#
#
اخبار اقتصادی بورس

ضرورت افزایش سرمایه بانک‌ها

ضرورت افزایش سرمایه بانک‌ها
کد: 35369   تاریخ انتشار :۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۲

‏ بانک مرکزی اعلام کرد: بانک ها در فروردین امسال مبلغ ۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی پرداخت کردند که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۳۲.۹ درصد افزایش داشته است. 

بانک مرکزی روز دوشنبه گزارش داد: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در فروردین سال جاری مبلغ ۲۲۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال معادل ۶۶.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۲۹.۳ درصد افزایش داشته است.
  • سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین سال جاری معادل ۸۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۸.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی است.
  • از ۱۰۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۶ درصد آن (مبلغ ۸۷.۴ هزار میلیارد ریال) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
  • در نخستین ماه سال ۹۸ تعداد هفت هزار و ۱۷۷ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست.
  • همچنین در دوره مورد اشاره در بخش خدمات تعداد ۱۱۰ هزار و ۸۱۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
  • باید در روند تسهیلات دهی، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
  • بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تأمین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

بانک   بورس تهران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.