۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - 2021 16 Sep
#
#
اخبار اقتصادی بورس

تاثیر متفاوت نرخ جدید خوراک بر شرکت‌های پتروشیمی

تاثیر متفاوت نرخ جدید خوراک بر شرکت‌های پتروشیمی
کد: 30477   تاریخ انتشار :۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۰

افزایش قیمت نفت خام در بازارهای بین‌المللی با میانگین قیمتی ۷۵ دلار، قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی را در سطوح بسیار خوبی قرار داد. با توجه به شرایط بنیادی مناسب صنعت، جایگاه پتروشیمی‌ها در بازار سرمایه مطلوب به نظر می‌رسد.

به گزارش TSEpress حسین علی‌زادمهر، کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را اتفاق بسیار مثبتی برای این صنعت دانست و گفت: تاثیر نرخ ۳۸۰۰ تومانی خوراک برای پتروشیمی‌ها با تحویل ارز ۴۲۰۰ تومانی این گروه به دولت و نظام بانکی، تاثیر بسیار مثبت و خوبی بر سودآوری شرکت‌های این صنعت خواهد گذاشت. مدیر سابق سرمایه‌گذاری نفت و گاز پارسیان در خصوص احتمال کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به ۳۸۰۰ تومان و تاثیر آن در صنعت پتروشیمی اظهار داشت: هرچند این تصمیم و تفاوت قیمت بیش از ۴۰۰ تومانی نرخ خوراک و قیمت ارز می‌تواند خبر خوبی برای صنعت پتروشیمی باشد اما بر هر شرکتی تأثیر متفاوتی دارد. وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی محصولات مختلفی دارد، گفت: این محصولات هر کدامشان ضریبی از گاز را مصرف می‌کنند، به عنوان مثال در متانول هر یک واحد مصرف گاز، یک واحد متانول می‌دهد، این ضریب در اوره تفاوت دارد، در پلی اتیلن‌ها نیز فرق می‌کند. این کارشناس صنعت پتروشیمی با تاکید بر تاثیر بسیار مثبت کاهش نرخ خوراک پتروشیمیها بر سودآوری شرکت‌های این صنعت تصریح کرد: این تصمیم در جلسه مشترک مدیران صنعت پتروشیمی و معاون اول رییس جمهور گرفته شد و باید برای تصویب به هیات دولت ارسال شود تا دولت آنرا تصویب و ابلاغ کند. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر این تصمیم امکان اجرایی شدن ندارد، گفت: باید منتظر تصمیم نهایی هیات دولت ماند اما پس از تصویب و ابلاغ آن، شرکت‌های پتروشیمی بر اساس نرخ جدید خوراک برنامه بودجه را تنظیم خواهند کرد. زادمهر درباره سایر عوامل تاثیر گذار بر صنعت پتروشیمی به نوسان‌های قیمت ارز و در نهایت تصمیم دولت برای تک نرخی شدن دلار اشاره کرد و گفت: بررسی تراز تجاری سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ از مثبت بودن این متغیر خبر می‌دهد. وی تراز مثبت تجاری را برای کنترل نرخ ارز اتفاق مثبتی دانست و گفت: در سه سال گذشته کنترل نرخ ارز برای دولت امری ساده و دست یافتنی بوده، همان طور که در دوره دولت‌های مختلف پس از انقلاب هم این موضوع بارها به خوبی مدیریت و تعادل ارزی در مراودات بین‌المللی برقرار شده است، در شرایط فعلی هم مدیریت این بازار برای دولت کاملاً میسر است چون تراز ارزی و تراز تجاری کشور بسیار شفاف و مثبت است. مدیرعامل شرکت توسعه اقتصادی پردیسان در خصوص چشم انداز صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه گفت: با توجه به افزایش قیمت نفت خام در بازارهای بین‌المللی که در حدود ۷۵ دلار است قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی مثل متانول، اوره، پروپیلن ها، پرواتیلن ها در سطوح بسیار خوبی قرار دارد. با توجه به این شرایط بنیادی جایگاه صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه بسیار خوب است و به راحتی می‌تواند به عنوان صنعت پیشرو بازار سرمایه در سال جاری معرفی شود.

پتروشیمی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70