#
#
اخبار اقتصادی بورس

صدای پیمانکاران هم درآمد؛ تلاش کارگزاری‌های بانکی برای خرید اسناد خزانه پیمانکاران ۳۰ درصد زیر قیمت

صدای پیمانکاران هم درآمد؛ تلاش کارگزاری‌های بانکی برای خرید اسناد خزانه پیمانکاران ۳۰ درصد زیر قیمت
کد: 26119   تاریخ انتشار :۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۴

یک ‌پیمانکار وزارت راه گفت: شرکت‌ها و کارگزاری‌های زیرمجموعه بانک‌ها، اسناد خزانه‌ای که سررسید آنها مربوط به ۶ ماه دیگر است را با ۱۵ درصد تخفیف از ما خریداری می‌کنند و در واقع اسناد یک ساله را با ۳۰ درصد کاهش قیمت از پیمانکار می‌خرند.

یکی از پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر در بخش پیمانکاری حاشیه سود ۱۰ درصد است، اظهار داشت: با این حال دولت به جای ارائه پول نقد به پیمانکاران، اسناد خزانه اسلامی پرداخت می‌کند که در همان اول گام ۱۷ درصد از آن رقم از بین می‌رود. وی با اشاره به اینکه پیمانکاران نیازمند حمایت هستند، اضافه کرد: ‌حال در این شرایط کدام بخش خصوصی می‌تواند با این روش مالی دولت کار کند.

این پیمانکار‌ با بیان اینکه این زیان ۱۷ تا ۲۰ درصدی اسناد خزانه اسلامی از سوی پیمانکاران در مناقصه‌ها لحاظ و با در نظر گرفتن آن نرخ اعلام می‌شود، گفت: ما در مناقصه‌ها نرخ ۲۰ درصد اسناد خزانه را اعمال می‌کنیم و به همین دلیل قیمت‌هایمان گران می‌شود و کنار می‌رویم، اما نمی‌دانیم چطور برخی از پیمانکاران هم این زیان ۱۷ تا ۲۰ درصدی اسناد خزانه اسلامی را تحمل می‌کنند ضمن آنکه ۲۰ درصد هم به کارفرما تخفیف می‌دهند و با نرخ ۶۰ درصد کار می‌کنند و سود هم می‌کنند؛ اصلا مشخص نیست این پیمانکاران چه کیفیتی ارائه می‌دهند که با ۶۰ درصد کاهش قیمت نیز زیان نمی‌بینند اما ما در این شرایط در حال بیکار شدن هستیم.

وی افزود: از سوی دیگر شرکت‌ها و کارگزاری‌های زیرمجموعه بانک‌ها اسناد خزانه‌ای که سررسید آنها مربوط به ۶ ماه دیگر است را با ۱۵ درصد تخفیف خریداری می‌کنند و در واقع اسناد یک ساله را با ۳۰ درصد کاهش قیمت از پیمانکار می‌خرند. این پیمانکار وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ادامه داد: در واقع دولت با این کار (ارائه اسناد خزانه) ما را به نزول‌خورها حواله کرده است؛ به جای پول، برگه کاغذی دستمان می‌دهد و منفعت این برگه کاغذی در جیب دلالان و آنهایی است که پول نقد دارند.

وی افزود: در این شرایط رکود اقتصادی هیچ پروژه‌ای به ما واگذار نشده است و ما هم نمی‌توانیم با این برگه‌های اسناد خزانه اسلامی کار کنیم، بازار رقابت پیمانکاری ناسالم است و‌ پیمانکاران سالم نمی‌تواند با وزارت راه و دولت کار کند. این پیمانکار وزارت راه و شهرسازی افزود: به این اطمینان رسیده‌ایم که دولت از مشکلات اسناد خزانه اسلامی و بیکاری پیمانکاران مطلع است اما کاری نمی‌کند حتی شنیده‌ایم وزیر راه هم نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه بودجه نوشته است تا مشکل اسناد خزانه اسلامی و خسارت پیمانکاران رفع شود اما به نتیجه نرسیده است.  وی اظهار داشت: متأسفانه دولت در بخش حمایت از بخش خصوصی، هیچ گونه مشوق و حمایتی از پیمانکاران ندارد.

download

عضویت کانال اخبار بورس اوراق بهادار تهران (Tse Press) در تلگرام

 

سود   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219