#
#
اخبار اقتصادی بورس

سه عامل رشد فولادی ها در روزهای اخیر

سه عامل رشد فولادی ها در روزهای اخیر
کد: 34183   تاریخ انتشار :۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۶

برای شب عید به صورت سنتی همه ساله معمولا تجار و تولید کنندگان می خواهند که در ابتدا موجودی انبار اول سال خود را در آخر سال حفظ کنند.

به گزارش TSEpress در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت فلزی ها در بازار بوده ایم، این مسئله که گروه فلزی ها نظیر فولادی ها و تولید کنندگان مس را تحت الشعاع قرار داده بود، سبب شد که به عنوان پیشران های بازار، شاخص را هم دست خوش تغییرات مثبت کنند.
  • در همین راستا و برای بررسی علت رشد فلزی ها، علی اصغر بهرامی، مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید به بورس آنلاین می گوید: در حدود ۱۰ روزی است که اقبال به این گروه ها زیاد شده است؛ برای شب عید به صورت سنتی همه ساله معمولا تجار و تولید کنندگان می خواهند که در ابتدا موجودی انبار اول سال خود را در آخر سال حفظ کنند. به طور مثال شرکت «الف» اول سال در فروردین ماه ۱۰ هزار تن تیرآهن، ورق، مس یا آلومینیوم در انبار خود موجود دارد، درحال حاضر که به پایان سال نزدیک می شویم، قصد دارد که موجودی انبار خود را حفظ کند. بنابراین اقدام به خرید کالای مورد نیاز خود می کند.
  • وی در ادامه افزود: این مسئله تقریبا همه ساله اتفاق می افتد و شرکت ها این استراتژی را برای خود حفظ می کنند تا موجودی انبارشان در ابتدای دوره با انتهای دوره یکسان باشد.
  • به گفته بهرامی، یکی دیگر از دلایل رشد فروش فولادی ها در مدت یاد شده این است که به صورت سنتی، ما درصد تورمی را در سال جدید خواهیم داشت؛ بنابراین تجار و تولید کنندگان برای اینکه بتوانند تورم را مهار کنند و قدرت خرید پول و دارایی خود را حفظ کنند، تمایل دارند که به جای نگهداری وجه نقد، اقدام به خرید کالا کنند.
  • مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید تصریح کرد: در عین حال معمولا در بورس و نیز بازارهای موازی از ۲۵ اسفند به بعد فروشی انجام نمی شود، بنابراین شرکت هایی که مشغول فعالیت هستند و در ایام تعطیلات عید هم خط تولید خود را تعطیل نمی کنند، باید مواد اولیه و مورد نیاز خود را تامین کنند تا بتوانند جوابگوی نیاز تولید خود تا حدود ۱۵ فروردین باشند.
  • بهرامی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین نکات یاد شده مهمترین مسائلی است که سبب شده ما با افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت ها را در کالاها برای پایان سال داشته باشیم.

بازار آهن   بورس تهران   فولادسازان   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.