیار تأثیرگذار است در جلسه بعدی این کمیته مشخص شود.

علاوه بر تصمیم فدرال رزرو، چند شاخص اقتصادی دیگر از آمریکا منتشر شد که مهمترین آنها انتشار اولیه نرخ رشد اقتصادی آمریکا در فصل تابستان بوده است. نرخ رشد اقتصادی سالانه از تابستان این کشور، به ۱.۵ درصد افت کرده است که از نرخ رشد اقتصادی ۳.۹ درصدی سالانه مربوط به بهار بسیار کمتر است. حتی رقم فوق از میانگین نرخ رشد اقتصادی این کشور از سال ۲۰۰۷ تاکنون که ۱.۷ درصد می باشد، کمتر بوده است.

شاخص دیگری که در هفته گذشته از اقتصاد آمریکا منتشر شد، شاخص فعالیت کارخانجات آمریکا بود که به ۵۰.۱ واحد کاهش یافته است اما این کاهش، کمتر از میزان پیش بینی کارشناسان بوده است. رقم ۵۰ مرز بین خوش بینی و بدبینی اقتصاد است. میانگین این شاخص در هشت سال اخیر، ۵۲.۲۲ بوده است.

شاخص بعدی منتشر شده، شاخص سفارشات کارخانجات آمریکا بوده است که از ۱.۷%- در آگوست به ۱%- در ماه سپتامبر رسیده است که نشان از بهبودی تدریجی این شاخص را دارد. اما همچنان رقم این شاخص پایین تر از میانگین هشت سال اخیر خود یعنی ۰.۱% بوده است.

اما مهمترین متغری که از اقتصاد چین در هفته گذشته منتشر شد، شاخص فعالیت کارخانجات در چین می باشد که علیرغم پیش بینی کارشناسان مبنی بر کاهش آن، در سطح ۴۹.۸ واحد ثابت باقی مانده است که سیگنال مثبتی به اقتصاد جهانی ارسال کرده است.

در اروپا نیز نرخ رشد بیکاری در ماه سپتامبر، ۱۰.۸ درصد اعلام شد که نسبت به پیش بینی کارشناسان مبنی بر نرخ رشد ۱۱ درصدی، بهبود نشان می دهد و از نرخ رشد بیکاری آگوست که ۱۰.۹ بود نیز کمتر می باشد. لذا این مساله نیز سیگنال مثبتی برای اقتصاد جهانی محسوب شده است.

شاخص های منتشر شده در هفته گذشته، درکنار نگرانی هایی از بابت کاهش عرضه نفت، موجب افزایش قیمت نفت در هفته گذشته شد به نحوی که قیمت نفت WTI، حدود ۱۰ درصد افزایش یافت. این نگرانی ها ناشی از کاهش تعداد دکل های فعال در آمریکا برای نهمین هفته متوالی، اعتصاب در یکی از پالایشگاه های برزیل و مشکل حمل و نقل در یکی از بنادر لیبی بوده است. قیمت طلا نیز به دلیل احتمال افزایش نرخ بهره در ماه بعد و تقویت دلار، کاهش یافته و به ۱۱۱۸.۵ دلار در هر انس رسیده است.

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.