۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - 2021 18 Sep
#
#
اخبار اقتصادی بورس

بازار بورس تشنه نقدینگی

بازار بورس تشنه نقدینگی
کد: 30126   تاریخ انتشار :۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸

در داد و ستدهای اولین روز هفته، شاخص کل بورس توانست با رشدی پر قدرت در مرز ورود به کانال ۹۶ هزار واحدی بایستد.

به گزارش TSEpress در حالی که بورس تهران شاهد رشد آرام قیمت سهم‌هاست، شرکت بورس تصمیم گرفته تا با یک عرضه اولیه جدید نقدینگی را در بازار افزایش دهد. امروز علیرغم رشد شاخص بیشتر سهم‌ها، در گروه خودرو و نفت شاهد افت قیمت بودیم.

به گزارش ایسنا، بورس تهران در هفته گذشته شاهد رشد آرام قیمت سهم ها بود این رشد قیمت در حالی رخ می‌دهد که نقدینگی در بازار کم شده و سرمایه گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار سهام بی رغبت به نظر میرسند اما در مجموع با توجه به روند معاملات می‌توان مدعی شد که شرایط بازار نسبت به یک ماه پیش بهتر شده است.

این شرایط نسبتا مساعد که باعث شده بورس تهران به فکر عرضه اولیه بیافتد تا شاید با این عرضه‌ها بتواند مقداری نقدینگی به بازار تزریق کند. بازار نیز امروز به استقبال این عرضه رفته و درنتیجه آن امروز شاهد رشد شاخص کل تا آستانه کانال ۹۶ هزار واحدی بودیم. نرخ ارز نیز در این مدت بر روند قیت ها اثرگذار بوده و ریسک های بازار سهام را نیز تحت تاثیر قرار داده است در نتیجه بازار سهام در وضعیت کنونی بسیار به بازار ارز بستگی داشته چرا که شرکت ها می توانند با توجه به نرخ ارز در سود دهی خود شاهد تعدیلاتی باشند.

امروز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قمتی بورس اوراق بهادار تهران ۳۷۴ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۹۵۱ رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۳۴ واحد رشد تا رقم ۱۷ هزار و ۲۷۹ بالا رفت. شاخص آزاد شناور نیز رشد ۵۸۴ واحدی را تجربه کرد و تا رقم ۱۰۵ هزار و ۲۵۸ بالا رفت. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۴۰۱ و ۶۳ واحد رشد کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، معدنی و صنعتی گلگهر و فولاد خوزستان هر یک به ترتیب ۱۴۸، ۸۳، ۷۲ و ۲۸ واحد تاثیر مثبت روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. در طرف‌های مقابل خدمات انفورماتیک، پتروشیمی مبین، سایپا و پالایش نفت بندرعباس هر یک به ترتیب با ۲۴، ۱۳ و ۱۰ واحد تاثیر کاهشی سعی کردند شاخص‌ها را به سمت پایین هدایت کنند.

امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات روند حرکت قیمت‌ها کاهشی بود و در این گروه شاهد معامله ۱۱۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان بودیم.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کوک و سوخت هسته‌ای نیز قیمت‌ها شاهد افت بودند. در این گروه ۱۰ میلیون سهم به ارزش بیش از چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه فلزات اساسی با وجود کاهش قیمت چند سهم تعداد زیادی از نمادها با افزایش قیمت روبه‌رو شدند و عمدتا کمی بیش از یک درصد رشد قیمت داشتند. در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز روند افزایش قیمت‌ها مشهودتر بود هرچند که این افزایش‌ها چشمگیر نبود.

در گروه سیمان، آهک و گچ تعداد زیادی از نمادها رشد قیمت را تجربه کردند و نمادهایی هم با صف خرید مواجه شدند، اما در گروه عرضه برق، گاز، بخار آب گرم بیشتر سهم‌ها با کاهش قیمت مواجه شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۸۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۰ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۴۸ هزار و ۶۱۹ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز با رشد ۱.۸ واحدی مواجه شد و به رقم ۱۱۱۲ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۲۱۲ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات این بازار به ۲۶۵ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

انتهای پیام

بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70