#
#
اخبار اقتصادی بورس

مبنای تسویه ارز صادراتی مواد اولیه است

مبنای تسویه ارز صادراتی مواد اولیه است
کد: 34077   تاریخ انتشار :۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۹

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مبنای تسویه ارز حاصل از صادرات باید مواد اولیه باشد، اگر قیمت گذاری مواد اولیه آن با نرخ ارز ترجیحی باشد حتما تسویه ارزی باید با نرخ ترجیحی باشد و اگر قیمت گذاری مواد اولیه از نرخ ارز سنا باشد تسویه باید با نرخ سنا باشد.

به گزارش TSEpress  محمد رضا پورابراهیمی در هشتاد و سومین جلسه شورای گفت‌وگو  با اشاره به راه اندازی بازار متشکل ارزی از ابتدای سال ۹۸ گفت: با توافق رئیس کل بانک مرکزی و هماهنگی های وزیر اقتصاد این بازار از ابتدای سال  آینده در کشور راه اندازی می شود که می تواند دغدغه فعالان صادرکننده از نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را مرتفع کند.

  • وی افزود:  با اصلاحات درباره تسویه اسکناس ارز در در صرافی‌ها، سقف بازگشت ارز از ۴ میلیون دلار بالاتر رفته و درباره حواله هم این اتفاق افتاده است.
  • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل بازار متشکل ارزی منجر به جهش صادراتی خواهد شد، افزود: چارچوب بازار متشکل ارزی مشخص شده است و حتما اثر مثبتی بر صادرات خواهد داشت.
  • پورابراهیمی  اظهار داشت: مبنای تسویه ارز حاصل از صادرات باید مواد اولیه باشد، اگر قیمت گذاری مواد اولیه آن با نرخ ارز ترجیحی باشد حتما تسویه ارزی آن باید با نرخ ارز ترجیحی باشد و اگر قیمت گذاری مواد اولیه از نرخ ارز سنا باشد که بازار متشکل هم بر مبنای بازار سنا حرکت می‌کند تسویه ارزی باید با نرخ ارز سنا باشد.
  • وی با اشاره به اینکه دغدغه صادرکنندگان نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات است، بیان داشت:  بنابراین مبنای تسویه ارز حاصل از صادرات با نرخ ترجیحی و غیر ترجیحی بستگی به میزان  و مبنای استفاده از مواد اولیه  در کشور دارد که اگر صادرکننده ای مواد اولیه را مانند شکر را  با نرخ ارز ترجیحی گرفت و از آن ماده اولیه به عنوان مثال نبات تهیه کرد و آن را صادر کرد اگر نرخ تسویه ارز حاصل از صادرات را غیر از نرخ ترجیحی در نظر بگیرد این موضوع رانت ایجاد می کند و این نکته برای ما مهم است که اینگونه نباشد.
  • وی افزود: اما اگر وارد کننده مثلا شکر را به عنوان ماده اولیه با نرخ ارز ۱۳ هزار تومان تهیه کرد و آن را تبدیل به نبات کرد و نبات را با نرخ ارز ۱۳ هزار تومان صادر کرد، سود و ارزش افزوده حاصل از این صادرات متعلق به خودش است.

ارز   مجلس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.