#
#
اخبار اقتصادی بورس

پوزخند «پول» به «بورس»

پوزخند «پول» به «بورس»
کد: 9429   تاریخ انتشار :۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۶

 در بورسی که روزانه 50 میلیارد تومان سهم در آن معامله می شود،خبر و تحرک قابل وصفی نیست. به گزارش TSEpress     این روزها همه در بورس منتظر گزارش های 6 ماهه یا 9 ماهه ای هستند که اوضاع حدود 500 شرکت بورسی و فرابورسی را به نمایش خواهد گذاشت،گزارش هایی که دیگر با هیجان مثبت دادن بیهوده و اظهارنظرهای احساسی برخی از مسئولان نمی توان جلوی آن ها را گرفت،چون چاره ای جز بازگوکردن واقعیات ندارند. دیگر از مشکلات بازار سهام صحبت نکنیم بهتر است،چون فایده ای هم ندارد و نه وزیر نفت  قصد کوتاه آمدن از پرونده خوراک 13 سنتی را دارد و نه وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخشنامه دردسرساز کاهش قیمت گندله آهن کنار می کشد! فعلا با بی تدبیری های موجود پول ها جای بهتر و مطمئن تر از سپرده های بانکی و سایر اوراق جذاب ندارند و نقدینگی صاحبان سرمایه ترجیح می دهد به بازار پرریسکی همچون بورس که هر روز یک نفر برای آن تصمیم می گیرد و هر وزیر و وکیلی  به خود اجازه می دهد تا سرمایه مردم در این بازار را به بازی بگیرد،فقط پوزخند بزند و بازهم برای یک دوره نامعلوم دیگر در حساب های بانکی در کمال آرامش به استراحت خود ادامه بدهد.

اما در شرایطی بازار از بی پولی و پول های پارک شده با سود های 20 و بیش از 20 درصد رنج می برد که روز چهارشنبه اسناد خزانه (مدل ایرانیزه اوراق قرضه در جهان)در قیمت های 90.500 تومانی عرضه شد و با فرض تداوم انتشار این گونه اوراق ها توسط دولت؛این یعنی پرداخت سود 22 تا 23 درصدی بدون ریسک در سال به عبارتی ساده‌تر باید گفت دولت نه تنها سود بانکی را کاهش نداده ، بلکه اسناد خزانه را هم به جان بازار انداخت تا همچنان دلیل مستحکمی برای بازگشت های پول های پارک شده نداشته باشیم.

دولت رسما نرخ‌ بهره بدون ریسک را با عرضه این اوراق افزایش داد. اسناد خزانه همان مدل ایرانیزه شده اوراق قرضه است که در جهان منتشر می شود،در دنیا البته اوراق قرضه دارای مشکلاتی است و دولت ها برای پرداخت بدهی های خود از این ابزار معمولا استفاده می کنند،اما در ایران این بار پیمانکاران طلبکار از دولت اسناد خزانه را در فرابورس ایران منتشر کرده اند و دولت تضمین کرده که این اوراق 90500 تومانی را در اسفند امسال با نرخ 100000 تومانی بازخرید کند.

اگر تمایل به بهره مندی از سود 9.5 درصدی این اوراق در کمتر از 6 ماه باقی مانده از سال دارید،از کارگزاران بورس بخواهید نماد «اخزا1» را برای شما خریداری کنند.

امید بورس به دلار

در هر حال شرایط سختی است و در سوی دیگر در حالی که بازار انتظار رخ به رخ شدن حسن روحانی با رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل را داشت این رویداد بین «جواد ظریف «و «باراک اوباما» رخ داد و جالب این که همین موضوع سوژه جدیدی برای تندرو های مجلس شده است.

به هر عنوان بازار این روزها خبر های اقتصادی را بیشتر از تحولات سیاسی دنبال می کند و البته در این بین صدرنشینی قندی های زیان ده بیش از هر چیز دیگری اعصاب بازار را خرد می کند. در شرایط فعلی تنها اتفاق مثبتی که در دل بازار رخ داده نوسانات مثبت دلار است که آن هم فعلا در یک بازه نوسانی محدود حرکات رفت و برگشتی را تجربه می کند.

به نظر تا رسیدن گزارش های 6 ماهه مشابه روند هفته اخیر را در بازار داشته باشیم و در بهترین حالت قیمت ها در یک محدوده کوچک نوسان کنند.

اما با رسیدن گزارش ها و از ابتدای آبان ماه می توان انتظار تقسیم شدن بازار به سه دسته را داشت. دسته اول شرکت هایی خواهند بود که در این دوره باز هم تعدیل منفی خواهند داشت و پوشش سود هایشان چندان جالب نیست.

این دسته از نماد ها محکوم به اصلاح قیمتی دیگر خواهند بود که البته این اصلاح بستگی بهP/e (نسبت قیمت به درآمد)نماد ها دارد. دسته دوم نماد هایی خواهند بود که گزارش های خود را بدون تعدیل و با پوشش سود های کمتر از 40 درصدی منتشر می کنند. در چنین شرایطی احتمالا روند خنثی و فرسایشی را در این نماد ها داشته باشیم.

به طور قطع بازار به این دسته از گزارش ها وزن مثبتی نشان نمی دهد و تا زمان گزارش های 9 ماهه به سمت آن ها حرکت نمی کند. اما دسته سوم شرکت هایی خواهند بود که ضمن تاکید بر سود خود ، پوشش های بیش از 45 درصدی اعلام می کنند.

با توجه به فزونی رکود در فصل تابستان ، انتظار استقبال بازار از این نماد ها را خواهیم داشت.چراکه بازار می داند با برداشته شدن تحریم ها و خروج کشور از فاز رکود ، این شرکت ها با سرعت بیشتری با جهش سود روبرو خواهند شد. لذا در این شرایط اگر قصد خرید دارید ، فارغ از تعصب ، بهتر است دنبال شناسایی چنین نماد هایی باشید.

مطالعه نوسانات قیمت سهام در صنایع مختلف بازار نشان می ‌دهد که 25 صنعت از میان 37 صنعت ریز و درشت بازار ، روند منفی و سایر صنایع نیز با روند مثبت و یا عدم تغییر در شاخص ها مواجه شده اند.

در معاملات روز چهارشنبه منفی دو گروه کانی های غیر فلزی و انبوه سازی قوی تر از سایر صنایع بود. اما برای روز شنبه انتظار خاصی از بازار نمی رود. ضمن این که شاید برخی از معامله گران درخصوص روابط سیاسی با عربستان واظهار نظرهای رد و بدل شده کمی دغدغه داشته باشند. لذا در شرایط طبیعی انتظاری مبنی بر رشد بازار نمی رود و احتمالا هفته آتی نیز روندی مشابه با آنچه در هفته اخیر داشتیم را تجربه کنیم. با این تفاوت که از این هفته به مرور شاهد انتشار گزارش های 6 ماهه خواهیم بود.

در این هفته ارزش معاملات کل هفته در دو بازار بورس و فرابورس به 966 میلیارد تومان رسید.ارزش معاملات خرد ( بدون معاملات بلوکی و اوراق مشارکت ) در بازار بورس و فرابورس هم برابر با 280 میلیارد تومان بود.افت شاخص بورس از ابتدای هفته تا انتهای هفته ( از 61.686 تا 61.563 واحد ) برابر با 0.2 درصد رقم خورد و شاخص فرابورس هم از ابتدای هفته تا انتهای هفته ( از 683 تا 678 واحد )معادل 0.73 درصد افت را به خود دید.

خانه تکانی کارگزاران!

صنعت کارگزاری روزهای سختی را می گذراند.می گویند کارگزاری ها بیش از 1000 میلیارد تومان اعتبار به مشتریان خود داده اند.کارگزاری هایی که این روزها در کمال نا امیدی به ارزش معاملات و سفارش های اندک خرید و فروش سهام نگاه می کنند تا با دریافت سهم 0.4 درصدی از کارمزد معاملاتی بتوانند این شرایط سخت و طاقت فرسا را سپری کنند.اما کارگزاری های بورس یکی از صنایعی بوده که در ماه های اخیر دستخوش تغییرات مدیریتی شده اند،بررسی ها نشان می دهد که در 3 ماه اخیر مدیران 17 شرکت کارگزاری تغییر کرده اند که قطعا اوضاع نامناسب بازار سهام در این تغییرات مدیریتی بی تاثیر نبوده است:

نام شرکت کارگزاری مدیر عامل سابق مدیر عامل جدید
آتی ساز بازار آقای هاشم باروتی آقای پویان دارابی
آریا بورس آقای علی رستگار مقدم اعتمادی
اردیبهشت ایرانیان آقای حسن قاسمی آقای ناصر آقاجانی
امید سهم آقای محمد روحی آقای سید جلال صادقی شریف
بانک پاسارگاد آقای مصطفی حاجی حسینی آقای محمد عابد
بانک رفاه کارگران آقای ناصر شریعتی آقای مهدی دلبری
بانک کشاورزی آقای حمید بنائیان آقای خزلی خرازی
باهنر آقای جواد عبادی آقای سید محمود حسینی پور
بهمن آقای سیاوش وکیلی آقای مهدی کباری
پارس ایده بنیان آقای فرزاد هیبتی آقای ژاک نصیری
پارس گستر خبره آقای علی رستگار مقدم اعتمادی آقای عبداله رحیم لوی بنیس
پارسیان آقای سید ابراهیم عنایت آقای مجید سوری
توازن بازار آقای عبدالحمید کاشانی خطیب آقای محمد روحی
شهر آقای هاشم بوذر جمهر آقای حجت الله زنجان پورمبرهن
صبا جهاد آقای خسرو مصلح آبادی فراهانی آقای مهران بابا پوران
فولاد مبنا آقای حامد شادکام آقای میر سجاد مسجد موسوی
نماد شاهدان آقای علیرضا زبردست نجار آقای علیرضا قدرتی

منبع: عصر ایران

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219